Je to podvod, alebo snaha ušetriť? Záleží od uhla pohľadu.
Klasické drôtové slúchadlá majú svojich fanúšikov, netreba párovať s Bluetooth vysielačom, žiadne starosti s výdržou batérie a pri slúchadlách vyššej triedy aj kvalitnejší zvuk, nakoľko kábel prenesie vyšší dátový tok ako bezdrôtové pripojenie. Niektoré lacné drôtové slúchadlá však na prekvapenie využívajú na prenos hudby Bluetooth. Dôvod je jednoduchý: takáto konštrukcia typu „mačkopes“ je totiž lacnejšia.
V minulosti boli bežné telefóny a iné zariadenia, ktoré mali 3,5 mm audio jack konektor na bezstratový prenos hudby. Spolu s vývinom iných, aj keď nie vždy (vo všetkom) lepších technológii, ako napríklad bezdrôtové pripojenie cez Bluetooth alebo káblom cez rozličné iné porty ako Lightning a USB-C, postupne spolu s komplikovaným dosiahnutím vodotesnosti šli klasické jack konektory na ústup.
Najvýraznejšie to vidno na smartfónoch od Apple. Tam sa spoločnosť zbavila 3,5 mm konektora spolu s iPhonom 7 z roku 2016, a slúchadlá sa dali pripojiť len cez Bluetooth alebo cez Lightning konektor, ktorý však vyžadoval licenčné poplatky. A tu sa dostávame ku koreňu veci. Najviac káblových slúchadiel, ktoré v skutočnosti využívajú Bluetooth, je práve pre tieto smartfóny.
Certifikácia pre MFi je striktný proces, ktorý spôsobuje dodatočné náklady, ktoré by sa prejavili na cene lacných slúchadiel, a preto sa neoplatí. Druhou cestou je neprejsť certifikáciou, v tomto prípade však iPhone vypíše, že zariadenie pripájané cez Lightning konektor nemusí byť podporované, čo viedlo výrobcov k šialenej kombinácií: káblové slúchadlá prehrávajúce hudbu len cez Bluetooth.
Konektor na slúchadlách s týmto riešením sa zasunie do Lightning portu, ktorý potom slúži ako prijímač Bluetooth, ktorý prijíma napájanie z portu, ale smeruje svoj signál cez Bluetooth telefónu. To znamená, že káblové pripojenie je v skutočnosti bezdrôtové. Zvuk sa prenáša z konektora slúchadiel do slúchadiel tradičným káblovým spôsobom, ale signál sa do konektora nedostáva prostredníctvom fyzického prenosu dát.
Je teda bizarné, že hoci sú slúchadlá pripojené k telefónu, jediné, čo robia s týmto fyzickým pripojením, je čerpanie energie pre ich vstavaný čip Bluetooth. Aj keď pri slúchadlách za pár eur sa nemá zmysel baviť o tom či je na prenos kvalitnejší Bluetooth alebo kábel, ide o to, že to zvyšuje spomínanú spotrebu smartfónu a taktiež slúchadlá nefungujú, ak je Bluetooth na zariadení z akéhokoľvek dôvodu vypnutý.
Prečo to vlastne výrobcovia takto komplikovane robia? Dôvod je jednoduchý: vyrobiť kábel pre slúchadlá je lacnejšie ako zabudovať batériu do každého slúchadla. A pri lacných slúchadlách sa počíta každý cent. Bluetooth je otvorený štandard bez licenčných poplatkov, zatiaľ čo za Lightning konektor si treba priplácať. Aj keď od septembra 2023 prešli iPhony na konektor USB-C, staršie modely s Lightningom tu budú ešte dlho.
Dlho tu budú aj vďaka dlhej podpore od výrobcu, a tiež, že staršie modely (obzvlášť 14 Pro) neprichádzajú o nič zásadné a ich cena po uvedení najnovšej generácie taktiež príjemne klesla. Či ide o podvod, záleží od uhla pohľadu. V každom prípade, takéto slúchadlá by mali mať upozornenie, že pre svoju činnosť potrebujú Bluetooth, a mnohé z nich to nemajú.
Nie je to samozrejme tak hrozné ako napríklad nelicencované nabíjačky za pár eur, ktoré v najlepšom prípade spôsobia prehriatie telefónu, v tom horšom požiar bytu, transparentnosť výrobcov by sa však hodila. Apple ponúka vlastné káblové slúchadlá Earpody, vrátane verzie pre Lightning konektor ktorých cena je na Slovensku v oficiálnom predaji len 19 eur. Ich kvalita je za danú cenu dobrá, a jedným z dôvodov prečo nie sú predražené je to, že Apple nemusí platiť licenčné poplatky sám sebe.