Otestovali sme iPhone 14 Pro Max, tohtoročnú vlajkovú loď Apple s revolučným 48 MPx snímačom.
Ako každý rok, tak aj tentokrát si pre nás gigant pripravil nový model jablčného smartfónu. Novinka obsahuje jasnejší displej, nový snímač, dlho očakávaný always-on displej a nový výrez, ktorý má po novom tvar pilulky a je interaktívny. Poďme však pekne po poriadku. Krabička telefónu je kompaktnejšia ako v prípade jej predchodcov. Okrem telefónu v nej je USB-C/Lightning kábel, nálepky Apple a papiere s informáciou o záruke.
Sieťová nabíjačka nie je súčasťou balenia. S vypnutým displejom je iPhone 14 Pro Max takmer na nerozoznanie od svojho predchodcu. Hrany sú stále ploché a lesklé, čo spôsobuje, že sú magnetom na odtlačky prstov. Zadná sústava fotoaparátov vystupuje z tela smartfónu viac ako v trinástkovej sérii, z 4 mm sme sa posunuli na 5 mm, a aj samotné snímače sú mierne väčšie.
Po zapnutí displeja badať najväčší rozdiel v dizajne od svojho predchodcu. V displeji už nie je klasický výrez, ale Dynamic Island – „pilulka“, ktorá „pláva“ tesne pod hornou hranou displeja a v závislosti od vykonávanej činnosti mení svoju veľkosť. Pri odomykaní cez Face ID sa zmení na štvorec so zaoblenými rohmi a ikonou tváre v strede.
Pri nahrávaní videa/zvuku sa v nej zas ukážu diódy, ktoré oznamujú, že kamera/mikrofón je práve aktívny, čo slúži na ochranu súkromia. Notifikačné diódy, i keď v inej forme ako v prípade Dynamic Island sú vo svete iPhonov známe od iOS 14 a ide o softvérové riešenie, je teda otázne, ako veľmi to je účinné pri napadnutí smartfónu záškodníckym malvérom typu Pegasus.
Dynamic Island samozrejme neslúži len ako zobrazovač notifikácií, ide o interaktívny prvok, ktorým možno ovládať telefón. Pokiaľ ukazuje nejakú vykonávanú činnosť, ako prehrávanie hudby, po stlačení sa dostanete do príslušnej aplikácie; pri dlhšom pridržaní sa z výrezu stane widget, ktorý je interaktívny. Pri prehrávaní hudby možno prehrávanie pozastaviť, preskočiť na ďalšiu skladbu či streamovať do AirPlay zariadenia alebo AirPodov.
Pre vývojárov sú dostupné API a je len na ich fantázii a kreativite, ako sa s novými možnosťami vysporiadajú. Od iOS 16.1 pribudli aj tzv. „Live Activities“, ktoré okrem zamknutej obrazovky využívajú práve zmienenú funkciu a umožňujú sledovanie vozidla Uberu či kontrolovanie stavu objednávky cez Wolt, prípadne zobrazenie aktuálneho bodového stavu športového zápasu. Predstavivosti sa medze nekladú.
Farebné verzie pre tohtoročné iPhony 14 Pro (Max)
Nový typ výrezu nie je jedinou novinkou v oblasti displeja. I keď štandardný maximálny jas stále zostáva na úrovni 1000 nitov, v prípade HDR obsahu sa špičkový jas vie vyšplhať až na úroveň 1600 nitov, čo je o 400 nitov viac ako mal predchodca. A úplnou novinkou je maximálny jas vo vonkajších podmienkach na ostrom slnku, ktorý sa vyšplhal na neuveriteľných 2000 nitov. Displej je tak jasne čitateľný aj v bezoblačnom jasnom počasí.
Nevýhodou je, že takýto vysoký jas zahrieva telefón a v kombinácii so žiarou zo slnka tak nevydrží pri tomto jase dlhú dobu a zariadenie musí znížiť jas aby sa zabránilo prehriatiu. Novinkou je funkcia always-on display, ktorú poznáme už dlhé roky z Android smartfónov, prípadne z Nokia Lumia, ak chceme ísť ešte hlbšie do minulosti. Funkciu umožnil nový typ ProMotion displeja, ktorý vie obnovovaciu frekvenciu znížiť až na úroveň 1 Hz.
Always-on display je v prípade iPhonu 14 Pro (Max) iný ako je to v prípade Android smartfónov. Displej svieti celý, len je stmavený a teda nesvietia len vybrané grafické prvky. Pre niekoho to môže byť rušivé, inému vyhovovať, žiaľ Apple nedáva žiadnu možnosť si túto vlastnosť nastaviť: možno funkciu len vypnúť a zapnúť. V prípade, že senzory detegujú že telefón je vo vrecku, alebo ak je zapnutý režim spánok, displej sa vypne.
To isté sa stane, ak používateľ iPhonu má zároveň Apple Watch a odíde s nasadenými Apple Watch ďalej od smartfónu, displej sa tiež zhasne. Displej chráni Ceramic Shield, ktorý je odolnejší ako bežné sklá v iných smartfónoch. Šasi zariadenia chráni chirurgická nehrdzavejúca oceľ a vodeodolnosť podľa normy IP68. Technológie ako 10-bitový panel, P3 gamut, True Tone či Nightshift sú samozrejmosťou.
Displej podporuje HDR10 aj licencovaný Dolby Vision, v ktorom vie mimochodom aj nahrávať videá. Výrobca si každý rok potrpí pri prezentácií nového iPhonu na možnostiach fotoaparátu. iPhone 14 Pro Max používa už klasickú sústavu troch zadných fotoaparátov: širokouhlý, ultraširokouhlý a telefoto objektív.
Kalifornský gigant sa roky držal rozlíšenia 12 MPx, avšak s príchodom iPhonu 14 Pro dochádza k veľkej zmene: hlavný snímač dostal 4× vyššie rozlíšenie, čiže 48 MPx. Využíva sa to primárne na tzv. pixel binning, čiže spojenie štyroch susediacich pixelov do jedného pre dosiahnutie lepšej svetelnosti a nižší šum, ale pri fotení do ProRAW sa dá využiť potenciál vysokého rozlíšenia naplno.
Ukážka funkcie Dynamic Island pri prehrávaní hudby
Pri použití niektorých aplikácií tretích strán, ako napr. Halide Mark II, možno fotiť pri rozlíšení 48 MPx priamo do formátu JPG. Nevýhodou fotenia ProRAW je, že fotografia má veľkosť až približne 75 MB a nemožno použiť niektoré funkcie, ako je nočný režim. Využitie tohto snímaču prichádza aj vo forme nového 2× telefoto módu, keď sa zo 48 MPx fotografie vyreže stredná časť a vznikne tak fotografia s 12 MPx rozlíšením a ekvivalentom dvojnásobného priblíženia.
Hlavný snímač má taktiež širší záber, ohnisková vzdialenosť sa znížila z 26 mm na 24 mm a priblížila sa tak trochu smerom k ultraširokouhlému snímaču, ktorého ohnisková vzdialenosť je 13 mm. Zväčšil sa aj senzor a to o 65%, čo kompenzuje vyššiu hustotu pixelov, ktorá by inak spôsobovala že snímač by nebol schopný zachytiť až tak veľa svetla.
Smartfón podporuje Smart HDR a pri fotografiách to vidieť. V kombinácií s HDR displejom sú svetlé časti fotografie zobrazované s vyšším jasom a naopak, čo má byť tmavé, je tmavšie. Krásne to vidno pri porovnaní tej istej fotografie na HDR displeji iPhonu vedľa štandardného SDR displeja väčšiny stolných PC. Vyššiu kvalitu fotografií zabezpečuje aj nový Photonic Engine.
V teste sme porovnávali kamery iPhonu 14 Pro Max a iPhonu 11 a rozdiel poznať. Tam kde iPhone 11 už dosť šumel, zvlášť v prípade ultraširokouhlého objektívu, tak 14-tka si držala čistý obraz. Ak ste mali potrebu fotografie zo starších iPhonov trochu vylepšiť v grafickom editore, tak v prípade iPhonu 14 Pro Max to už väčšinou nebude treba. V porovnaní so staršími iPhonmi sú tie fotografie nádherné a to aj za slabšieho svetla.
Vďaka novému blesku je zachovaná vyššia uniformita pri použití rôznych objektívov iPhonu a LiDAR skener, známy od iPhonu 12 Pro a iPadu Pro 2020, sa postará o lepšie portrétne fotografie a rýchlejšie ostrenie v slabom svetle. Žiaľ, plný potenciál LiDARu nie je využitý vo filmovom režime pri natáčaní videa, kde má kamera smartfónu stále problém pri zaostrovaní na jemné objekty ako sú ľudské vlasy.
Popri širokouhlom a ultraširokouhlom objektíve, ktoré majú aj základné iPhony (okrem SE), séria Pro ponúka aj telefoto objektív. Má ohniskovú vzdialenosť 77 mm a clonu f/2.8, ohnisková vzdialenosť oproti hlavnému snímaču je teda ekvivalent cca. 3-násobného optického zoomu.
Predná TrueDepth selfie kamera dostala autofocus a vďaka lepšej clone príjme viac svetla, čo sa prejaví hlavne vo fotografiách v slabom svetle. iPhony sú známe tým, že sú to najlepšie smartfóny na nahrávanie videa. Aj testovaný mobil prináša filmový režim v 4K pri 24/25/30 fps spolu so zdokonalenou stabilizáciou, ktorá sa využije v akčnom režime.
V tomto režime sa inteligentne využíva výrez zo 4K videa pre dosiahnutie maximálnej stability záznamu. Nevýhodou je, keďže ide o výrez, nižšie rozlíšenie na úrovni 2.8K a taktiež potreba veľkého množstva svetla. Kamera umožňuje nahrávať videá v Dolby Vision a aj v ProRes formáte pri 10-bitových farbách. Najvyššia dostupná kvalita videa, aj napriek 48 MPx hlavnému snímaču, je 4K pri 60 FPS, v spomalenom videu pri nižšom rozlíšení je možné dosiahnuť až 240 fps.
Výdrž batérie je jeden deň, záleží však podľa používania. Batéria s kapacitou 4323 mAh vydrží aj poriadne nabitý deň a pri bežnom používaní s vypnutým Always-on displejom by pri nenáročnom používaní aj s rezervou vydržal dva dni. Práve AoD sa pri testovaní ukázal ako veľký žrút energie, keď za noc klesla batéria zo 100% na 92%. iPhone podporuje 30W rýchle nabíjanie, z nuly na 50% sa nabije za približne 35 minút.
Tento rok sa firma rozhodla, že najnovší procesor A16 Bionic dostane len séria Pro, základné modely 14. série používajú A15 Bionic z minuloročných iPhonov 13 Pro. Nárast výkonu je mierny a pri bežnom používaní sa nedá postrehnúť. Opäť ide o najvýkonnejší čip v smartfóne na trhu a konkurenciou by mu mohol byť Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý ale zatiaľ nie je v smartfónoch v predaji. Procesoru asistuje 6GB RAM.
Keďže v prípade iPhonov je hardvér aj systém lepšie optimalizovaný, iPhone používateľom bude fungovať rovnako rýchlo ako vlajkový Samsung S22 Ultra s dvojnásobným množstvom pamäte. Viac pamäte by sme ale ocenili, keďže pri veľkom množstve otvorených tabov v Safari či vyššom množstve spustených aplikácií dochádza k znovunačítaniu obsahu z dôvodu zaplnenej kapacity RAM.
Na výber je zo štyroch veľkostí úložísk – 128GB, 256GB, 512GB a 1TB. Na rozdiel od iPadov Pro, kapacita pamäte je rovnakých 6GB pri každej kapacite úložiska. iPhony 14 Pro (Max) sa predávajú v štyroch farebných vyhotoveniach – Space Black, Silver, Gold a Deep Purple. Apple iPhone 14 Pro Max je veľmi zaujímavý smartfón, a rozhodne ho odporúčame, hoci k nemu máme niekoľko pripomienok.
48 MPx rozlíšenie má len hlavný snímač, optický zoom je len 3-násobný, konektor je miesto USB-C len Lightning s pomalým rozhraním USB 2.0. Navyše bezdrôtové nabíjanie cez MagSafe je limitované na 15W a always-on displej prinesie viac možností personalizácie až s prichádzajúcim iOS 16.2, ktorý neuvidíme skôr ako koncom decembra.
Ďalšou nevýhodou je výrazné zvýšenie ceny mimo USA, čo mnohých používateľov prinútilo kúpiť si radšej iPhone 13 Pro (Max), ktorý sa od 14-nástky Pro veľmi nelíši. V porovnaní s často porovnávaným iPhonom 11 je to však veľký skok a pokiaľ vlastníte základný iPhone 12, iPhone 11 (Pro) alebo starší, upgrade jednoznačne odporúčame.