Domov Počítače Recenzia: Corsair Vengeance RGB 32GB

Recenzia: Corsair Vengeance RGB 32GB

Zdielať

Spoločnosť Corsair je významný hráč na poli počítačových komponentov a herných periférií. Na trh uvádza neustále nové modely, my sme v redakcii testovali Corsair Vengeance RGB kit 32GB DDR4 3000 MHz – operačnú pamäť do počítačových zostáv.

Výber operačnej pamäte je veľmi dôležitý, keďže je základom každej zostavy. Od začiatku predaja procesorov Intel Skylake sa DDR4 pamäte dostali do mainstreamu, ich cena sa znižuje a už je takmer na úrovni starších DDR3 pamätí. V súčasnosti už nemá význam kupovať staršie DDR3, iba azda pri upgrade staršej zostavy. DDR4 teraz používajú všetky najnovšie platformy od Intelu aj AMD.

Pamäte prichádzajú v tradičnom, žlto-čiernom farebnom balení. Vnútri sú až štyri 8GB kity s celkovou pamäťou 32GB. Už na balení vidieť základné informácie o produkte – teda, že ide o DDR4 pamäte, 4×8 GB kity s pracovnou frekvenciou 3000 MHz s RGB. Pamäte podporujú konfiguráciu v dual aj v quad channel (teda v dvojkanálovom a aj v štvorkanálovom zapojení), pri napätí 1,35V. Pripomeňme, že uvádzaná frekvencia 3000 MHz platí pri aktivácii XMP profilu, ktorý pamäte podporujú. Latencia je potom 15-15-15-36.

Pri aktivácii XMP stačí jednoducho vybrať z niekoľkých preddefinovaných profilov od výrobcu, ktorý automaticky zvolí maximálne spoľahlivé nastavenie pretaktovania pre čo najlepší výkon pri zachovaní stability. Používateľ nemusí riešiť ručné nastavovanie parametrov. O chladenie sa pri pretaktovaní postará kvalitný pasívny hliníkový chladič.

Možnosti nastavenia v softvéri Corsair Link

Na test RAM sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom počas testu sme na procesore používali pretaktovanie (trvalo nastavené na 3,8 GHz) a na pamätiach sme mali nastavený takt 3066 MHz.

Možnosti nastavenia v softvéri Corsair Link

Na rozdiel od predtým vydaných pamäťových kitov, nami testované pamäte majú úplne nový dizajn. Už podľa názvu je jasné, že majú osvetlenie v hornej lište, ktoré pulzuje a tým vytvára veľmi zaujímavý obraz. Nie je to však tak, ako to bolo predtým pri pamätiach, kde pulzovalo jedno farebné podsvietenie. Ako už z názvu vyplýva, RGB znamená podporu pre všetky farby, pričom každý modul možno nastaviť na inú farbu.

Taktiež sa dá nastaviť aby každý 8GB modul svietil inou farbou, menil farby náhodne, alebo v určitom poradí. V prehľadnej aplikácii Corsair Link možno nastaviť pamäte aj ako celok a nastaviť aby všetky menili naraz farby, alebo pulzovali a pod. Možností farebného osvetlenia je veľa a je iba na používateľovi ako ho nastaví. Pokiaľ ide o dizajn, tradičné čierne spracovanie pamätí je v našom prípade nahradené štýlovým bielym, ktoré v mnohých prípadoch lepšie vynikne.

Osvetlenie však nie je jediná výhoda. Pamäte sú vyrobené s desaťvrstvovým PCB a vybavené sú kvalitnými čipmi, ktoré sú vhodné aj pre herné účely. K dispozícii sú aj možnosti pretaktovania a skvelou správou je aj doživotná záruka od výrobcu. Operačné pamäte sú k dispozícii v rôznych kombináciách, začínajú na 2×8GB a končia pri 4×16GB. Hoci ide o výborný model a rozhodne pamäte odporúčame, to, čo ich zrazí na kolená je vysoká cena, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 450 eur.

Parametre a špecifikácie:

Konfigurácia: 4× 8 GB
Typ: DDR4 SDRAM
XMP 2.0: áno
Formát: DIMM
Latencia: 15-15-15-36
Frekvencia: až 3000 MHz @ 1,35 V

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Netradičný dizajn, skvelé podsvietenie
+ Frekvencia 3000 MHz, XMP 2.0 profil
+ K dispozícii až 32GB pamäte v kite
+ Prehľadný Corsair Link na ovládanie
+ Kvalitne spracované PCB pamätí
+ Veľa rôznych konfigurácii kitov

Mínusy
– Vysoká cena (450 eur je ozaj veľa)

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Corsair CMR32GX4M4C3000C15W poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Corsair DDR4 32GB (4x8GB) 3000MHz CL15 CMR32GX4M4C3000C15 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Corsair

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno