Domov Počítače Recenzia: ADATA Gammix S50 1TB

Recenzia: ADATA Gammix S50 1TB

Zdielať

Otestovali sme disk M.2 SSD Gammix S50 od ADATA s novou generáciou zbernice NVMe v1.3 pre najnovšiu platformu AMD Ryzen 3. generácie. Môže dosiahnuť rýchlosť až šialených 5000 MB/s pri čítaní a 4400 MB/s pri zápise, avšak pri použití základnej dosky X570, ktorá to umožňuje. To sú predpokladané čísla, aká je realite?

Disk je zabalený do malej obdĺžnikovej krabice z tvrdenej lepenky. Všetko je natreté čiernou farbou a niekoľko detailov o SSD a jej špecifikáciách je vytlačených bielou farbou. Na zadnej strane je potom viac detailov a informácii o disku. Inštalácia disku do základnej dosky je ľahká, podobne ako pri iných modeloch M.2 diskov. V prípade, ak má základná doska dodávaný ochranný kryt M.2, je nutné ho najprv odskrutkovať a následne osadiť. Disk možno používať aj so staršími platformami (AMD a Intel), ktoré podporujú staršiu generáciu zberníc NVMe. Jedinou nevýhodou je, že používateľ nevyužije maximálne rýchlosti, ktoré práve najnovšia generácia a štandardy umožňujú.

Používatelia, ktorí majú základnú dosku X570 spolu s procesorom 3. generácie AMD Ryzen (jadro Matisse), budú môcť plne využívať rozhranie PCIE 4.0 Gen4×4, ktoré naplno využije potenciál testovaného disku. Hoci je disk dostupný vo verzii 1TB a 2TB, nám sa dostala nižšia kapacita. Disk je vybavený hliníkovým chladičom pre vynikajúci odvod tepla, pričom pre stabilitu prenosov používa SLC cache a vyrovnávaciu pamäť DRAM. Pri vysokých prenosových rýchlostiach rozhodne oceňujeme prítomnosť pasívneho chladiča, ktorý môže znížiť teploty o 10°, aby sa dosiahla stabilita. Nielenže disk udržuje v rozumných prevádzkových medziach, ale tiež vyzerá zaujímavo pokiaľ ide o dizajn, inšpirovaným športovým autom.

Disk používa radič E16 SSD od spoločnosti Phison, ktorý podporuje PCIE 4.0 Gen4×4, a dodáva sa s celkovou kapacitou 1TB 3D TLC NAND flash pamäte. Počas našich testov CrystalDiskMark sa nám podarilo dosiahnuť vynikajúcu rýchlosť čítania medzi 4975 – 5000 MB/s, čo je priam fenomenálne. Rýchlosti zápisu dosiahli najvyššiu úroveň medzi 4265 – 4280 MB/s, čo je v tolerancii deklarovaných rýchlostí 4400 MB/s a iba mierne za nimi zaostáva. Veľmi milým prekvapením sú tiež prevádzkové teploty počas záťaže, ktoré neprekročili 70° a naše maximá sa pohybovali na úrovni 65 – 69°. Výrobca poskytuje záruku päť rokov a deklaruje, že disk vydrží 1,7 milióna hodín prevádzky a 1800TB zapísaných dát.

Výrobca umožňuje v prípade potreby stiahnuť k disku diagnosticko-konfiguračnú utilitu SSD ToolBox, ktorá obsahuje nástroje na monitorovanie a manažovanie SSD. Slúži na kontrolu stavu, aktualizáciu firmvéru, bezpečné vymazanie údajov na disku, alebo taktiež overenie úrovne opotrebenia či zistenie informácie o disku. Len jedna vec tu chýba – RGB podsvietenie. Avšak používatelia, ktorí dávajú prednosť rýchlostiam alebo výbave a túto funkciu nepotrebujú, môžu siahnuť po disku ADATA Gammix S50 1TB, ktorý je perfektnou voľbou. A to najmä v spojení s najnovšími doskami X570 a procesormi tretej generácie, kde používatelia naplno využijú potenciál nového rozhrania. Rozhodne odporúčame.

Zapožičal: ADATA

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno