Domov Novinky Používatelia Megauploadu prišli o svoje legálne súbory

Používatelia Megauploadu prišli o svoje legálne súbory

Zdielať

Podľa štúdie univerzity v Bostone, prišli užívatelia, ktorí mali na online úložiskách Megaupload skoro 11 miliónov legálnych súborov keď bol server americkými úradníkmi vypnutý.

Predtým ako bol Megaupload (zakladateľ Kim Dotcom) vypnutý, prilákal milióny návštevníkov každý deň. Používatelia sa hrnuli, na server pretože poskytoval priestor pre ukladanie rôznych typov súborov, ale taktiež aj možnosť získať veľký počet hudobných a video súborov bez súhlasu vlastníka autorských práv a to všetko zadarmo. Takéto porušenie autorských práv a zákonov USA je neprípustné. Americké úrady tvrdia, že prevažna väčšina, ak nie všetky súbory na servery boli nelegálneho pôvodu.

Presvedčiť sa o opaku prišli vedci zo Severovýchodnej univerzity v Bostone, a spravili prieskum miliónov súborov z Megauploadu a 4 podobných filehostingových serverov ako sú napríklad FileFactory, EasyShare, Filesonic a Wupload. Vrámci výskumu boli vybrané metadáta z každého odkazu na nahraný súbor a taktiež ručne prezretá vzorka 1000 náhodne vybratých súborov.

Výsledky ukázali, že počet možných nelegálnych súborov sa pohyboval od 26% – 79% všetkých nahratých súborov na jednotlivých serveroch. Zaujímavé je aj to, že Megaupload mal druhé najvyššie percento legálnych súborov vôbec. Nelegálnych súborov nahratých na Megaupload dosiahol najmenej 31%. Tobias Lauinger, ktorý je jeden z autorov dokumentu povedal: „Štúdie potvrdzujú, že Megaupload bol čiastočne používaný pre ” ilegálne ” zdieľanie súborov , ale taktiež tam boli aj milióny úplne legitímne uložených súborov.“

Rt.com