ChatGPT je dobrý pomocník ale zlý pán.
Hoci je táto technológia v súčasnosti na výslní, existujú riziká, pre ktoré sa jej obávajú experti na kybernetickú bezpečnosť. Toto je 6 dôvodov, prečo pri používaní umelej inteligencie vznikajú riziká. Internet je miesto, ktoré radi zneužívajú podvodníci či hackeri. Nové technológie strojového učenia a umelej inteligencie, medzi ktoré môžeme zaradiť aj fenomenálny nástroj ChatGPT vznikli preto, aby ľuďom pomáhali.
Existujú však aj názory, že tieto systémy, ktoré sú poháňané AI spôsobia v konečnom dôsledku viac škody ako osohu. V tomto článku sa zameriame na ChatGPT a pozrieme sa na šesť dôvodov, ako môže byť zneužitý v nesprávnych rukách. Ešte predtým, ako sa ku ním dostaneme je ale potrebné zdôrazniť, že samotný ChatGPT nie je nebezpečný. Ide o vynikajúcu technológiu, ktorá vie byť nápomocná miliónom ľuďom na celom svete. Ak sa ale dostane ku nesprávnym používateľom, v spojení so skoro dokonalým jazykovým modelom GPT-4, ktorý je dostupný v platenej verzii Plus, dokáže slúžiť aj pri rôznych kriminálnych aktivitách.
1. E-maily, ktoré vám ukradnú osobné údaje
Aj keď vás to možno nenapadlo, ChatGPT je ako stvorený na písanie e-mailov. Podvodníci, ktorí sa živia čoraz viac známymi phishingovými útokmi využívajú jeho veľmi rýchle a hlavne presné jazykové modely GPT-3.5 a GPT-4 na to, aby vytvorili desiatky či dokonca stovky falošných e-mailov v priebehu krátkeho času. Umelá inteligencia im dokonca dokáže sprostredkovať originálne spôsoby písania, vďaka čomu vyzerajú e-maily ešte viac autenticky. Aj preto platí, že ak máte čo i len najmenšie podozrenie, že vám do schránky prišlo niečo, čo nepísal človek, ignorujte to a za žiadnych okolností nikde nezadávajte svoje osobné / bankové údaje.
2. Vývoj škodlivého softvéru
ChatGPT je tak sofistikovaný nástroj, že používateľovi dokáže sprostredkovať časti kódov v rôznych programovacích jazykov. Je síce pravda, že poväčšine sú pri nich potrebné dodatočné úpravy na to, aby fungovali správne no aj tak ide o obrovský posun, ktorý sa dá žiaľ využiť aj na nekalé účely. Podvodníci môžu tieto kódy zneužiť na vývoj aplikácií alebo internetových stránok, ktoré budú potencionálne nebezpečné. Rovnako tak môžu ChatGPT určitým spôsobom donútiť, aby vytvoril škodlivý softvér či dokonca vírus. Áno, spoločnosť OpenAI si na toto dáva veľký pozor a svojho chatbota vyškolila do takej miery, že na výzvy pre vytvorenie škodlivého kódu nereaguje. Problémom je ale to, že umelá inteligencia sa dá stále oklamať presne formulovanými požiadavkami. Ak s ňou vie človek správne komunikovať, môže mu byť veľmi nápomocná aj vo chvíli, keď to sama nechce. Nedokáže si to totiž uvedomiť.
3. Je to Open Source
Možno, že ste o tom nevedeli no služba ChatGPT využíva open-source jazykové modely (LLM), ktoré je možné upravovať prakticky kýmkoľvek. Hlavným účelom tejto možnosti je, aby mohli programátori využívať LLM a strojové učenie na integráciu vopred vyškolenej AI do svojich starších systémov a programov. Netreba však zabúdať, že AI sa trénuje podobným spôsobom, ako človek. Pokiaľ doň vložíte určité množstvo údajov, sama sa ich naučí spracovávať a následne sa z nej môže stať „expert“ na určitú oblasť. Najväčšie riziko tkvie v tom, že tento open-source systém dokážu veľmi efektívne zneužívať kybernetickí zločinci. Už dnes je ChatGPT zneužívaný tým spôsobom, že je trénovaný na veľkom objeme ukradnutých údajoch, na základe čoho sa mení celá platforma na univerzálnu databázu pre podvody.
4. Plagiátorstvo
Nebudeme si klamať, ChatGPT sa dá využiť aj na nekalé praktiky pri plagiátorstve. Tento softvér dokáže prepísať stovky či tisíce slov tak, aby pôsobili ako originál v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd, čím oklame aj tie najsofistikovanejšie nástroje. V tomto bode však treba zdôrazni, že voči týmto praktikám pomaly začína bojovať aj spoločnosť Google, ktorá dlhodobo uprednostňuje kvalitný a originálny obsah publikovaný renomovanými zdrojmi v porovnaní s tým, čo „vypľuje“ umelá inteligencia. Najskôr ale musí vedieť medzi sebou rozlíšiť články, ktoré písal človek a články, ktoré písal počítač. To je zo dňa na deň ťažšie.
5. To čo používate nemusí byť ChatGPT
Ďalším veľkým negatívom, ktoré prináša ChatGPT sú falošné reklamy, aplikácie, internetové stránky a podobne, pomocou ktorých chcú podvodníci získať prístup ku osobným alebo bankovým údajom obetí. Na internete dnes nájdete množstvo ponúk na vyskúšanie rôznych nástrojov, ktoré údajne používajú GPT-3.5 alebo GPT-4. Dávajte si ale veľký pozor, pretože týmto spôsobom môžete prísť dokonca o peniaze či prístup ku sociálnym sieťam. V nedávnej minulosti sa dokonca ukázalo, že rozšírenie pre Chrome, ktoré bolo postavené na systéme ChatGPT, ukradlo prihlasovacie údaje od Facebooku približne 2000 ľuďom. Ak sa chcete takýmto problémom vyhnúť, používajte len oficiálne aplikácie, programy či rozšírenia od spoločnosti OpenAI (a vždy si dôkladne overte, či pochádzajú priamo od nej).
6. Tvorba neetických odpovedí
Zaujímavé je v tejto oblasti aj to, že jazykové modely sú stále iba počítačovými systémami, ktoré nedokážu myslieť tak, ako človek. V praxi to znamená, že ChatGPT nemá žiadne predsudky, nakoľko je schopný iba analyzovať požiadavky používateľov a následne na ne odpovedať zo svojich databáz. V rámci odpovedí z tohto chatbota môžete naraziť aj na také, ktoré vás budú nemilo šokovať. Na druhej strane, spoločnosť OpenAI ChatGPT ako aj jazykový model GPT-4 stále vyvíja a vylepšuje, čo znamená, že v budúcnosti by sme sa mohli podobných neduhov zbaviť. Nechajme sa prekvapiť.
Ako ste mohli vidieť sami, ChatGPT je dobrý pomocník ale zlý pán. Tento systém už dnes dokáže neuveriteľným spôsobom zjednodušovať prácu no žiaľ sa dá zneužívať aj na nekalé praktiky. Dávajte si preto pozor, aby vás na internete niekto nenachytal a nepripravil o peniaze. O takýchto prípadoch žiaľ píšeme skoro denne.