Domov Periférie Recenzia: Cherry KC 1068

Recenzia: Cherry KC 1068

Zdielať

Spoločnosť Cherry, od ktorej sme mali na testy už viacero produktov, či už ide o klávesnice alebo myšky, prináša v testovanej KC 1068 niečo nové a nevídané, ktoré objavujeme pri tejto spoločnosti po prvýkrát. Klávesnica, ktorú sme testovali ponúka totiž zvýšenú odolnosť voči vode vďaka norme krytia IP68.

Cherry KC 1068 01

Dizajnovo ide klávesnicu, ktorá nevybočuje zo štandardne vyzerajúcich modelov, k dispozícii je v čiernej a bielej farbe. KC 1068 sa rovnako ako nedávno testovaný model Stream 3.0 pripája k počítači pomocou káblu, pričom všetky klávesy používajú bežné membránové spínače. Najmä vďaka použitým spínačom je táto klávesnica extra tichá, pri písaní ani v tichej miestnosti nepočuť absolútne žiadne kliknutia kláves. Mnohých tiež poteší rovnako ako aj nás lokalizovaná verzia, ktorú sme testovali – klávesnica je k dispozícii aj s česko-slovenskými popiskami.

Cherry KC 1068 02 Cherry KC 1068 03

Aj tento produkt je zabalený v jednoduchej bielej krabici, ktorá obsahuje len manuál a samotnú klávesnicu bez ochranného obalu. Ten totiž nie je vôbec potrebný, nakoľko celá klávesnica je v priesvitnom plastovom puzdre, ktoré kopíruje tvar kláves. Vďaka tomuto riešeniu dosahuje zvýšenú odolnosť IP68, vyzerá na prvý pohľad elegantne, je tenká a hmotnosť je na prijateľnej úrovni. Nevýhodou puzdra okolo celej klávesnice je však horšia manipulácia s vysúvacími stojanmi po obidvoch stranách, ktoré treba opatrne aktivovať aby nedošlo k poškodeniu puzdra pri manipulácii.

Cherry KC 1068 04 Cherry KC 1068 05

Pekný a štýlový dizajn sa nám páči, je vkusný a jednoduchý. Ide o kompaktný model, ktorý ponúka väčší komfort pri používaní. Rozmermi je pomerne skladná, rozloženie kláves je pohodlné a píše sa na nej príjemne. Odozva kláves je bezchybná, ide o model s nízkym zdvihom. Jednotlivé klávesy sú dostatočne oddelené od seba a preto sme sa počas testu nestretli so žiadnymi preklepmi. Poteší veľký, dvojriadkový ENTER, ale i dostatočne veľký BACKSPACE. Pravý aj ľavý SHIFT sú dostatočne veľké, rozmery a aj veľkosť ostatných tlačidiel sú štandardnej veľkosti. Oceňujeme, že sú presne také, aké majú byť a v bežnom rozložení, na ktoré sme zvyknutí.

Cherry KC 1068 08 Cherry KC 1068 09

Na klávesnici sú nad numerickým blokom štyri tlačidlá na aktiváciu kalkulačky, e-mailového klienta a domovskej stránky v internetovom prehliadači. Štvrtým tlačidlom možno aktivovať stand by režim okamžite a to rýchlym a jednoduchým tlačením. Na klávesnici nie sú tlačidlá na reguláciu multimédií, či hlasitosti, keďže je tento model skôr zameraný do kancelárie pre firmy. Na KC 1068 oceňujeme aj dostatočne veľký rámik po obvode klávesnice, ktorý možno využiť pre pohodlné opretie zápästí. Zo spodnej strany je k dispozícii aj výklopný stojan, avšak jeho vysunutie je trochu ťažkopádnejšie vďaka puzdru.

Cherry KC 1068 10 Cherry KC 1068 11

Tam, kde ostatné klávesnice zlyhávajú, si tento model zachováva plnú funkčnosť aj naďalej. Máme na mysli najmä zvýšenú odolnosť voči vode, či poliatiu tekutín, čo sa môže vyskytovať často. Splnenie normy krytia IP68 znamená ochranu proti prachu, hrubším nečistotám aj vode a to až pri ponorení do metrovej hĺbky, čo príde vhod najmä pri čistení klávesnice. Pozor však na USB port, ktorý treba chrániť – aj na to však myslel výrobca a už v balení je krytka. Všimli sme si však aj puzdro, ktoré sa sem tam trochu nafúkne z objemu vzduchu medzi ním a klávesmi.

Cherry KC 1068 07

Vyššiu obstarávaciu cenu používateľom okrem odolnosti vynahradia aj klasické membránové, avšak veľmi tiché spínače klávesov so zvýšenou životnosťou. Každý jeden spínač podľa výrobcu vydrží 10 milión stlačení, vďaka čomu KC 1068 ponúkne dlhšiu životnosť. K dokonalosti chýba azda len podsvietenie, ktoré príde vhod najmä večer alebo v noci, ocenili by sme tiež bezdrôtovú komunikáciu bez nutnosti káblov. Cena za tento model sa u nás pohybuje od 60 eur čo nie je málo, avšak vzhľadom k tichej prevádzke, vyššej odolnosti, kompaktným rozmerom a nižšej hmotnosti, no najmä vzhľadom k ochrannému puzdru vďaka čomu má klávesnica zvýšenú odolnosť stojí za úvahu.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 460×172×28 mm
Hmotnosť: 542 gramov
Podpora: Microsoft Windows, Apple MAC OS X, Linux, Android
Pripojenie: 1,8 metrový USB kábel
Rozloženie kláves: česko-slovenské
Podsvietenie: nie je
Ďalšie výhody: štyri funkčné klávesy, numerický blok, tichá prevádzka, malý zdvih kláves, zvýšená odolnosť voči vode a prachu (IP68)

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Tichá prevádzka, elegantný dizajn
+ Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Lokalizácia česko-slovenských popiskov
+ Zvýšená odolnosť voči vode a prachu

Mínusy
– Ocenili by sme podsvietenie klávesnice
– Občas vznikne vzduchová bublina
– Páčila by sa nám bezdrôtová komunikácia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Cherry JK-1068 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Cherry