Domov Recenzie Recenzia: ASUS ZenFone Max

Recenzia: ASUS ZenFone Max

Zdielať

Taiwanská spoločnosť ASUS prináša na trh kvalitné grafické karty, základné dosky a tiež aj tablety a notebooky. Posledné roky sme však svedkami toho, ako sa rozširuje jej portfólio aj o smartfóny. ZenFone Max je na trhu už dlhšie a slovo „Max“ vystihuje jeho podstatu. Čo všetko ponúka?

asus-zenfone-max-01

Z dizajnového hľadiska sa oproti iným modelom spoločnosti nezmenilo takmer nič. Výrobca ponúka smartfón v dvoch farebných prevedeniach – v bielej a čiernej. Podobne ako iné ZenFony je aj tento model zabalený v štýlovej krabičke so zadným krytom, ktorý je príjemný na dotyk. Hneď je cítiť vyššia hmotnosť, toto má však svoje opodstatnenie – telefón má kapacitu batérie až 5000 mAh.

asus-zenfone-max-02 asus-zenfone-max-03

Regulácia hlasitosti je spolu s vypínačom na pravej strane, na hornej strane je 3,5 mm audio jack konektor. Spodná strana obsahuje microUSB a mikrofón. Senzorové tlačidlá sú pod displejom, nie sú však podsvietené podobne ako pri všetkých modeloch série ZenFone, pričom sú v tradičnom poradí Späť – Domov – Multitasking. Nad displejom je reproduktor, predný 5 MPx selfie fotoaparát, notifikačná dióda a senzor okolitého osvetlenia.

asus-zenfone-max-04 asus-zenfone-max-05

Na zadnej strane je 13 MPx fotoaparát spolu s dvojitým LED bleskom, reproduktor je v spodnej časti. Zadný kryt je odnímateľný, pod krytom sú dva sloty na microSIM karty, pričom je tu aj slot na pamäťové karty. Napriek odnímateľnému krytu je však batéria integrovaná a nemožno ju vymieňať. Je pevne pripevnená k ostatným dielom smartfónu a pre jej výmenu je nutný zásah v servisnom stredisku.

asus-zenfone-max-06 asus-zenfone-max-07

Táto batéria je aj najzaujímavejším prvkom testovaného modelu, predovšetkým jej kapacita, ktorá súvisí s dlhou výdržou. Ako už z názvu vyplýva, smartfón je určený pre tých, ktorí chcú maximálnu výdrž. Max s kapacitou 5000 mAh vydrží naozaj veľa, počas aktívneho používania sa dá dostať na dva dni, pri menej aktívnom používaní sú to kľudne aj tri, štyri. Používatelia, ktorí nepoužívajú dual SIM režim, mobilné dáta a veľmi nezaťažujú telefón, môžu dosiahnuť aj päť dní.

asus-zenfone-max-08 asus-zenfone-max-09

Zatiaľ čo výdrž je skvelá, tak výkon či displej až toľko neoslnia. Najmä ak sa týmto modelom zameral výrobca na výdrž, musel ubrať na výkone. Ten tvorí energeticky nenáročný, avšak nízkovýkonný procesore Qualcomm Snapdragon 410, taktovaný len na 1,2 GHz. Štyri jadrá dopĺňa grafika Adreno 306, 2 GB operačná pamäť a 16 GB vnútorná pamäť. Operačným systémom je Google Android vo verzii 5.0.2 Lollipop s nadstavbou výrobcu – ZenUI.

asus-zenfone-max-10 asus-zenfone-max-11

Prekvapením je stará verzia systému a hoci podľa niektorých stránok je k dispozícii aktualizácia na Marshmallow, v čase vydania tejto recenzie k dispozícii ešte stále nebol. Z hľadiska stability systému sme nezaznamenali problémy, rýchlosť a plynulosť je však horšia. Systém má animácie spomalené, občas treba čakať na reakcie a aj pri otváraní aplikácií sme registrovali spomalenia. Nevýhodou je kvantum predinštalovaných aplikácii priamo z výroby, pomalé reakcie sú dané energicky nenáročným a úsporným procesorom.

asus-zenfone-max-12 asus-zenfone-max-13

Kvôli dosiahnutiu čo najlepšej výdrže sa šetrilo aj na displeji. Hoci ponúka veľkosť 5,5“, používateľ sa musí uspokojiť len s HD rozlíšením (teda 1280×720 pixelov). Poteší prítomnosť IPS panelu, ktorý ponúka veľmi dobré farby a široké pozorovacie uhly. Na tomto displeji sú farby však skôr priemerné, taktiež aj maximálny jas mohol byť lepší.

asus-zenfone-max-14 asus-zenfone-max-15

Zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 MPx, prítomný je dvojitý LED blesk, poteší HDR režim, detekcia tváre či zaostrovanie dotykom na displeji. Výsledná kvalita fotografii nás však sklamala, keďže viacerým fotkám chýbajú detaily. Pri dobrých svetelných podmienkach v exteriéri však možno dosiahnuť veľmi dobré fotografie, horšie je to už pri slabšom svetle. Foťák je tak viac-menej do počtu, v prípade potreby však na daný účel poslúži.

asus-zenfone-max-16 asus-zenfone-max-17

Telefón je vybavený Wi-Fi adaptérom s podporou 802.11 a/b/g/n,  pričom najnovší ac chýba. Je tu tiež Bluetooth 4.0., poteší podpora pre všetky LTE pásma používané na Slovensku – 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. ASUS ZenFone Max je dual SIM smartfón, čo znamená, že v ňom možno používať dve SIM karty naraz. Mobilný internet je k dispozícii pomocou 3G alebo 4G/LTE siete na prvej microSIM karte, druhá podporuje iba 2G (GSM) siete. Poteší tiež prítomnosť USB OTG a možnosť nabíjať cez OTG redukciu iné zariadenia, vďaka čomu možno Max použiť aj ako powerbank.

asus-zenfone-max-18

ASUS ZenFone Max je určený najmä pre častých cestovateľov,  ktorí nechcú hľadať každý deň nabíjačku a neustále k nej pripájať telefón. Smartfón si však určite nájde cestu aj medzi nenáročných používateľov, ktorí nepotrebujú výkonný telefón a nechcú drahé TOP modely. Telefónu vyčítame spomalený systém a horšie vlastnosti displeja, čo priamo súvisí so šetrením na nákladoch na výrobu a tiež na úsporu energie pri prevádzke. Zamrzí opätovná absencia podsvietenia senzorových tlačidiel pod displejom, chýbajúce NFC a chýbajúca podpora pre Wi-Fi ac. Max je v predaji za cenu okolo 180 – 200 eur.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 410
Procesor: štvorjadrový, 1,2 GHz
Grafika: Adreno 306
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 5.0.2 Lollipop + ZenUI
Displej: 5,5″, IPS, HD (1280×720 px.), 267 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, dual LED blesk, autofókus, f2.0, nahrávanie Full HD videí; predný – 5 MPx, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 156×76×11 mm
Hmotnosť: 202 gramov
Batéria: Li-Ion, 5000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), USB OTG
Formát SIM: 2× microSIM
Ostatné: GPS, A-GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Výborná výdrž 5000 mAh integrovanej batérie
+ Tri sloty, dve na SIM a jedna na microSD kartu
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie aj pri plaste
+ Možnosť použiť ako powerbank cez USB OTG
+ Funkcie a výbava, LTE pre všetky naše pásma

Mínusy
– Len slabé HD rozlíšenie, pomalý procesor
– Fotoaparát mohol byť lepší vzhľadom k cene
– Pomalé reakcie systému, starý Lollipop 5.0.2
– Vysoká hmotnosť a veľké rozmery na 5,5“
– Veľa predinštalovaných aplikácii z výroby

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus Zenfone Max ZC550KL poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

asus-zenfone-max-antutu-benchmark-01asus-zenfone-max-antutu-benchmark-02
asus-zenfone-max-antutu-benchmark-03asus-zenfone-max-antutu-benchmark-04
asus-zenfone-max-antutu-benchmark-05asus-zenfone-max-antutu-benchmark-06
asus-zenfone-max-3d-mark-01asus-zenfone-max-3d-mark-02
asus-zenfone-max-3d-mark-03asus-zenfone-max-3d-mark-04
asus-zenfone-max-3d-mark-05asus-zenfone-max-3d-mark-06
asus-zenfone-max-3d-mark-07asus-zenfone-max-3d-mark-08
asus-zenfone-max-geekbench-01asus-zenfone-max-geekbench-02
asus-zenfone-max-geekbench-03asus-zenfone-max-geekbench-04
asus-zenfone-max-vellamo-01asus-zenfone-max-vellamo-02
asus-zenfone-max-vellamo-03asus-zenfone-max-vellamo-04
asus-zenfone-max-vellamo-05asus-zenfone-max-vellamo-06

Zapožičal: ASUS

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Asus ZenFone Max nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno