Úniky odhaľujú špičkové parametre, cenu aj dátum vydania.
Dlhoročné špekulácie o skladacom iPhone naberajú konkrétne kontúry. Dva nezávislé úniky informácií v posledných dňoch odhalili kľúčové detaily o zariadení, ktoré by malo niesť názov iPhone Fold. Ak sa predpovede naplnia, Apple v roku 2026 vstúpi na trh so „skladačkami“ s technologicky vyspelým zariadením, ktorého cena sa bude blížiť k hranici 2000 dolárov.
Apple dlho sledoval tento segment z úzadia, zatiaľ čo konkurenti ako Samsung už uviedli na trh niekoľko generácií svojich skladacích zariadení. Teraz sa však zdá, že spoločnosť je pripravená ukázať svoju vlastnú víziu budúcnosti smartfónov, ktorá kombinuje telefón a tablet v jednom tele. Podľa informácií od leakera s prezývkou Jukanlosreve bude iPhone Fold vybavený pôsobivou technológiou.
Dominovať má vnútorný ohybný displej s uhlopriečkou 7,8″, ktorý bude doplnený o praktický 5,5″ vonkajší displej. O výkon sa postará čip novej generácie Apple A20 Pro, vyrábaný prelomovým 2 nm procesom a podporovaný štedrou 12GB operačnou pamäťou. Pre dáta používateľov budú pripravené kapacity 256GB, 512GB alebo 1TB. O kvalitné fotografie sa postará duálny fotoaparát, zložený z 48 MPx širokouhlého a 48 MPx ultraširokouhlého snímača.
Zásadným míľnikom má byť integrácia vlastného 5G modemu C2 baseband, ktorá by znamenala koniec dlhoročnej závislosti Applu od dodávok spoločnosti Qualcomm. Ako sa dalo očakávať, skladací iPhone nebude lacnou záležitosťou. Analytici zo švajčiarskej investičnej banky UBS uvádzajú, že Apple pôvodne zvažoval cenu v rozmedzí 2000 až 2400 dolárov. Vďaka agresívnym opatreniam na zníženie nákladov by sa však konečná cena mohla pohybovať medzi 1800 a 2000 dolármi.
Z analytickej správy tiež vyplýva, že odhadované náklady na materiál (Bill of Materials – BOM) pre iPhone Fold sú 759 dolárov, čo je o niečo menej ako pri konkurenčnom Galaxy Z Fold SE (790 dolárov). To by Applu zabezpečilo maržu na úrovni 53-58%, podobne ako má Samsung pri svojich vlajkových modeloch. Na výrobe sa budú podieľať overení partneri. Hlavným dodávateľom ohybných OLED displejov má byť Samsung Display, menšiu časť objednávok získa LG Display.
Titánové šasi a kovový pánt dodajú spoločnosti Lens Technology, Amphenol a Foxconn. Práve Foxconn má byť aj hlavným montážnym partnerom, pričom ako sekundárny výrobca bude figurovať Luxshare. Vstup Applu na trh so skladacími telefónmi vyvoláva vášnivé diskusie. Na jednej strane stoja skeptici, ktorí poukazujú na kompromisy súčasných modelov – vyššiu hmotnosť, väčšiu hrúbku, nižšiu odolnosť a predovšetkým viditeľný ohyb (tzv. „crease“) na displeji.
Pre mnohých z nich tieto nevýhody neprevažujú nad benefitom väčšej obrazovky. Na druhej strane sú tu nadšení používatelia, ktorí si formát „dva v jednom“ nevedia vynachváliť. Možnosť mať vo vrecku zariadenie, ktoré sa v sekunde zmení na malý tablet, je pre nich ideálna na prácu, prehliadanie webu, čítanie kníh či multitasking.
Ako uvádzajú majitelia skladacích telefónov v diskusiách, po zvyknutí si na tento formát je návrat ku klasickému smartfónu veľmi ťažký. Očakáva sa, že Apple, ako je jeho zvykom, predstaví svoj produkt nie ako ďalší v rade, ale ako revolúciu, ktorá definuje kategóriu. Hoci prichádza na trh s niekoľkoročným oneskorením za konkurenciou, jeho stratégiou je často počkať, poučiť sa z chýb ostatných a priniesť dokonale vyladený produkt.
Analytici UBS predpovedajú, že uvedenie iPhonu Fold v roku 2026 výrazne oživí a urýchli rast celého trhu so skladacími zariadeniami, čo v strednodobom horizonte prospeje celému technologickému odvetviu. Pre Apple to bude znamenať pokus presvedčiť mainstreamových zákazníkov, že výhody ohybného displeja stoja za prémiovú cenu a že ich riešenie je to pravé, na ktoré sa oplatilo čakať.