Domov Recenzie Recenzia: Allview X2 Soul Pro

Recenzia: Allview X2 Soul Pro

Zdielať

Rumunský Allview má v portfóliu rôzne dual SIM smartfóny, avšak doteraz neohúrili dizajnom alebo výkonom. S modelom X2 Soul Pro sa však situácia mení a okrem toho, že ponúka výkon, má aj zaujímavý dizajn. Jeho hrúbka dosahuje len 5,5 mm.

Allview X2 Soul Pro 01

Smartfón nás zaujal na prvý pohľad. Nielen, že sa predáva v zaujímavej krabičke, ale vďaka malej hrúbke je výnimočný a veľmi dobre padne do ruky. Tenkú konštrukciu dopĺňa kovový lem, ktorý príjemne chladí a telefónu dodáva pocit luxusu. Lem je brúsený do hrany, vďaka čomu sa dobre drží v ruke a používateľ sa nemusí obávať jeho vykĺznutia. Väčšiu časť konštrukcie tvorí sklo, ktoré možno nájsť spredu aj zo zadnej strany. Azda jediná nevýhoda tohto riešenia je zachytávanie odtlačkov prstov a náchylnosť na škrabance.

Allview X2 Soul Pro 02Allview X2 Soul Pro 03

X2 Soul Pro je dostupný v dvoch farebných verziách – v čiernej a bielo-zlatej, pričom druhú verziu sme testovali aj my. Biela farba na prednej a zadnej strane je doplnená o kovový lem zlatej farby. Reálne vyzerá kombinácia týchto farieb veľmi príťažlivo a majiteľ telefónu zaujme široké okolie. Oceňujeme veľmi tenké rámy okolo displeja a tiež prijateľné rozmery – 149×72×5,5 mm. S hmotnosťou 126 gramov ide o pomerne ľahký telefón.

Allview X2 Soul Pro 04Allview X2 Soul Pro 05

Objektív fotoaparátu lícuje so zadnou stranou smartfónu, čo iste ocenia mnohí a pri tomto tenkom zariadení je to pre nás príjemné prekvapenie. Prítomný je aj LED blesk spolu s logom výrobcu a na spodnej časti zadnej strany sú nápisy, že telefón má používateľ nabíjať s dodávanou 1A nabíjačkou, ktorá je v balení. Je malá, takže sa môže hodiť aj na cesty. V balení je aj fólia na displej, ktorú odporúčame použiť, pričom na zadnej strane je nalepená fólia, ktorú odporúčame na smartfóne ponechať nalepenú. V balení sa však nachádza tiež OTG kábel a špunty.

Allview X2 Soul Pro 06Allview X2 Soul Pro 07

Ovládacie tlačidlá – vypínač a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti sú na pravej strane, na spodnej strane je nabíjací microUSB konektor a 3,5 mm audio jack konektor spolu s mikrofónom a reproduktorom. Ľavá strana obsahuje šuplík na dvojicu microSIM kariet, pričom slot na pamäťové karty microSD nie je prítomný. Predná strana obsahuje 5,2“ displej a nad ním je reproduktor, fotoaparát a senzory spolu s notifikačnou diódou. Hoci väčšina modelov smartfónov Allview používa senzorové tlačidlá pod displejom, v tomto modeli sú dotykové tlačidlá na spodnej časti displeja.

Allview X2 Soul Pro 08Allview X2 Soul Pro 09

O zobrazovanie sa stará 5,2“ Full HD displej so zobrazovacou technológiou Super AMOLED. Čierna je tak skutočne čierna, oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a vynikajúce pozorovacie uhly. Taktiež automatická regulácia jasu funguje veľmi dobre. Smartfón ponúka tri dotykové navigačné tlačidlá na displeji – Späť – Domov – Multitasking, pričom umiestnenie tlačidiel Späť a Multitasking možno v nastaveniach medzi sebou vymeniť. Na domácej obrazovke je prítomné aj štvrté tlačidlo takmer napravo, pričom ide o akýsi rýchly prístup do nastavení telefónu.

Allview X2 Soul Pro 10Allview X2 Soul Pro 11

Hardvérový základ tvorí osemjadrový 64-bitový procesor MediaTek MT6752 s taktom 1,7 GHz a jadrami Cortex-A53. Dopĺňa ho operačná pamäť 2 GB LPDDR3 a grafika Mali-T760 MP2. Vnútorná pamäť má 16 GB, pričom pre používateľa je dostupných cca 11 GB. Operačný systém Android 5.0 Lollipop je výrazne upravený výrobcom, rýchlosť a plynulosť je veľmi dobrá. Problémom je len slabo preložená lokalizácia do slovenčiny, ktorá je preložená asi na 40% a zvyšok nápisov je po anglicky. Tento fakt odradí mnohých potenciálnych záujemcov a výrobca by mal určite vydať opravu a doplnenie chýbajúcej lokalizácie.

Allview X2 Soul Pro 12Allview X2 Soul Pro 13

Medzi zaujímavosti X2 Soul Pro patrí vysúvacia lišta s ovládacími prvkami zo spodnej strany – inšpirácia s iOS „čisto náhodná“? Skratky pre Wi-Fi, Bluetooth, dáta, letecký režim a ďalšie tak nie sú dostupné z hornej vysúvacej lišty, keďže tam sú iba notifikácie. Prítomné sú tiež gestá – dvojitým poklepaním po displeji možno prebudiť telefón. Nevýhoda je však vysoká vonkajšia teplota v časti fotoaparátu pri prehrávaní videí, ktoré sú streamované cez mobilnú LTE/4G sieť.

Allview X2 Soul Pro 14Allview X2 Soul Pro 15

Smartfón podporuje väčšinu LTE pásem, pričom podporované sú 800, 900, 1800, 1900, 2300 a 2600 MHz frekvencie, avšak najpoužívanejšie 2100 MHz pásmo chýba. Nakoľko najdôležitejšie a najpoužívanejšie sú pásma 1800 a 2100 MHz a preto ich používajú operátori najmä v mestách, prekvapuje nás absencia 2100-vky. Na dedinách obvyklé 800 MHz pásmo je prítomné. Počas dlhodobého používania sme aj na tomto telefóne testovali 4G sieť SWANu, ktorý zaujme ponukou so 100 GB mesačným dátovým trafficom, operátor používa 1800 MHz pásmo.

Allview X2 Soul Pro 16Allview X2 Soul Pro 17

Oceňujeme prítomnosť NFC, či možnosť pripojenia príslušenstva cez USB OTG, ktorý je v modeli natívne podporovaný. Páči sa nám aj dual SIM manažment v ktorom možno zvoliť, z ktorej SIM karty sa bude automaticky vytáčať číslo, posielať SMS-ka, alebo si možno nastaviť, aby sa pred každým hovorom alebo poslaním SMS telefón spýtal používateľa z ktorej SIM karty chce danú činnosť realizovať. Pre dáta je nutné vybrať predvolenú SIM kartu. Oba sloty podporujú LTE/4G sieť, čo znamená, že nezáleží na tom, kam umiestni používateľ dátovú SIM kartu a počas prevádzky ju možno meniť.

Allview X2 Soul Pro 18Allview X2 Soul Pro 19

Informácie o spotrebe dát sa nachádzajú na inom mieste, než kde to má väčšina modelov od konkurencie. Táto možnosť je pod aplikáciou „Správa telefónu“. Či už ide o dáta prenesené cez Wi-Fi alebo mobilnú sieť, informácie sa zobrazujú iba z daného mesiaca, nemožno ich prezrieť spätne (za minulý mesiac). Oceňujeme výrobcu za to, že sa mu podarilo do tenkého tela zmestiť 2700 mAh batériu. Reálna výdrž je veľmi dobrá, počas bežného používania vydržal 1,5 dňa, pri menej aktívnom používaní to môžu byť aj dva dni. Poteší tiež hlasný reproduktor s podporou DTS, ktorý má dobrú maximálnu hlasitosť.

Allview X2 Soul Pro 20Allview X2 Soul Pro 21

Fotoaparát ponúka maximálne 13 MPx rozlíšenie fotografii, avšak pri pomere strán 4:3, v prípade pomeru 16:9 je to maximálne 10 MPx. Kvalita fotografii je veľmi dobrá, zaraďuje sa k nadpriemeru a väčšine používateľov postačí. Hoci zabudovaná LED dióda pomáha pri horších svetelných podmienkach, telefónu chýba optická stabilizácia. Farby sú sýte, avšak treba počas fotenia držať telefón stabilne. Páči sa nám aj manuálny režim nazývaný ako „Pro“ (Profesional), ktorý používateľovi umožňuje manuálne nastavenie uzávierky, clony, zaostrenia či vyváženia bielej.

Allview X2 Soul Pro 22Allview X2 Soul Pro 23

V manuálnom režime možno vytvoriť aj počas noci celkom dobré fotografie a hoci ide o lepšiu kvalitu, je porovnateľná s inými telefónmi počas noci. Makro snímky možno realizovať z väčšej ako 10 cm diaľky, spúšť fotoaparátu je rýchla a zvuk uzávierky je možné v nastaveniach vypnúť. Fotoaparát tiež ponúka HDR režim, panorámu a nočné snímky.

Allview X2 Soul Pro 24Allview X2 Soul Pro 25

Cena telefónu je okolo 290 eur – je to málo, alebo veľa? Pri tomto modeli sa však platí za štýl, ktorý ponúka X2 Soul Pro. Tenký smartfón so zaujímavým dizajnom a výkonom s podporou LTE/4G sietí pre obe SIM karty sú fakty, ktoré môžu zaujať. To, že výrobca použil procesor z dielne čínskeho výrobcu MediaTek nemusí byť pre skúsených používateľov sklamaním. Mnohí by možno ocenili americký Qualcomm, ktorý má výrobu aj výkon úplne inde a je jednotkou na trhu. Procesor v tomto modeli však ponúka veľmi dobrú dávku výkonu.

Allview X2 Soul Pro 26Allview X2 Soul Pro 27

Optická stabilizácia (OIS) chýba, výhodou je však fotoaparát, ktorý nevyčnieva z tak tenkého šasi. Malá hrúbka na druhej strane môže aj za horšie optimalizované chladenie, keďže sa počas dlhodobého používania bežne stáva pri prehrávaní videí, že je smartfón v hornej časti v okolí fotoaparátu horúci. Telefón je ľahký, rozmerovo prijateľný, ponúka pekný displej, podporu pre najnovšie LTE/4G siete, škoda veľmi slabej slovenskej lokalizácie. Používateľom, hľadajúcim dual SIM s podporou LTE, tenkou konštrukciou a výkonom, môžeme Allview X2 Soul Pro odporúčať.


Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6752
Procesor: osemjadrový Cortex-A53, 1,7 GHz
Grafika: Mali-T760 MP2
Pamäť:2 GB RAM + 16 GB ROM
Operačný systém: Android 5.0 Lollipop
Displej: 5,2“, Super AMOLED, 1920×1080 px., 424 ppi, Coring Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, Full HD videí pri 30 fps; predný – 8 MPx
Rozmery: 149×72×5,5 mm
Hmotnosť: 126 gramov
Batéria: Li-Ion, 2700 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 1900 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM:2× microSIM (dual SIM)
Ostatné: GPS, akcelerometer, informačná dióda

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Tenká 5,5 mm konštrukcia
+ Výkonný 64-bitový procesor
+ LTE pre obe SIM karty
+ Prijateľné rozmery
+ Nízka hmotnosť
+ Zaujímavý dizajn
+ Kvalitný fotoaparát
+ Plynulosť systému

Mínusy
– Slabá lokalizácia slovenčiny
– Možné problémy s prehrievaním
– Absencia optickej stabilizácie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ALLVIEW X2 Soul Pro poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Allview X2 Soul Pro AnTuTu Benchmark 01Allview X2 Soul Pro AnTuTu Benchmark 02
Allview X2 Soul Pro AnTuTu Benchmark 03Allview X2 Soul Pro AnTuTu Benchmark 04
Allview X2 Soul Pro Geekbench 01Allview X2 Soul Pro Geekbench 02
Allview X2 Soul Pro Geekbench 03Allview X2 Soul Pro Geekbench 04
Allview X2 Soul Pro 3D Mark 01Allview X2 Soul Pro 3D Mark 02
Allview X2 Soul Pro 3D Mark 03Allview X2 Soul Pro 3D Mark 04
Allview X2 Soul Pro 3D Mark 05Allview X2 Soul Pro 3D Mark 06
Allview X2 Soul Pro 3D Mark 07Allview X2 Soul Pro 3D Mark 08
Allview X2 Soul Pro 3D Mark 09Allview X2 Soul Pro Quadrant
Allview X2 Soul Pro CF Benchmark 01Allview X2 Soul Pro CF Benchmark 02

Zapožičal: Allview

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Allview X2 Soul Pro nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno