Domov Počítače Recenzia: ASUS ZenBook 3

Recenzia: ASUS ZenBook 3

Zdielať

Notebooky sa stále zmenšujú a stenčujú, pričom ani dosiahnutie tenkých ultrabookov nie je konečným limitom. Taiwanská spoločnosť ASUS má v portfóliu zaujímavý a veľmi tenký a ľahký notebook. ZenBook 3 ponúka kompaktný 12,5“ displej a extra nízku hmotnosť.

Spracovanie notebooku je už na prvý pohľad prvotriedne. Páči sa nám štíhle šasi, ktoré má hrúbku pri zatvorenom stave len 12 mm. Celé zariadenie, spracované z matného kovu, vyzerá veľmi luxusne. Hoci to lahodí oku, povrch je extrémne náchylný na odtlačky prstov. Stačí notebook vybaliť, otvoriť a po krátkom používaní už na povrchu pozorujeme odtlačky prstov. V balení je pre používateľa k dispozícii ochranné puzdro, redukcia z USB-C na jeden USB 3.0, USB-C a HDMI a napájací adaptér.

Dizajnovo ide o výborne spracované zariadenie s celkovými rozmermi 296×191×12 mm, pričom s hmotnosťou len 900 gramov sa radí medzi azda najľahšie notebooky, aké možno na našom trhu kúpiť. Konektory sú vzhľadom na veľmi tenký profil zastúpené v extra minimalistickom štýle – na ľavej je jeden spoločný 3,5 mm audio jack konektor a na pravej strane jeden USB-C konektor. To je úplne celá výbava tohto tenučkého notebooku. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

Nutnou výbavou tak budú redukcie – či už z USB-C na  klasický USB, ale aj redukcia z USB-C na HDMI, DisplayPort, alebo VGA v prípade, ak chce používateľ pripájať externý monitor. Keďže cez jeden jediný USB-C sa notebook nabíja, je nevyhnutná redukcia, ktorá je v balení. Jeden USB 3.0 port však považujeme za nedostatočný a tak prichádza na rad zapojenie redukcie do dodávanej redukcie, ktorá je pripojená do notebooku.

Notebook používa na zobrazovanie dotykový 12,5“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, avšak vzhľadom na nedotykový lesklý displej treba počítať aj s odleskami. IPS panel sa vyznačuje nielen perfektnými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely.

Hardvérový základ tvorí dostatočne výkonný procesor Intel Core i7-7500U, taktovaný na 2,7 GHz, s dvomi fyzickými jadrami a štyrmi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,5 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 4 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je novým 14 nm procesom na architektúre Kaby Lake a jeho maximálna spotreba je 15 Wattov (TDP). Hoci ide o dosť úsporný model, na väčšinu činností poskytne dostatok výkonu. Samozrejme, na hranie a strih videí to nebude, ale na všetky ostatné činnosti bohato postačuje.

V prípade notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. Tento model však ponúka iba integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphics 620. Poteší veľký úložný priestor pre používateľov, ktorý zabezpečuje SSD, pripojené cez SATAIII s kapacitou 512 GB. Jeho rýchlosti sú veľmi dobré, nemožno ho však porovnávať s prémiovými NVMe SSD úložiskom. V prípade, ak by ani takto veľký objem používateľom nestačil, môžu siahnuť po externých diskoch, ku ktorým však treba dokúpiť redukciu z USB-C na USB.

Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii, avšak prítomných je veľa predinštalovaných „bonusových“ aplikácii. Toto riešenie majú mnohí výrobcovia radi, oveľa menej bežní používatelia. Operačná pamäť má 8GB SODIMM DDR3 s pracovnou frekvenciou 1600 MHz (ide o 2×4GB moduly). Kvalita reprodukcie zvuku je priemerná, na bežné účely však dostatočná. Hoci stredy sú zastúpené spolu s výškami, basy absentujú. Maximálna hlasitosť síce stačí aj na ozvučenie väčšej miestnosti, náročnejší poslucháč určite použije externé reproduktory alebo slúchadlá.

Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Zdvih klávesov je dokonca tak malý, že sme si museli chvíľu zvykať na písanie. Je navyše podsvietená, čo je však v tejto cenovej kategórii notebookov samozrejmosťou. Vďaka rozmerom (12,5“) neponúka numerický blok, ten však ani modely menšie ako 15,6“ nemajú. Poteší lokalizácia layotu, pre používateľa je k dispozícii česko-slovenské rozloženie kláves. Za nevýhodu považujeme vypínacie tlačidlo na mieste, kde je zvyčajne DELETE (to je však doménou všetkých ultrabookov od ASUSu), odporúčame preto vypnúť funkciu vypnutia aby tak používatelia nechtiac nevypínali notebook.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Notebook počas kancelárskej práce nepočuť (úroveň hlučnosti sme namerali v rozmedzí len 3 – 8 dB(A) pri vzdialenosti 20 cm od výduchu chladenia) čo znamená, že je veľmi tiché a počas bežnej kancelárskej práci nepočuteľné. Ak sme notebook vyťažili na maximum, úroveň hlučnosti dosiahla hodnoty 26 – 35 dB(A). Opäť sme merali 20 cm od výduchu chladenia.

Počas dlhodobého testovania notebooku sme registrovali aj zahrievanie povrchu, avšak v prijateľnej miere a nebadali sme extrémne zvýšené miesta. Maximálne teploty procesora pri bežnej kancelárskej práci sa pohybujú na úrovni 60 °C, pri maximálnom zaťažení sme dosiahli najvyššie teploty na úrovni 91 °C. Daňou za tenký profil sú teda vyššie teploty pri maximálnej záťaži, avšak príjemne nás prekvapilo veľmi tiché chladenie, ktoré používa iba jeden výduch zo zadnej strany a ten odvádza všetko teplo z notebooku von.

Hoci konektorová výbava je slabšia, pre používateľa je k dispozícii aj bezdrôtová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.1. Batéria má kapacitu 40 Wh a ponúka dobrú výdrž na jedno nabitie – pri surfovaní na internete vydrží notebook bez nabíjačky cca päť hodín. Pri intenzívnejšom využívaní klesajú percentá z kapacity batérie oveľa rýchlejšie dole, záleží to od nastaveného jasu displeja, záťaže komponentov a ďalších faktorov. Prítomná je aj čítačka odtlačkov prstov, avšak tá je skôr na okrasu – správne detekovala odtlačok a odomkla notebook asi len v 30% prípadoch, pri zvyšných 70% prípadoch sme museli zadávať heslo alebo PIN kód na odomknutie.

ASUS ZenBook 3 je veľmi zaujímavý počin taiwanskej spoločnosti, ponúka dostatočný výkon na cesty či na celý pracovný deň, je veľmi tenký a má solídny úložný priestor. K tomu ponúka výrobca lesklý IPS displej s vysokým rozlíšením. Pre používateľa je k dispozícii veľmi pohodlná klávesnica, na ktorej sa dobre píše (škoda len umiestnenia DELETE tlačidla). Notebooku by sme vytkli konektivitu v minimalistickej miere (už s menším počtom portov to hádam nejde) a nutnosť mať redukcie. Čítačka prstov síce poteší, ale je skôr na okrasu (keďže nie je veľmi spoľahlivá, úspešní sme boli len pri 30% pokusoch). Oceňujeme veľmi tiché chladenie, ktoré nás milo prekvapilo 🙂 Cena nami testovaného modelu (ASUS ZenBook 3 UX390UA-GS039R) sa pohybuje na úrovni cca 1400 eur.



Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7- i7-7500U, 2 jadrá / 4 vlákien, 2,7 – 3,5 GHz, 4 MB cache, 15 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: integrovaná Intel HD Graphics 620
Pevný disk: SATAIII SSD, Micron, 512GB
Operačná pamäť: 8GB SODIMM DDR3, 1600 MHz (2× 4GB sloty)
Rozmery: 296×191×12 mm
Hmotnosť: 900 gramov
Displej: 12,5“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, nedotykový
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 1,3 MPx
Konektivita: 1× USB-C, 1× spoločné audio 3,5 mm jack
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 40 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi zaujímavý, luxusný dizajn
+ Nízka hmotnosť, veľmi nízky profil
+ Veľmi dobrý výkon ultrabooku
+ Prítomný až 512 GB SATAIII SSD
+ Pohodlná klávesnica na písanie
+ Jemný displej, prítomný IPS
+ Výdrž vstavanej 40 Wh batérie
+ Kaby Lake platforma, 8GB RAM

Mínusy
– Vysoko nastavená cena zariadenia
– Len jediný USB-C port a 3,5 mm jack
– Čítačka odtlačkov je skôr na okrasu
– Nutnosť redukcií z USB-C konektoru

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus UX390UA-GS039R poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: ASUS