Domov Počítače Recenzia: ASUS TUF B450M-Plus Gaming

Recenzia: ASUS TUF B450M-Plus Gaming

Zdielať

Základná doska TUF B450M-Plus Gaming ponúka podporu pre procesory AMD Ryzen s čipsetom AM4 a je určená pre obe generácie týchto procesorov.

Doska prichádza v kartónovej krabici s popismi na prednej strane a špecifikáciami na zadnej strane. V balení sú okrem dosky v antistatickom obale aj SATA káble, nálepky, zipsy na zväzovanie káblov, SLI mostík, dokumentácia a ovládače na CD. Radšej by sme uvítali USB kľúč s ovládačmi, keďže nie každý má optickú mechaniku, avšak USB port má každý. Dizajnovo je ladená v čierno-žltej farbe spolu s hráčskym motívom. Doska na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre, hoci sú na nej nápisy TUF Gaming a tie pôsobia rušivo.

Pre používateľov, ktorí hľadajú kompaktnejšie počítače, príde vhod formát microATX, pričom poteší aj prítomnosť štyroch slotov na operačnú pamäť, jeden pre M.2 disky, ale tiež šesť konektorov pre SATAIII. Prekvapením je pomerne chudobná výbava portov na I/O paneli. K dispozícii sú tiež dva sloty PCIe, posvietenie RGB (Aura sync) a osemkanálový zvukový čip Realtek ALC887-VD2, ktorý umožňuje pomocou softvéru rôzne nastavenia priamo v rozhraní Windows. K dispozícii je viac utilít na ovládanie dosky priamo z rozhrania operačného systému, tá najdôležitejšia AI Suite 3 umožňuje automatizovať pretaktovanie procesora, či možnosti ovládania ventilátorov.

Za nevýhodu považujeme fakt, že používateľ, ktorý chce ovládať osvetlenie RGB, musí nainštalovať softvér Aura, ktorý umožní prispôsobiť farbu LED RGB a aplikovať rôzne efekty. Bez inštalácie samostatného programu sa nedajú efekty nastavovať. Páči sa nám, že je pretaktovanie procesora jednoduché. To je možné pomocou tzv. 5-Way Optimization, ktoré príde vhod najmä pre používateľov bez predchádzajúcej skúsenosti s pretaktovaním, a možno ním dosiahnuť zaujímavé hodnoty (to však záleží aj od procesora aký používajú).

Testovanú základnú dosku považujeme za veľmi zaujímavý model pre procesory AMD Ryzen, ktoré ponúknu solídnu výbavu pre hráčov, avšak nižšia cena má kompromisy. Slabšia výbava I/O portov, absencia vstavanej Wi-Fi, iba jeden M.2 slot pre disk a tiež slabšia stabilita pri 24/7 pretaktovanom procesore Ryzen 7. Iste, počas dňa to doska zvládne, ale pri nonstop používanom pretaktovaní by sme odporúčali siahnuť po nižších procesoroch, ako napríklad Ryzen 5 alebo Ryzen 3. Ako správna herná doska má funkciu podsvietenia RGB, avšak iba v pravom dolnom rohu dosky. Cena dosky je na úrovni 90 eur.

Parametre a špecifikácie:

Socket: AMD AM4
Formát: microATX
Operačná pamäť: max. 64 GB DDR4, 3200MHz, režim zapojenia dual-channel
Sloty: 6× SATA III, 1× M.2, 2× PCI Express x16, 2× SATA Express
Obrazové výstupy: 1× HDMI
Zvukové výstupy: 2× 3,5 mm audio jack výstup, 1× 3,5 mm audio jack vstup
Konektivita: 1× 10/100/1000 Mbps RJ45 (Ethernet), 3× USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× HDMI, 1× PS/2 combo
Ostatné: podpora NVIDIA SLI, AMD CrossFireX

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalita spracovania
+ Nastaviteľnosť podsvietenia
+ Prehľadný UEFI BIOS
+ Výborný audio čip Realtek
+ Dobrý pomer cena/výkon

Mínusy
– Menšia portová výbava
– Chýba vstavaná Wi-Fi

Zapožičal: ASUS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno