Domov Periférie Recenzia: ASUS ROG Strix Arion S500

Recenzia: ASUS ROG Strix Arion S500

Zdielať

Prenosných úložných zariadení je na trhu veľa. Otestovali sme model, ktorý kombinuje robustný štýl s pôsobivým výkonom – ASUS ROG Strix Arion S500.

Žijeme v dobe, keď spracúvame množstvo dát na vysokorýchlostné externé úložiská s obrovskými kapacitami. Sú situácie, keď namiesto externých diskov sú k dispozícii interné NVMe M.2 disky a mohli by sme ich využiť. Práve na tieto (a podobné účely) slúžia externé boxy, ktorými sa mení rýchly M.2 NVMe SSD na rýchly externý úložný disk napájaný cez USB. Aj taiwanský výrobca má v portfóliu riešenie v podobe ROG Strix Arion S500, ktorý okrem toho, že môže poslúžiť ako box na externý disk má priamo v sebe vložený 500GB disk. V prípade potreby ho však môže používateľ vymeniť za hocaký iný, kompatibilný. Už na prvý pohľad box pôsobí veľmi robustne. Hoci je rozmerovo väčší (125×48×11 mm), jeho hmotnosť 107 gramov je vzhľadom na hliníkové spracovanie prijateľné. Páči sa nám kvalitné dielenské spracovanie, ktoré sa ani po silnom tlaku neohne, vďaka čomu je disk vnútri boxu aj pri nešetrnom prenášaní v bezpečí.

Pri porovnaní s inými externými boxami pôsobí testovaný model ako najvybavenejší, je však zároveň aj najdrahší. Dizajnová línia zamerania na herný segment sa nezaprie, testovaný model má z hornej aj spodnej strany úchyty, ako aj príjemné perforovanie pre jednoduchú manipuláciu. Produkt je zabalený v zaujímavo vyzerajúcej krabičke. Okrem samotného výrobku je v balení aj obojstranný USB-C konektor s manuálmi a na rozdiel od klasického externého boxu výrobcu chýba nástroj na vybratie SIM karty. Áno, aj pri externom boxe (disku) je tento nástroj potrebný. Prečo? Nuž, pretože jediný spôsob otvorenia vrchného krytu tohto boxu na disk je vsunutie nástroja do malej dierky, čím dôjde k uvoľneniu horného krytu. Potom možno osadiť do boxu disk a horný kryt opäť zatlačiť. Alebo stačí jednoducho zariadenie pripojiť k počítaču a používať už vnútorný, vstavaný disk.

Nie sú tu skrutky ani nutnosť odskrutkovať niečo, aby sa používateľ k disku dostal, osadil ho, prípadne vymenil. Jediná skrutka je vnútri na upevnenie osadeného disku. Tu, na rozdiel od väčšiny, výrobca vsádza na jednoduchosť riešenia. Podobne ľahké, ako je výmena SIM karty v smartfóne je aj výmena disku v externom boxe (rámčeku) pre NVMe M.2 disky. Častým problémom výkonných diskov je ich chladenie a následné poklesy rýchlosti po zahratí. Výrobca poňal chladenie „svojsky“ a okrem robustného hliníkového šasi ponúka tiež sadu tepelných podložiek, ktoré odvádzajú teplo a znižujú teploty. Toto riešenie pomáha nielen pri udržiavaní prenosových rýchlostí, ale samozrejme pomáha vyššej životnosti vloženého disku.

Box podporuje moduly M.2 NVMe s kapacitou až 2TB (disky formátu 2230, 2242, 2260 a 2280) s pripojením USB-C 3.2 Gen 2, s ktorou možno dosiahnuť rýchlosti do 10 Gbps. V praxi sme zistili, že externý box s vopred nainštalovaným diskom výrobcu dosahuje výborné rýchlosti čítania 1070 MB/s a zápisu 1046 MB/s, čo sú pri väčšine činností viac než dostatočné hodnoty. Hoci v porovnaní s bežne používanými diskami, ktoré dosahujú hodnoty 3500 MB/s ide o rapídny pokles (v porovnaní s osadením disku priamo na základnej doske). Teploty diskov v boxe sa pohybovali na úrovni najviac 30 °C, čo považujeme za priam fantastické. Výrobca teda optimalizoval chladenie, ako aj sadu tepelných podložiek veľmi dobre a plnia si svoj účel. Príjemným bonusom je RGB podsvietenie loga ako aj pásiku v hornej strane externého boxu.

V porovnaní s väčšinou externých boxov, dostupných na trhu, možno považovať ASUS ROG Strix Arion S500 za prémiový produkt. A to nielen iba vďaka spracovaniu, aletiež aj vďaka veľmi dobrým prenosovým rýchlostiam, stabilite, no najmä fantastickým prevádzkovým vlastnostiam (teda nízkej teplote) čo je bežným a stále opakujúcim sa problémom NVMe diskov. Pre používateľov, ktorí chcú len funkčný box pre ďalší M.2 SSD, pre ktorý inak nemajú využitie môže ísť o zaujímavú voľbu, vzhľadom k tomu, že výrobca umožňuje výmenu osadeného disku za akýkoľvek iný (napríklad väčší, 2TB). Azda jediné čo nepoteší je vyššia cena na úrovni 100-120 eur. Vzhľadom k tomu, že ide o externý box s osadeným (rýchlym) 500GB  diskom, poriadnym chladením a jednoduchou možnosťou výmeny ide na trhu o jedinečný produkt.

Vhodný je naopak pre používateľov, ktorí často prenášajú dáta, pre IT-čkárov, ktorí potrebujú kopírovať dáta medzi diskami, klonovať operačný systém, nastavenia medzi rôznymi počítačmi a zariadeniami. Rozhodne najviac oceňujeme pevné a robustné spracovanie, ktoré je pri vložení disku prínosné, spolu s efektívnym chladením, ako aj zaujímavý spôsob otvorenia hornej strany (spinkou). Za jedinú nevýhodu považujeme väčšie rozmery a absenciu redukcie na USB-A konektor ktorý nám chýbal v balení. Treba dodať, že maximálny potenciál využije používateľ práve cez USB-C pripojenie. Odporúčame.

Vďaka funkčnosti v kompaktnom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu ASUS ROG Strix Arion S500 ocenenie Inovácia

Výsledky benchmarkov – testov:

Zapožičal: ASUS