Domov Periférie Recenzia: Corsair Vengeance K95 RGB

Recenzia: Corsair Vengeance K95 RGB

Zdielať

Nekompromisná mechanická klávesnica so spínačmi Cherry MX a s podsvietením jednotlivých kláves v 16,8 miliónoch odtieňov je vhodná pre hráčov počítačových hier a náročných používateľov. Vyrobená je z brúseného hliníka a bude sa vynímať na každom stole. Čím je osobitná?

Corsair Vengeance K95 RGB 01

Corsair je známy výrobca počítačových pamätí a kvalitného príslušenstva, pričom do jeho portfólia patria aj herné produkty z rady Corsair Gaming. Jedným z nich je aj herná mechanická klávesnica Vengeance K95 RGB, ktorá je zabalená v šedej krabici so žltým lemovaním. V nej sa okrem popiskov nachádza malými písmenami zmienka o mechanických spínačoch Cherry MX.

Corsair Vengeance K95 RGB 02

V balení sa tiež nachádza záručný list a manuál spolu so samostatne zbalenou opierkou zápästia, ktorá sa zacvakne a potom sa po obidvoch stranách klávesnice zaskrutkuje aby bola pevne spojená s klávesnicou. Model K95 RGB je o niečo väčší ako nedávno testovaná klávesnica K70, keďže pribudli makro tlačidlá – G1 až G18.

Corsair Vengeance K95 RGB 03

Oceňujeme spracovanie z eloxovaného hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva tiež klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Spodnú časť možno prekryť opierkou zápästia čím možno docieliť pohodlnejšiu prácu. Opierka je potiahnutá mäkkou gumou a je príjemná na dotyk. Hrubý kábel vychádza zo stredu klávesnice a ukončený je dvoma USB portami. Páči sa nám posuvný regulátor ovládania hlasitosti, ktorý je situovaný nad numerickým blokom klávesnice.

Corsair Vengeance K95 RGB 04

Zatiaľ čo jeden port napája klávesnicu, druhý slúži na komunikáciu. Podľa výrobcu stačí zapojiť iba jeden port v prípade, ak používateľ má USB 3.0 konektor. Ak bude klávesnica pripojená do starších USB 2.0 portov, je nutné pripojiť oba USB konektory. Hoci má klávesnica dva USB porty, neponúka USB hub. Používatelia, ktorí chcú jeden rozšíriteľný USB port, však môžu siahnuť po inom modeli – po mechanickej klávesnici Corsair Strafe.

Corsair Vengeance K95 RGB 05

Klávesnica má anglické rozloženie kláves, ocenili by sme slovenské, alebo česko-slovenské. K dispozícii je jednoriadkový ENTER, ľavý SHIFT má zvyčajnú veľkosť. Počas písania sme zistili, že sú spínače MX Brown na klávesnici K95 o niečo tichšie ako na nedávno testovanej K70 so spínačmi MX Red. O tichom písaní však nemôže byť reč, keďže mechanické klávesnice sa vyznačujú tým, že sú presné a klávesy sú hlučné, čo je dané ich technológiou. Aj v tomto prípade je prítomné podsvietenie kláves, ktoré možno nastaviť pomocou aplikácie Corsair Utility Engine.

Corsair Vengeance K95 RGB 06

Zariadenie podporuje rôzne prednastavené režimy podsvietenia, počas testovania sa nám páčil efekt vodnej vlny. Okrem toho možno nastaviť v softvéri každému klávesu samostatnú farbu, alebo nastaviť viacerým klávesom farby po blokoch. Podsvietenie je veľmi dobré, počas tmy sú popisky výborne čitateľné a podľa potrieb používateľa možno nastaviť podsvietenie v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%).

Corsair Vengeance K95 RGB 07

Aplikácia, ktorou možno nastaviť podsvietenie, je prehľadná a výhodou je jej pravidelná aktualizácia od výrobcu, avšak vždy ju treba manuálne sťahovať z webstránky. V aplikácii sú sekcie nastavenia konfigurácie – „standard“ a „advanced“.  V standard móde je niekoľko prednastavených režimov – homogénne podsvietenie zvolenou farbou, efekt oneskoreného zhasínania kláves, pulzovanie z farby do farby a farebná vlna.

Corsair Vengeance K95 RGB 08

Vyspelejší „avanced“ mód ponúka nastavenie pre pokročilých používateľov – nastaviť tu možno jednotlivé farby klávesom a farby po blokoch, nastavenie je jednoduché z prostredia Windows, stačí klávesy myšou jednotlivo označovať a priraďovať im farby. Poteší tiež možnosť vytvárať efekty podľa potreby, ktoré však vždy vychádzajú zo štvorice základných – solid (jednoduché podsvietenie), gradient (plynulý prechod medzi X farbami), ripple (efekt pripomínajúci čerenie vody) a wave (farebná vlna).

Corsair Vengeance K95 RGB 09

Klávesnica podporuje anti-ghosting, teda možnosť stlačenia viacerých klávesov naraz. Podsvietenie klávesnice je regulovateľné, možno si tak nastaviť úroveň jeho intenzity. Každý kláves je navyše podsvietený zvlášť, takže si možno vybrať, či majú byť podsvietené všetky klávesy alebo len tie, ktoré pri hraní obľúbenej hry používateľ chce. S 18 programovateľnými tlačidlami pre až 108 makier má používateľ plnú kontrolu vo všetkých hrách. Programovanie je uložené v internej pamäti klávesnice, takže si možno K95-tku zobrať so sebou a makrá používať aj na inom počítači. Integrované ovládacie multimediálne prvky umožňujú používateľovi prehrávať, preskakovať alebo zastaviť hudbu a tiež ovládať nastavenie hlasitosti.

Corsair Vengeance K95 RGB 10

Spoluprácu americkej spoločnosti Corsair s nemeckým výrobcom Cherry, ktorý je producentom legendárnych spínačov MX, hodnotíme ako úspešnú. Poteší rýchla odozva kláves, kvalitné podsvietenie rôznymi farbami, azda len tá hlučnosť kláves by mohla byť nižšia a to aj napriek použitiu najtichších spínačov (MX Brown).

Corsair Vengeance K95 RGB 11

Pripomienku máme k anglickému rozloženiu klávesnice, čo nemusí vyhovovať každému. Pre väčšinu používateľov pri hraní hier to bude asi nepodstatná záležitosť, avšak pri písaní, či už občasnom alebo pravidelnom bude musieť používateľ ísť po pamäti v prípade používania diakritiky. Oceňujeme prehľadnú aplikáciu Corsair Utility Engine, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj zablokovanie kláves. Nepoteší však pomerne vysoká cena okolo 200 eur.

Corsair Vengeance K95 RGB 12

Konštrukčné spracovanie klávesnice je dokonalé a len ťažko bude hľadať používateľ robustnejší model a dobrou ergonómiou vďaka odnímateľnej opierke. Privítali by sme USB konektor na klávesnici, ktorý by slúžil ako USB hub, potešilo by nás slovenské, alebo česko-slovenské rozloženie kláves a tiež aj gumové podložky pod klávesmi, ktoré by eliminovali aspoň sčasti ich hlučnosť. Napriek niektorým pripomienkam, ktoré k tejto mechanickej klávesnici máme, môžeme Corsair Vengeance K95 RGB odporúčať.


Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 502×166×38 mm
Hmotnosť: 1340 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: Cherry MX Brown  / Red / Blue
Podsvietenie: RGB, nastaviteľné
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
+ Odnímateľná opierka v balení
+ Kvalitné RGB podsvietenie
+ Rôzne možnosti nastavenia sklonu
+ Mechanické spínače Cherry MX
+ Nastavenia v Corsair Utility Engine
+ Posuvný regulátor ovládania hlasitosti

Mínusy
– Anglické rozloženie kláves
– Absencia USB hubu
– Vysoká cena klávesnice

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Corsair Gaming K95 RGB Mechanical Gaming Keyboard, CH-9000082 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Corsair