Domov Novinky Sen NVIDIA o vlastnom CPU naráža na realitu

Sen NVIDIA o vlastnom CPU naráža na realitu

Kľúčový čip mešká, prísť má až v roku 2026.

Ambície spoločnosti NVIDIA, giganta na poli grafických kariet a AI, vstúpiť na trh s procesormi pre osobné počítače narážajú na vážne prekážky. Najočakávanejší produkt, procesor N1x postavený na architektúre ARM, čelí podľa najnovších správ zásadnému hardvérovému problému. Tento neúspech si vyžiadal odklad jeho debutu až na rok 2026 a inžinieri sa údajne vracajú späť k rysovacím doskám, aby problém vyriešili.

Firma sa tak snaží preraziť na trh, ktorému desaťročia dominujú Intel a AMD s architektúrou x86, a v posledných rokoch aj Apple s vlastnými úspešnými čipmi. Tento krok je pre spoločnosť strategický, no najnovšie komplikácie ukazujú, aký tvrdý oriešok je vývoj konkurencieschopného procesora. Podľa viacerých priemyselných zdrojov nejde len o drobnú chybu. Nový hardvérový problém je natoľko závažný, že si pravdepodobne vyžiada významnú zmenu v samotnom návrhu čipu.

Ide už o druhú veľkú komplikáciu v tomto roku. Tú prvú sa inžinierom podarilo údajne vyriešiť bez nutnosti zasahovať do fyzického dizajnu čipu. Tieto správy stavajú do nového svetla predchádzajúce vyhlásenia firmy, že čipy N1 a N1x už vstúpili do plnej produkcie. Ak sú aktuálne informácie pravdivé, toto tvrdenie bolo prinajmenšom prehnane optimistické.

Odklad na rok 2026 dáva konkurencii, ako sú Qualcomm s čipom Snapdragon X Elite, Intel so sériou Core Ultra 200, AMD s Ryzen AI Max a Apple s ďalšími generáciami svojich M čipov, drahocenný čas navyše na upevnenie svojich pozícií. Napriek tomu projekt ako taký nie je mŕtvy. Pred niekoľkými týždňami sa v databáze benchmarku Geekbench objavila vzorka „NVIDIA N1x“, ktorá dosiahla veľmi zaujímavé výsledky.

Výsledky naznačujú schopnosť konkurovať najlepším mobilným procesorom na trhu. Firma má vďaka svojej dominancii v oblasti AI dostatok zdrojov na financovanie akéhokoľvek projektu. Spoločnosť už v januári predstavila svoju víziu „AI PC“ a očakáva sa, že v spolupráci s MediaTekom vydá cenovo dostupnejšiu verziu tohto systému. V kuloároch sa hovorí o možnom partnerstve s Alienware, ktorá by mohla predstaviť herný notebook s procesorom N1x a integrovanou grafikou GeForce.

Najväčšou prekážkou však nemusí byť samotný hardvér, ale trh a ekosystém. Ako poznamenávajú viacerí pozorovatelia aj používatelia v diskusiách, zákazníci zatiaľ nestoja v radoch na herné notebooky s architektúrou ARM. Hlavnými dôvodmi sú obavy zo softvérovej kompatibility a emulácie aplikácií pôvodne napísaných pre x86. Používatelia sa obávajú, že za prémiovú cenu, ktorú si NVIDIA za svoje produkty pravdepodobne vypýta, dostanú zariadenie s kompromismi.

Navyše, argument, že architektúra ARM ponúka výrazne lepšiu efektivitu, postupne stráca na sile. Spoločnosti Intel a AMD nezaspali na vavrínoch – AMD neustále posúva výkon s architektúrami Zen a Intel s novými návrhmi, ako je Lunar Lake, dosahuje efektivitu porovnateľnú s čipmi ARM. NVIDIA tak nevstupuje na stagnujúci trh, ale do tvrdo konkurenčného prostredia, kde sa etablovaní hráči neustále zlepšujú.

Súčasné problémy NVIDIA pripomínajú jej začiatky v 90. rokoch.  Vtedy jej prvé grafické čipy nedokázali získať trakciu na trhu a spoločnosť sa ocitla na pokraji bankrotu.  Zlom prišiel až s úspešným uvedením grafickej karty Riva 128, ktorá odštartovala cestu firmy NVIDIA na vrchol. Súčasná situácia je síce iná, pretože NVIDIA je dnes najhodnotnejšou technologickou spoločnosťou na svete, no paralela je zrejmá.

Vstup na nový, vysoko konkurenčný trh je extrémne náročný aj pre giganta. Odklad procesora N1x na rok 2026 je pre spoločnosť nepochybne ranou, no zároveň testom jej odhodlania a schopnosti prekonať aj tie najväčšie technické výzvy – podobne, ako to dokázala pred takmer tridsiatimi rokmi.

Zdroj