Domov Recenzie Recenzia: Apple iPhone 13 mini

Recenzia: Apple iPhone 13 mini

Zdielať

iPhone 13 mini je najkompaktnejší top smartfón, aký sa dá kúpiť na trhu. Čo ponúkne, urobil pri ňom výrobca aj nejaké kompromisy?

Spoločnosť Apple pred rokom a pol uviedla na trh prvý iPhone 12 mini a hoci sa z neho nestal taký obrovský úspech ako firma predpokladala, medzi fanúšikmi kompaktných telefónov bol veľmi populárny. Nami testovaný 13 mini má oproti predchodcovi výkonnejší procesor, lepší fotoaparát s novým snímačom a stabilizáciou, o 10% vyššiu kapacitu batérie a tiež menší výrez na displeji. Kúpa tohto „mini“ telefónu dáva zmysel z viacerých dôvodov. Ide o najlacnejší vlajkový iPhone s kompaktným telom a nízkou hmotnosťou, čo znamená 141 gramov pri rozmeroch 132×64×8 mm. Medzi jeho prednosti patrí kvalitná konštrukcia, výkonný čip A15 Bionic s 5G sieťami, vynikajúce fotoaparáty, hlasné stereo reproduktory a skvelý 5,4“ displej OLED s podporou Dolby Vision.

Hoci minulý týždeň bol predstavený „vynovený“ iPhone SE (2022), ktorý ponúkne taktiež 5G siete a najnovší A15 čip, má nižšiu kapacitu batérie, dizajn z roku 2017 a má hrubé rámy okolo displeja. Dizajnovo sa od iPhone SE (2020) nelíši. V porovnaní s drahšími modelmi sú v „mini“ aj nejaké kompromisy, ale napriek tomu je zariadenie nabité funkciami. Možno konštatovať, že 13 mini je v podstate zmenšená verzia bežného iPhonu 13. Ponúka Face ID aj bezdrôtové nabíjanie MagSafe a napriek novým vylepšeniam sa Applu podarilo zvýšiť aj kapacitu batérie. Mobil má rovnako ako iPhone 13 bežný 60 Hz OLED, technológia ProMotion so 120 Hz je dostupná iba na 13 Pro a 13 Pro Max.

Rozloženie ovládacích prvkov je klasické. Na spodnej strane sa nachádza reproduktor, Lightning a mikrofón,  na ľavej strane sú dve tlačidlá na reguláciu hlasitosti, prepínač na tichý/normálny režim a slot na SIM kartu. Na pravej strane je vypínač. Už od prvého rozbalenia a aj počas celej doby používania sa nám veľmi páčila veľkosť a dobrá manipulácia so zariadením. Nielenže ide o príjemne malý a kompaktný mobil, ale napriek ostrým hranám a zaobleniu po bokoch sa výborne drží, úchop a celkový „feeling“ je perfektný. Telefón je priam radosť používať, ovládanie jednou rukou je bezproblémové. Za plus považujeme aj vynikajúci displej a jeho podanie farieb.

O zobrazenie sa stará 5,4“ Super Retina XDR displej s rozlíšením 2340×1080 px (476 ppi), ktorý je vybavený ostrým OLED panelom s vysokým jasom, podporou HDR10 a Dolby Vision. Rámčeky sú rovnako tenké ako na iPhone 12 mini, ale výrez je teraz užší. Ide o prvé zmenšenie veľkosti od iPhonu X. Vo výreze je snímač Face ID, selfie fotoaparát a jeden zo stereofónnych reproduktorov, ktorý slúži aj ako slúchadlo. Obrazovku chráni ochranné sklo Ceramic Shield. Zadný panel je tiež plochý a krytý sklom vyrobeným spoločnosťou Corning, aj keď nie Ceramic Shield (ide o Gorilla Glass Victus). Obe sklenené plochy sú pokryté vrstvami, vďaka ktorým sa šmuhy toľko nelepia a ľahšie sa čistia. Ale na rozdiel od matných „Pro“ modelov sú príliš lesklé a už po chvíli používania vidieť odtlačky prstov a všetky nečistoty.

Telefón používa najnovší čip A15 Bionic, rovnaký ako ostatné modely série iPhone 13. Výbavu dopĺňa „len“ 4GB RAM (modely „Pro“ majú 6GB RAM). Tu by sme určite ocenili vyššiu pamäť, ktorú si kalifornský gigant nechal pre vybavenejšie a drahšie modely. Našťastie iOS je aj pri nižšej operačnej pamäti plynulý a rýchly, žiadne problémy sme počas krátkeho dvojtýždňového testovania nezaznamenali. Mobil je príjemne rýchly a pri vypnutých animáciách bez problémov vhodný na akékoľvek multimédiá, či hranie hier. Prekvapením je, že ani pri vysokom zaťažení sa nezahrieval, čo považujeme za dôležité, keďže to nie je samozrejmosťou pri každom telefóne. Mobil aj vďaka modemu Qualcomm X60 podporuje 5G siete a je vhodný pre všetky siete našich operátorov (Orange, Telekom, O2, 4ka).

Telefón má batériu s kapacitou 2438 mAh, čo je približne o 10% viac ako v iPhone 12 mini. Navýšenie kapacity rozhodne oceňujeme a hoci sme mali na začiatku obavy z výdrže, boli sme veľmi milo prekvapení. Pri pomerne intenzívnom využívaní sme dosiahli s prehľadom celý jeden deň (od ôsmej rána do ôsmej večera). Väčšina našich činností sa skladala z telefonovania, SMS, chat, fotenia, sem tam nejakých videí a aj striedavo prenosy na dátach a Wi-Fi (pri pomere 80% Wi-Fi, 15% 5G sieť, 5% 4G sieť). S výsledkom sme boli veľmi spokojní a konštatujeme, že výkonnejší a efektívnejší čip spolu s navýšením kapacity sa prejavil na veľmi dobrej výdrži. Takže obavy ohľadne malej výdrže nie sú na mieste a v prípade potreby možno siahnuť po powerbanke, alebo po nabíjačke (ktorá však v balení už druhý rok nie je). Nabitie z 0% na 50% trvá zhruba 35 minút, z 0% doplna je to až jednu hodinu a 33 minút. Iste, sú aj mobily, ktoré to zvládnu rýchlejšie a lepšie, otázna je však dlhodobá životnosť batérie. Pri nabíjaní mini teda treba počítať s ich limitmi a možnosťami.

Zadná strana telefónu patrí už tradične fotoaparátom. Oproti minuloročnému modelu sa zmenilo umiestnenie dvoch snímačov, ktoré nie sú pod sebou, ale diagonálne. Zadné sklo je celé lesklé, čo sa podpisuje pod množstvo odtlačkov prstov a nečistoty prakticky po chvíli používania, zatiaľ čo štvorček fotoaparátu je matný. Modely Pro to majú naopak. Celá zostava fotoaparátov vystupuje zo zadnej strany a potom ešte raz vystupujú dva moduly fotoaparátu. Vďaka tomu mobil položený na stole neleží úplne stabilne, ale tomu sa zatiaľ nedá vyhnúť. Hlavný 12 MPx fotoaparát má väčší snímač s väčšími pixelmi a vylepšenú stabilizáciu. Spolieha sa na snímač Sony so svetelnosťou f/1.6. Druhý snímač fotoaparátu je rovnaký ako v prípade iPhonu 12 mini: 12 MPx snímač so svetelnosťou f/2.4 na ultraširokouhlé fotografie. Zaostrovanie je pevné a nie je k dispozícii stabilizácia. A aké sú výsledky fotografii?

Hlavný snímač fotí vynikajúce fotografie. Sú ostré a majú veľa detailov, kontrast je skvelý a pozorovali sme pri nich nízku úroveň šumu. Pochváliť možno aj dynamický rozsah. Na výsledných fotografiách sa nám páči vyváženie bielej a presnosť podania farieb. Taktiež kvalita fotiek z druhého snímača je veľmi dobrá. Páči sa nám aj automaticky spúšťaný režim „noc“, ktorý detektuje a prispôsobí scéne parametre fotenia. A aj pri týchto záberoch sme boli príjemne prekvapení. Celkovo možno konštatovať, že oba snímače sa výborne dopĺňajú a plnia svoj účel na jednotku. V celkovom hodnotení DxO Mark sa pri priamom porovnaní s konkurentmi so 130 bodmi umiestnil telefón na peknom 17. mieste a priamo atakuje vlajkový smartfón konkurencie – Samsung Galaxy S22 Ultra (so 131 bodmi), ktorý je však veľmi veľký s až štyrmi snímačmi.

Apple iPhone 13 mini je najkompaktnejší smartfón na trhu, ktorý má vzhľadom na svoje malé rozmery množstvo funkcií a prekvapivo výbornú výdrž batérie. Má skvelý OLED displej s technológiou Dolby Vision (ku dokonalosti mu chýba len ProMotion), jeden z najvýkonnejších procesorov na trhu a vynikajúce stereo reproduktory. Disponuje  dvojicou fotoaparátov vzadu, ktorá je doplnená selfie foťákom, a tie poskytujú výbornú kvalitu fotografií či videa. Mobil má taktiež kvalitné konštrukčné spracovanie, odolnosť voči vode a prachu podľa IP68 a bezdrôtové nabíjanie. Okrem chýbajúcej 120 Hz obnovovacej frekvencie by sme ocenili vyššiu operačnú pamäť, ale pre iOS to stačí.

Voči predchodcovi badať len malé zmeny a prechod z 12 mini na 13 mini nedáva význam. Zmena z SE (2020) a prípadne starších (ako je iPhone 8) ale rozhodne stojí za to. V predaji sú tri pamäťové verzie: 128GB, nami testovaná 256GB a ešte 512GB, na výber je šesť farieb: v nami testovanej bielej, krásnej modrej, klasickej čiernej, potom v červenej a ružovej, ktorú tento týždeň doplní novo predstavená zelená. Cena testovaného zariadenia je od 740 eur. Nie je isté, či iPhone 13 mini nebude posledný svojho druhu, keďže sa do budúcna s nim nepočíta (vzhľadom na nižšie predaje ako Apple očakával). Napriek tomu považujeme telefón za výbornú voľbu pre používateľov, ktorí nechcú veľké „tehly“ a požadujú výkonnú, vybavenú a kompaktnú vlajkovú loď. Rozhodne odporúčame.

Vďaka skvelej výbave v kompaktnom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Apple iPhone 13 mini ocenenie Mobilita

Zapožičal: Alza