Domov Počítače Recenzia: ASUS Transformer Book Trio

Recenzia: ASUS Transformer Book Trio

Zdielať

ASUS_Transformer_Book_Trio_01Spoločnosť ASUS prichádza s ďalším revolučným kúskom patriacim do rodiny Transformer. ASUS Transformer Book Trio je však viac než len tenký a štýlový ultrabook. Sú to totiž tri počítače v jednom. Trio v sebe spája dva rôzne operačné systémy – Windows a Android. Doteraz bol Transformer doménou odpojiteľných Androidových tabletov s klávesnicou. Ako teda Trio dopadlo v našej recenzii?

Okrem toho, že má Trio dva operačné systémy, má prakticky skoro všetko dvojmo. Prečo sa teda volá Trio? Na úvod musíme objasniť, že komponenty musia dupľované, keďže je tablet nezávislý od notebooku. Stačí ak odpojíme displej a získame tablet, ktorý beží na operačnom systéme Android, pričom počítač, ktorého komponenty sú umiestnené v klávesnici bežia naďalej. Ku klávesnici potom stačí pripojiť HDMI kábel a môžeme pokračovať ďalej. V klávesnici však nenájdeme plnohodnotný HDMI port, čo je škoda. Nutná je redukcia, resp. kábel microHDMI-HDMI. Ak odpojíme klávesnicu a pripojíme ju k externému monitoru, dá sa využívať ako samostatný počítač. Tento koncept považujeme za zaujímavý, môže tak vyriešiť spor o to, kto bude pri počítači a kto bude používať tablet, keďže sa dajú používať tieto dve zariadenia samostatne.

ASUS_Transformer_Book_Trio_02

Môžu teda nastať tri prípady:

  • Displej je spojený s klávesnicou – máme notebook a môžeme si vybrať, či chceme pracovať s OS Windows, alebo OS Android
  • Displej používame samostatne na zábavu ako tablet s OS Android
  • Klávesnicu pripojíme cez HDMI kábel k externému monitoru a využívame ho ako počítač s OS Windows

ASUS_Transformer_Book_Trio_03

Trio má kvalitný 11,6 palcový displej s jemným rozlíšením Full HD, teda 1920×1080 pixelov. Vďaka IPS technológii poskytuje živé farby so širokými 178-stupňovými pozorovacími uhlami. Navyše pomer strán 16:9 je vhodný pre sledovanie filmov. Displej je dotykový, má však pomerne široké okraje. To môžeme vnímať ako nevýhodu, keďže rozmery zariadenia mohli byť menšie, na druhej strane sa zas lepšie drží v ruke ako tablet a rukami sa nedotýkame aktívnej časti displeja. Trio obsahuje dvojicu fotoaparátov, ktorý sa nachádza na prednej i zadnej hrane. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 5 MPx, s automatickým zaostrovaním je ideálny pre fotografovanie, avšak fotiť s tabletom nám príde komické. Preto fotoaparáty na tabletoch berieme skôr ako núdzové riešenie. Predný fotoaparát môže poslúžiť aj ako webkamera, ktorá nahráva video v HD rozlíšení, teda 1280×720 pixelov pri 30 fps, ktoré možno taktiež využiť na videohovory cez Skype.

ASUS_Transformer_Book_Trio_04

Šasi tvorí hliník, ktorý je pevný a príjemný na dotyk. Azda jedinou slabinou konštrukcie Tria je rozpojiteľný kĺb, ktorý nie je najpevnejší. Potešila nás klávesnica, ktorá má slovenské rozloženie a veľký dvojriadkový ENTER. Výhradu však máme k umiestneniu vypínacieho tlačidla. To sa nachádza na mieste, kde sa nachádza DELETE a preto sa nám často, a to najmä zo začiatku, stávalo, že miesto zmazania sme počítač uviedli do režimu stand by. Okrem toho tu je veľký SHIFT, ale malé šípky. Klávesnica nie je podsvietená, dobre sa však na nej píše. V Androide má tlačidlo WINDOWS funkciu HOME, ESC funguje ako BACK. Výhradu máme však k pomerne malému a hlučnému touchpadu, kliknutia sú príliš hlasné a rušia. Dvojica batérií sa stará o chod dvoch systémov zvlášť. Kým pri notebooku s Windows dosiahneme výdrž okolo 5 hodín, pri tablete je to o niečo viac – približne 8 hodín. Výdrž batérie je však individuálna, môže sa líšiť podľa viacero faktorov.

ASUS_Transformer_Book_Trio_05

Rozloženie prvkov na klávesnici je takéto: na ľavej hrane klávesnice je kombinovaný 3,5 mm audio jack s mikrofónom, USB a indikačné diódy. Napravo je potom napájanie adaptéra, USB, miniDisplayPort a microHDMI. Z konektivity počítača je to všetko. Portová výbava je dosť chudobná, riešením nedostatku USB portov sú USB huby. Reproduktory sa nachádzajú na ľavej a pravej strane na spodnej hrane, kde nachádzame aj chladenie. Na tablete je prvkov ešte o čosi menej. Horná hrana obsahuje vypínač a ľavá reguláciu hlasitosti. Spodná hrana obsahuje 3,5 mm audio jack, microUSB konektor na nabíjanie, slot na pamäťové karty microSD, proprietárny konektor na spojenie s klávesnicou a reproduktory, ktoré sú po oboch stranách – naľavo a napravo. Zvukový prejav je dobrý. Zabudované stereo reproduktory sú aj na tablete aj v klávesnici. Nám sa pocitovo zdali lepšie reproduktory na tablete (na displeji), zvuk odtiaľ na nás pôsobil lepšie. Ethernet tu chýba, preto niektorí budú musieť siahnuť po redukcii. Tá však nie je v balení, navyše v klávesnici sú len dva USB porty – myš a redukcia by tak zabrali všetky dostupné porty.

ASUS_Transformer_Book_Trio_06

Prepínanie medzi dvoma operačnými systémami je jednoduché. Stačí stlačiť jedno tlačidlo, nazývané TRIO a systém sa prepne. Nie vždy však funguje hneď, najmä pri vyššom vyťažení sa stáva, že občas zaváha, alebo sa oneskorí a prepnutie trvá dlhšie ako sekundu. Výhodou však je, že táto funkcia prepínania funguje automaticky, bez akéhokoľvek nastavovania. Žiadne zložité nastavovanie, či inštalácie špeciálnych programov. ASUS Transformer Book Trio skrátka ponúka dobrú službu, ktorá funguje celkom dobre, až na jeden detail. Tým je komunikácia dvoch diskov. Aby sa používateľ z Windows dostal k dátam, ktoré má uložené v tablete, musí využiť prieskumníka, alebo iného správcu súborov, ktorý podporuje komunikáciu cez MTP (multimediálny prehrávač). Prenášať dáta teda nemožno cez obľúbený klient manažér Total Commander na presun súborov. Opačný smer tiež nie je ideálny. Prenos súborov totiž prebieha cez automaticky vytvorenú Wi-Fi sieť, čím dochádza k odpojeniu oboch častí z internetu. Obidve časti sú spojené pritom spolu, ale komunikujú cez Wi-Fi. Prečo? Bolo by oveľa jednoduchšie, ale aj rýchlejšie ak by komunikovali spolu priamo a nie cez Wi-Fi sieť. Taktiež by bolo dobré doriešiť disky tak, aby sa disk tabletu vo Windowse ukazoval ako partícia disku a nie ako multimediálny prehrávač.

ASUS_Transformer_Book_Trio_07

V Triu sú použité dva procesory. V oboch prípadoch za ich výrobou stojí firma Intel, čo je zárukou vysokého výkonu pri minimálnej spotrebe. Prvý procesor, ktorý je použitý pre Windows sa nachádza v klávesnici. Ide o dvojjadrový procesor Intel Core i7- 4500U, ktorý má štyri vlákna. Zo základného taktu 1,6 GHz sa dá pretaktovať pomocou TurboBoost až na 2,6 GHz. Má 15 Wattov TDP a 3 MB cache. Dostupná je tu i integrovaná grafická karta v procesore – Intel HD Graphic 4400. Ide o štvrtú generáciu procesorov Core s architektúrou Haswell. Procesor je vyrobený 22 nanometrovým výrobným procesom. Druhý použitý procesor v displeji sa stará o chod druhého operačného systému – Android. Tu je použitý úsporný procesor Intel Atom Z2560, ktorý je tiež dvojjadrový a ponúka štyri vlákna. Je taktovaný na 1,6 GHz a má 1 MB cache, avšak je vyrábaný staršou 32 nanometrovou technológiou, čo môže znamenať nižší výkon a väčší odber voči menšiemu výrobnému procesu.

ASUS_Transformer_Book_Trio_08

Taktiež sú tu aj dva disky. V tablete je eMMC pamäť veľkosti 16 GB, z ktorej je necelých 12 GB použiteľných pre používateľa. V klávesnici je 5400-otáčkový 500 gigabajtový disk pre Windows, ktorý je rozdelený na dve partície diskov. Ide o disk z dielne výrobcu Hitachi, konkrétne o model HGST HTS545050A7E680. Disk hodnotíme ako pomalý, rozdiel v rýchlosti sme si všimli hneď, preto by sme tu prijali aspoň nejaké hybridné riešenie v podobe SSHD. Veľkosť operačnej pamäte v klávesnici je 4 GB, ide o DDR3 pamäť, ktorá je taktovaná na 1600 MHz. V tablete je 2 GB RAM LP DDR2 1066 MHz. Vzhľadom na rozmery Tria je väčšina komponentov priamo na doske a sú nevymeniteľné. V prípade displeja ide o SoC, kde nemožno meniť nič, v prípade klávesnice je stav otázny. Oceňujeme tiché chladenie, ktoré nie je vôbec počuť, takže chladenie je tu vyriešené výborne.

ASUS_Transformer_Book_Trio_10

Ako hodnotíme ASUS Transformer Book Trio? Trio je zaujímavé zariadenie, ktoré v sebe spája dva rôzne svety dvoch úplne odlišných operačných systémov. Zatiaľ kým Windows je najpoužívanejší desktopový OS, Android vládne na smartfónoch. Zo začiatku nám pripadal tablet v tejto veľkosti veľmi veľký, po istom čase sme si naň však zvykli. Navyše má to aj svoju výhodu. Na tak veľkom priestore s jemným rozlíšením možno vidieť pomerne veľa textu. Ide o prvé pokusy ako spojiť dva odlišné systémy a toto určite nebude posledný pokus ako spojiť Android a Windows. Ak sa teda nemôžete rozhodnúť, čo za typ počítača si kúpiť, alebo sa s ním chcete podeliť s celou rodinou, Trio je pre vás perfektnou voľbou.

Parametre a špecifikácie:

Notebook / klávesnica

Procesor: Intel Core i5-4500U, 2 jadrá / 4 vlákna, 1,6 – 2,6 GHz, 3 MB cache, 15 W TDP, 22 nm, Haswell
Základná doska: Intel Lynx Point-LP
Grafika: Intel HD Graphic 4400, 22 nm
Pevný disk: Hitachi HTS545050A7E680, 500 GB, 5400 RPM, SATA II
Operačná pamäť: 4 GB DDR3, 1600 MHz, Onboard
Rozmery: 305×194×13,4 mm
Hmotnosť: 1000 gramov + adaptér 300 gramov
Displej: 11,6“ Full HD, IPS LED, matný, 1920×1080 px., pomer strán 16:9, multidotykový
Operačný systém: Windows 8, 64-bitový, SK
Webkamera: HD 720p, 1280×720 px
Konektivita: 2× USB 3.0, 1× microHDMI, 1× miniDisplayPort, 1× spoločný konektor pre slúchadlá a mikrofón, 1× čítačka kariet SD/MMC, 1× napájací konektor
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), Wi-Di
Batéria: 4 430 mAh

Tablet / displej

Operačný systém: Android 4.2 Jelly Bean
Procesor: Intel Atom Z2560, 1,6 GHz
Frekvencie: nepodporuje
Rozmery: 305×194×9,7 mm
Hmotnosť: 700 gramov
Displej: 11,6“ Full HD, IPS LED, matný, 1920×1080 px., pomer strán 16:9, multidotykový
Fotoaparát: 5 MPx, autofókus, nahrávanie Full HD videí
Predná kamera: HD 720p, 1280×720 px
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD (do 64 GB)
Globálny prenos dát: nie je
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/ac/b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer, informačná dióda
Batéria: Li-Ion batéria 3 000 mAh

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Spojenie OS Windows 8 a Android
+ Ľahké prepínanie medzi OS
+ Notebook, tablet alebo PC
+ Výkonný procesor
+ Hliníkové prevedenie
+ Tiché chladenie
+ Full HD displej

Mínusy
– Nevhodné umiestnenie vypínača na klávesnici
– Komunikácia diskov medzi OS
– Pomalý disk v klávesnici
– Malý a hlučný touchpad
– Len dva USB porty

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus TX201LA-CQ003H poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

ASUS_Transformer_Book_Trio_WEI_01ASUS_Transformer_Book_Trio_WEI_02ASUS_Transformer_Book_Trio_AIDA64_Read_Test_Suite ASUS_Transformer_Book_Trio_AIDA64_Random_Read ASUS_Transformer_Book_Trio_AIDA64_Buffered_Read ASUS_Transformer_Book_Trio_AIDA64_Avarage_REad_Access ASUS_Transformer_Book_Trio_AIDA64_Linear_Read ASUS_Transformer_Book_Trio_AS_SSD_Benchmark ASUS_Transformer_Book_Trio_ATTO_Disk_Benchmark ASUS_Transformer_Book_Trio_CrystalDiskMarkASUS_Transformer_Book_Trio_TechPowerUp_GPUASUS_Transformer_Book_Trio_CPU-Z_CPUASUS_Transformer_Book_Trio_CPU-Z_CacheASUS_Transformer_Book_Trio_CPU-Z_MainboardASUS_Transformer_Book_Trio_CPU-Z_MemoryASUS_Transformer_Book_Trio_HD_Tune_Random_AccessASUS_Transformer_Book_Trio_HD_Tune_InfoASUS_Transformer_Book_Trio_HD_Tune_HealthASUS_Transformer_Book_Trio_HD_Tune_Error_ScanASUS_Transformer_Book_Trio_HD_Tune_File_BenchmarkASUS_Transformer_Book_Trio_HD_Tune_BenchmarkASUS_Transformer_Book_Trio_HD_Tune_Exra_TestsASUS_Transformer_Book_Trio_PCMark7ASUS_Transformer_Book_Trio_PCMark_VantageASUS_Transformer_Book_Trio_Cinebench_R10_a_R11ASUS_Transformer_Book_Trio_AnTuTu_Benchmark_01ASUS_Transformer_Book_Trio_AnTuTu_Benchmark_02
ASUS_Transformer_Book_Trio_AnTuTu_Benchmark_03ASUS_Transformer_Book_Trio_AnTuTu_Benchmark_04
ASUS_Transformer_Book_Trio_AnTuTu_X_Benchmark_01ASUS_Transformer_Book_Trio_AnTuTu_X_Benchmark_02
ASUS_Transformer_Book_Trio_AnTuTu_X_Benchmark_03ASUS_Transformer_Book_Trio_AnTuTu_X_Benchmark_04
ASUS_Transformer_Book_Trio_CF_BenchmarkASUS_Transformer_Book_Trio_Quadrant
ASUS_Transformer_Book_Trio_NenaMark_01
ASUS_Transformer_Book_Trio_NenaMark_02
ASUS_Transformer_Book_Trio_Vellamo_01
ASUS_Transformer_Book_Trio_Vellamo_02

Zapožičal: ASUS

Ďalšie odborné recenzie na tablet ASUS Transformer Book Trio nájdete na Recenzie.SME.sk