Domov Periférie Recenzia: Cherry DW8000

Recenzia: Cherry DW8000

Zdielať

Na trhu je veľa bezdrôtových klávesníc, mnohí používatelia ich uprednostňujú kvôli ich väčšej mobilite. Nemecká spoločnosť Cherry má v portfóliu viac zaujímavých produktov. Jeden z nich je aj biely set klávesnice a myši DW8000, ktorá však nie je vyrábaná v inej farbe.

Cherry DW8000 01

Hoci by si možno väčšina používateľov pomyslela, že set klávesnice a myši je vhodná kombinácia pre Apple, opak je pravdou. Klávesnica ponúka štandardné rozloženie kláves pre Windows, ale nie je problém použiť klávesnicu aj so zariadeniami Apple. Sú tu však použité klávesy a popisky pre Windows – v prípade použitia s Apple tak musí používateľ klávesy ako je Command a ďalšie hľadať po pamäti.

Cherry DW8000 02

Pri prvom pohľade možno odhaliť plastové spracovanie. Oceňujeme široké medzery medzi klávesami, ktoré prídu vhod najmä pre tých používateľov, ktorým sa často stáva, že stlačia dve klávesy naraz. Veľký rámik okolo klávesnice možno využiť pre pohodlné opretie zápästí. Set klávesnice a myši je bezdrôtový, obe komunikujú cez jeden spoločný USB prijímač, ktorý je rozmermi o niečo menší ako USB kľúč.

Cherry DW8000 03

Nejde teda o nano receiver, ktorý by ocenilo mnoho používateľov, absentuje tiež akýkoľvek výklopný stojan na náklon klávesnice. DW8000 preto musí byť položená v rovine so stolom. Plastová konštrukcia a dobré spracovanie kláves zaistí veľmi dobré a pohodlné písanie s minimom chýb. Klávesnica je tichá, chválime prítomnosť multimediálnych kláves.

Cherry DW8000 04

Počas používania nám však prekážalo anglické rozloženie klávesnice. Slovenská alebo česká lokalizácia zatiaľ nie je dostupná, podľa slov výrobcu je však už vo výrobe a čoskoro by mala prísť na trh. Dočasným riešením tak môžu byť nálepky na klávesy. Klávesnica ponúkne aj skratky – kalkulačka a ovládanie hlasitosti (stlmenie zvuku, plus a mínus). Tlačidlá Delete, Home a End sú v inom rozložení ako sme zvyknutí – počas používania to chce trochu zvyku.

Cherry DW8000 05

Myška v rámci setu ponúka rozlíšenie 2000 dpi a tri základné tlačidlá (ľavé, pravé a koliesko), chýba možnosť nastavenia dpi, čo možno nastaviť priamo v operačnom systéme. Presnosť myšky na bežné kancelárske alebo menej náročné použitie úplne stačí. Povrch z plastu nepôsobí extra zaujímavo, na povrchu nezachytáva odtlačky prstov ani nečistoty. Myš je malá a plochá, čo má za následok horšiu ergonómiu.

Cherry DW8000 07

Set klávesnice a myšky DW8000 je zaujímavý, vyrába sa len v bielej farbe. Za cca 75 eur ponúkne tichú klávesnicu so širokými medzerami, spoločný USB prijímač, cez ktorý bezdrôtový set komunikuje s počítačom, poteší veľký rámik okolo kláves pre pohodlné opretie. Myš vnímame skôr ako doplnok, postačí pre menej náročných používateľov. Ocenili by sme však nano receiver, stojan pre náklon klávesnice, podsvietenie a lokalizáciu kláves.


Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 580×230×35 mm
Hmotnosť: 1184 gramov
Podpora: Windows, OS X, Linux, Android
Batérie: 2× AAA pre myš, 2× AAA pre klávesnicu (obe v balení)
Pripojenie: USB prijímač veľkosti USB kľúča
Rozloženie kláves: anglické (ENG)
Podsvietenie: nie je
Technológia: optický snímač
Počet programovateľných tlačidiel: 0 ks
Citlivosť: 2000 DPI
Ďalšie výhody: štyri klávesové skratky, numerický blok, tichá prevádzka, malý zdvih kláves

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Tichá prevádzka
+ Dizajn klávesnice/myšky
+ Kompaktné rozmery
+ Veľký rámik pre opretie zápästí

Mínusy
– Anglické rozloženie kláves
– Myš neponúka zmenu dpi
– Klávesnica neumožňuje náklon

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Zapožičal: Cherry