Domov Periférie Recenzia: Corsair K70 RGB RapidFire a MM800 Polaris

Recenzia: Corsair K70 RGB RapidFire a MM800 Polaris

Zdielať

Corsair je známy výrobca kvalitného príslušenstva a tiež počítačových pamätí. Do jeho portfólia patria aj herné produkty z rady Corsair Gaming, medzi ktoré patrí aj herná mechanická klávesnica K70 RGB RapidFire so spínačmi MX od Cherry. Spolu s ňou sme testovali aj podsvietenú podložku pod myš – MM800 RGB Polaris.

corsair-k70-rgb-rapidfire-01

Klávesnica je zabalená v šedej krabici so žltým lemovaním, kde sa okrem popiskov a obrázku nachádza malými písmenami zmienka o mechanických spínačoch Cherry MX. V balení sa tiež nachádza záručný list a manuál spolu so samostatne zbalenou opierkou zápästia. Klávesnica nás prekvapila kompaktnými rozmermi, je to dané tým, že po bokoch nie sú žiadne makro tlačidlá, okolo tlačidiel nie sú hrubé plastové obruby ani rámy.

corsair-k70-rgb-rapidfire-02 corsair-k70-rgb-rapidfire-03

Oceňujeme spracovanie z eloxovaného hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva tiež klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Spodnú časť možno prekryť opierkou zápästia, čím možno docieliť pohodlnejšiu prácu. Hrubý kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený dvoma USB portami. Oceňujeme posuvný regulátor ovládania hlasitosti, ktorý je situovaný nad numerickým blokom klávesnice.

corsair-k70-rgb-rapidfire-04 corsair-k70-rgb-rapidfire-05

Zatiaľ čo jeden port slúži na komunikáciu, druhý port funguje ako prídavné napájanie. Podľa výrobcu však stačí zapojiť iba jeden port, ak používateľ má USB 3.0 konektor. V prípade starších USB 2.0 portov je nutné pripojiť oba USB konektory. Hoci má klávesnica dva USB porty, v strede zadnej časti je tretí USB port na pripojenie iných zariadení. Odnímateľná plastová opierka je potiahnutá mäkkou gumou, ktorá je príjemná na dotyk.

corsair-k70-rgb-rapidfire-06 corsair-k70-rgb-rapidfire-07

Klávesnica má anglické rozloženie, ocenili by sme slovenské, alebo česko-slovenské rozloženie. Oceňujeme dvojriadkový ENTER, ľavý SHIFT je však skrátený. Novinkou v modeli RapidFire sú nové spínače Cherry MX Speed a vyznačujú sa veľmi nízkym umiestnením reakčného bodu a skráteným chodom. To môže znamenať aj preklepy pre niektorých používateľov, keďže klávesy reagujú aj pri jemnom stlačení. Pre všetky klávesy je tiež prítomné podsvietenie kláves, ktoré možno nastaviť pomocou aplikácie Corsair Utility Engine.

corsair-k70-rgb-rapidfire-08 corsair-k70-rgb-rapidfire-09

Klávesnica podporuje rôzne prednastavené režimy podsvietenia, počas testovania sa nám páčil efekt vodnej vlny. Okrem toho možno nastaviť v softvéri každému klávesu samostatnú farbu, alebo nastaviť viacerým klávesom farby po blokoch. Podsvietenie je veľmi dobré, počas tmy sú popisky výborne čitateľné a podľa potrieb používateľa možno nastaviť podsvietenie v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%).

corsair-k70-rgb-rapidfire-softver-01 corsair-k70-rgb-rapidfire-softver-02

Aplikácia Corsair Utility Engine pre nastavenie klávesnice. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Aplikácia, ktorou možno nastavovať klávesnicu, je prehľadná, výhodou je pravidelná aktualizácia od výrobcu. V aplikácii možno zvoliť z preddefinovaných režimov – homogénne podsvietenie zvolenou farbou, efekt oneskoreného zhasínania kláves, pulzovanie z farby do farby a farebná vlna. K dispozícii je aj možnosť nastavenia inej farby pre každý kláves. Nastavenie je jednoduché, stačí klávesy myšou jednotlivo označovať a priraďovať im farby.

corsair-k70-rgb-rapidfire-softver-03 corsair-k70-rgb-rapidfire-softver-04

Aplikácia Corsair Utility Engine pre nastavenie klávesnice. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Poteší tiež možnosť vytvárať efekty podľa potreby, ktoré však vychádzajú zo štvorice základných – solid (jednoduché podsvietenie), gradient (plynulý prechod medzi X farbami), ripple (efekt pripomínajúci čerenie vody) a wave (farebná vlna). Oceňujeme širokú škálu farieb, z ktorých možno vyberať. Poteší kvalitné podsvietenie kláves, ale ich hlučnosť by mohla byť nižšia.

corsair-k70-rgb-rapidfire-10 corsair-k70-rgb-rapidfire-12

Pripomienku máme k rozloženiu klávesnice, keďže anglický layout nemusí vyhovovať každému. Iste, pri hraní hier to bude asi nepodstatná záležitosť, avšak pri písaní, či už občasnom alebo pravidelnom, bude musieť používateľ ísť po pamäti v prípade používania diakritiky. Oceňujeme prehľadnú aplikáciu Corsair Utility Engine, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj zablokovanie kláves (Windows, Insert a pod.). Nepoteší však vysoká cena okolo 170 eur.

corsair-k70-rgb-rapidfire-13 corsair-k70-rgb-rapidfire-14

Druhý testovaný produkt nás však rozhodne veľmi prekvapil. Pri rozbaľovaní krabice sme neveriacky hľadeli na podsvietenú podložku pod myš. Prvá myšlienka, ktorá nám prišla na um je, či bude aj táto podsvietená podložka pod myš nastaviteľná v softvéri. A ešte sa budú nebodaj jej farby dať nastaviť ? Po pripojení do USB portu počítača konštatujeme, že farby sú rôzne, teda RGB podobne ako pri klávesnici, ale nastaviť farby a ich režim nemožno.

corsair-mm800-rgb-polaris-01 corsair-mm800-rgb-polaris-02

Napriek tomu považujeme MM800 RGB Polaris za veľmi zaujímavý produkt, ktorý si cieľovú skupinu rozhodne nájde. Sú používatelia, ktorí odsudzujú veľa podsvietených modelov a často ich nazývajú „kolotočáriny“. My máme radi kolotočáriny, považujeme ich za zaujímavý doplnok k mnohým často nudným konkurenčným produktom. Pri podsvietení to však nekončí. Dĺžka káblu 1,8 metra je viac než dostačujúca pre bezproblémové pripojenie k počítaču.

corsair-mm800-rgb-polaris-03 corsair-mm800-rgb-polaris-04

Podložka má odolnú konštrukciu, protišmykové gumené výstupky zo spodnej strany, ktoré udržujú podložku bezpečne na svojom mieste bez ohľadu na to, ako veľmi používateľ pohybuje myšou. Mikrotextúra povrchu zabezpečí veľmi nízke trenie pre perfektný posun myši. Nevýhodou je, že niektoré lacné myši môžu mať s povrchom problém a ich snímače nemusia snímať korektne pohyb. V kombinácii s gamerskou myšou však problém určite nebude, testovali sme ich niekoľko.

corsair-mm800-rgb-polaris-05 corsair-mm800-rgb-polaris-06

Nevýhodou je povrch, ktorý sa môže poškriabať. Oceňujeme prítomnosť USB portu, ktorý možno použiť na pripojenie iných periférii – myšiek, USB kľúčov a podobne. Nevýhodou je však výrazný výstupok, ktorý počas používania v strede hore dosť zavadzia. Hoci sme spomenuli, že podsvietenie nemožno nastavovať, podľa zistení už výrobca pracuje na finalizovaní nového rozhrania aplikácie Corsair Utility Engine, ktorá prinesie lepší a jednoduchší vzhľad a tiež novú podporu aj pre nastaviteľnosť podložky.

corsair-k70-rgb-rapidfire-11

Konštrukčné spracovanie klávesnice je dokonalé a len ťažko bude hľadať používateľ robustnejší model s pomerne kompaktnými rozmermi a dobrou ergonómiou vďaka odnímateľnej opierke. Oceňujeme prítomný USB konektor na klávesnici, ktorý slúži ako USB hub, potešilo by nás slovenské, alebo česko-slovenské rozloženie kláves. Napriek niektorým pripomienkam, ktoré ku mechanickej klávesnici máme, môžeme Corsair K70 RGB RapidFire odporúčať. Rozhodne je veľmi zaujímavým doplnkom aj podsvietená podložka pod myš MM800 RGB Polaris.Corsair K70 RGB RapidFire

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 436×165×38 mm
Hmotnosť: 1200 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: Cherry MX Speed
Podsvietenie: RGB, nastaviteľné
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
+ Kompaktné rozmery klávesnice
+ Odnímateľná opierka v balení
+ Kvalitné RGB podsvietenie kláves
+ Rôzne možnosti nastavenia sklonu
+ Mechanické spínače Cherry MX
+ Nastavenia v Corsair Utility Engine
+ Posuvný regulátor ovládania hlasitosti

Mínusy
– Anglické rozloženie kláves
– Vysoká hlučnosť klávesov
– Vysoká cena klávesnice

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Corsair CH-9101014 poskytuje server Heureka.sk

Corsair MM800 RGB Polaris

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 350×260×5 mm
Hmotnosť: 56 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Podsvietenie: RGB, nenastaviteľné
Materiál: plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Originálne navrhnutý produkt
+ Kvalitné spracovanie z  plastu
+ Kompaktné rozmery klávesnice
+ Výborné RGB podsvietenie
+ Prídavný USB 2.0 port

Mínusy
– Materiál náchylný na poškriabanie
– Výrazný výstupok v hornej časti
– Vysoká cena za podložku pod myš

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Podložka pod myš Corsair Gaming MM800 RGB Polaris (CH-9440020-EU) poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Corsair

Corsair K70 RGB RapidFire

170,00 €
Corsair K70 RGB RapidFire
8.5

Celkové hodnotenie

8.5 /10

Plusy

 • Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
 • Kompaktné rozmery klávesnice
 • Odnímateľná opierka v balení
 • Kvalitné RGB podsvietenie kláves
 • Rôzne možnosti nastavenia sklonu
 • Mechanické spínače Cherry MX
 • Nastavenia v Corsair Utility Engine
 • Posuvný regulátor ovládania hlasitosti

Mínusy

 • Anglické rozloženie kláves
 • Vysoká hlučnosť klávesov
 • Vysoká cena klávesnice

17 komentárov

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno