Domov Periférie Recenzia: Corsair Vengeance K70 RGB

Recenzia: Corsair Vengeance K70 RGB

Zdielať

Corsair je známy výrobca počítačových pamätí a kvalitného príslušenstva. Do jeho portfólia patria aj herné produkty z rady Corsair Gaming, pričom jedným z nich je aj herná mechanická klávesnica Vengeance K70 RGB, ktorá používa spínače MX od Cherry.

Corsair Vengeance K70 RGB 01

Klávesnica je zabalená v šedej krabici so žltým lemovaním, kde sa okrem popiskov a obrázku nachádza malými písmenami zmienka o mechanických spínačoch Cherry MX. V balení sa tiež nachádza záručný list a manuál spolu so samostatne zbalenou opierkou zápästia. Klávesnica nás prekvapila kompaktnými rozmermi, je to dané tým, že po bokoch nie sú žiadne makro tlačidlá, okolo tlačidiel nie sú hrubé plastové obruby ani rámy.

Corsair Vengeance K70 RGB 02 Corsair Vengeance K70 RGB 03

Oceňujeme spracovanie z eloxovaného hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva tiež klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Spodnú časť možno prekryť opierkou zápästia čím možno docieliť pohodlnejšiu prácu. Hrubý kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený dvoma USB portami. Oceňujeme posuvný regulátor ovládania hlasitosti, ktorý je situovaný nad numerickým blokom klávesnice.

Corsair Vengeance K70 RGB 04 Corsair Vengeance K70 RGB 05

Zatiaľ čo jeden port napája klávesnicu, druhý slúži na komunikáciu a podľa výrobcu stačí zapojiť iba jeden port v prípade, ak používateľ má USB 3.0 konektor. V prípade starších USB 2.0 portov je nutné pripojiť oba USB konektory. Hoci má klávesnica dva USB porty, neponúka integrovaný USB hub. Odnímateľná plastová opierka je potiahnutá mäkkou gumou, ktorá je príjemná na dotyk.

Corsair Vengeance K70 RGB 06 Corsair Vengeance K70 RGB 07

Klávesnica má anglické rozloženie, ocenili by sme slovenské, alebo česko-slovenské rozloženie. Oceňujeme dvojriadkový ENTER, ľavý SHIFT je však skrátený. Pri písaní sa vďaka použitým hlučným spínačom MX Red bude azda každý cítiť ako ďateľ. Na výber sú však aj verzie so spínačmi MX Brown, ktoré sú najtichšie a MX Blue. Je tu prítomné podsvietenie kláves, ktoré možno nastaviť pomocou aplikácie Corsair Utility Engine.

Corsair Vengeance K70 RGB Corsair Utility Engine 01Corsair Vengeance K70 RGB Corsair Utility Engine 02

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Klávesnica podporuje rôzne prednastavené režimy podsvietenia, počas testovania sa nám páčil efekt vodnej vlny. Okrem toho možno nastaviť v softvéri každej klávese samostatnú farbu, alebo nastaviť viacerým klávesám farby po blokoch. Podsvietenie je veľmi dobré, počas tmy sú popisky výborne čitateľné a podľa potrieb používateľa možno nastaviť podsvietenie v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%).

Corsair Vengeance K70 RGB Corsair Utility Engine 03Corsair Vengeance K70 RGB Corsair Utility Engine 04

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Aplikácia, ktorou možno nastavovať podsvietenie, je prehľadná, hoci sme si zo začiatku museli na rozmiestnenie nastavení chvíľu zvykať. Výhodou je pravidelná aktualizácia od výrobcu, manuálne ju však treba sťahovať a inštalovať. V aplikácii sú dve sekcie nastavenia konfigurácie – „standard“ a „advanced“. V standard móde je niekoľko prednastavených režimov – homogénne podsvietenie zvolenou farbou, efekt oneskoreného zhasínania kláves, pulzovanie z farby do farby a farebná vlna.

Corsair Vengeance K70 RGB 08 Corsair Vengeance K70 RGB 09

Pokročilý „avanced“ mód ponúka nastavenie pre pokročilých používateľov – nastaviť tu možno jednotlivé farby klávesám a farby po blokoch, nastavenie je jednoduché z prostredia Windows, stačí klávesy myšou jednotlivo označovať a priraďovať im farby. Poteší tiež možnosť vytvárať efekty podľa potreby, ktoré však vždy vychádzajú zo štvorice základných – solid (jednoduché podsvietenie), gradient (plynulý prechod medzi X farbami), ripple (efekt pripomínajúci čerenie vody) a wave (farebná vlna).

Corsair Vengeance K70 RGB 10 Corsair Vengeance K70 RGB 11

Spoluprácu americkej spoločnosti Corsair spolu s nemeckým výrobcom Cherry, ktorý je výrobcom legendárnych spínačov MX, hodnotíme ako úspešnú. Poteší rýchla odozva kláves, kvalitné podsvietenie rôznych farieb, azda len tá hlučnosť kláves by mohla byť nižšia. V teste sme mali najhlučnejšie spínače MX Red, ktoré sú vhodné najmä na hry, použiteľné sú však aj na písanie. V prípade, ak chce používateľ tichšie klávesy, odporúčame zvoliť verziu so spínačmi MX Brown.

Corsair Vengeance K70 RGB 12 Corsair Vengeance K70 RGB 13

Pripomienku máme aj k rozloženiu klávesnice – anglický layout, ktorý nemusí vyhovovať každému. Iste, pri hraní hier to bude asi nepodstatná záležitosť, avšak pri písaní, či už občasnom alebo pravidelnom bude musieť používateľ ísť po pamäti v prípade používania diakritiky. Oceňujeme prehľadnú aplikáciu Corsair Utility Engine, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj zablokovanie kláves (Windows, Insert a pod.). Nepoteší však vysoká cena okolo 175 eur.

Corsair Vengeance K70 RGB 14 Corsair Vengeance K70 RGB 16

Konštrukčné spracovanie klávesnice je dokonalé a len ťažko bude hľadať používateľ robustnejší model s pomerne kompaktnými rozmermi a dobrou ergonómiou vďaka odnímateľnej opierke. Privítali by sme USB konektor na klávesnici, ktorý by slúžil ako USB hub, potešilo by nás slovenské, alebo česko-slovenské rozloženie kláves a tiež aj gumové podložky pod klávesami, ktoré by eliminovali aspoň sčasti ich hlučnosť. Napriek niektorým pripomienkam, ktoré ku mechanickej klávesnici máme, môžeme Corsair Vengeance K70 RGB odporúčať.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 438×163×24 mm
Hmotnosť: 1240 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: Cherry MX Red / Brown / Blue
Podsvietenie: RGB, nastaviteľné
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
+ Kompaktné rozmery klávesnice
+ Odnímateľná opierka v balení
+ Kvalitné RGB podsvietenie
+ Rôzne možnosti nastavenia sklonu
+ Mechanické spínače Cherry MX
+ Nastavenia v Corsair Utility Engine
+ Posuvný regulátor ovládania hlasitosti

Mínusy
– Anglické rozloženie kláves
– Vysoká hlučnosť klávesov
– Absencia USB hubu
– Vysoká cena klávesnice

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Corsair Vengeance K70 Fully Mechanical Gaming Keyboard, CH-9000066 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Corsair