Pokémon GO sa stal fenoménom, na ktorom fičia ľudia všetkých vekových kategórií.
Milióny hráčov po celom svete chytajú obľúbené príšerky, ktoré po bezmála 20 rokoch znovu katapultovali trhovú hodnotu Nintenda o takmer tretinu. Podobne ako u iných masívne rozšírených platforiem, už od začiatku Pokémon GO otvára diskusia ochrany súkromia a bezpečnosti informácií. Na všeobecnej úrovni ide o rovnaké problémy, o ktorých sa hovorí už dlho – informácie o polohe, správanie používateľov a používateľskom účte sú všetko citlivé dáta, ktoré môžu byť zneužité rôznymi spôsobmi. A bohužiaľ, lákadlo hry je natoľko veľké, že spôsobuje tendenciu zabúdať na dôsledky a akceptovať synchronizáciu všetkých údajov, o ktorú aplikácia žiada. Krádeže identity a cielené zločiny sa môžu síce zdať vzdialenou hrozbou amerických filmov, Pokémon GO však uviedol novú generáciu možností zneužitia.
V hre majú hráči možnosť použiť predmet Lure , ktorý po určitú dobu láka Pokémonov na určené miesto a je viditeľný aj pre ostatných používateľov. Tieto miesta (a tiež napríklad štadióny, kde môžu hráči s Pokémonov bojovať) sa stávajú vyhľadávanou lokácií nadšených trénerov, ktorí do svojej mobilnej zbierky zháňajú ďalšie prírastky. Tiež však môžu dostať nepozorného hráča na odľahlé miesta, kde sa stávajú ľahkou korisťou zlodejov.
Už niekoľko týždňov od vydania hry bola hlásená ozbrojené prepadnutia a krádeže práve v miestach, kde ľudia pohrúžení do hry nespozorovali blížiace sa nebezpečenstvo a veľmi rýchlo na to doplatili. Pohltenie virtuálnou realitou môže spôsobiť nepríjemné následky každému nepozornému hráčovi. Do budúcnosti môžeme očakávať pravdepodobne ešte viac podobných situácií. Výmeny príšerok alebo boj medzi hráčmi, o ktorých sa diskutuje zatiaľ iba mimo oficiálne vyjadrenie Nianticu, môže priniesť ďalšie zaujímavé problémy ochrany súkromia.
Keď sa zamyslíme nad vplyvmi Pokémon GO vo firemnom prostredí, problémy sa ešte znásobí. Pre organizácie, operujúce na projektoch podliehajúcich utajenia, ide o nočnú moru bezpečnosti. Napríklad Izraelská armáda nedávno zakázala jednotkám aplikáciu využívať a to najmä z dôvodu rizika odhalenia tajných základní. Jeden z argumentov prečo hru zakázať bol aj fakt, že pre útočníkov nie je zložité podvrhnúť aplikáciu, ktorá bude vyzerať rovnako, ale informácie o polohe bude zasielať nepriateľským jednotkám.
Hra tiež okrem polohy využíva fotoaparát, čo bol jeden z dôvodov, prečo dostala striktné NIE na pracoviskách automobiliek, ako sú Volkswagen alebo Škoda Auto. Pokémonov si nezachytáte napríklad ani v Pentagone. Keď vezmeme do úvahy bežné firemné zariadenia, s veľkou pravdepodobnosťou bude obsahovať aj firemné dáta. Minimom sú v dnešnej dobe kontakty, väčšina zamestnancov si tiež synchronizuje firemné poštu, ktorá obsahuje takmer celú pracovnú agendu používateľa.
Ak dá organizácia ľuďom neobmedzenú možnosť inštalácie aplikácií, vystavuje sa tým riziku. Nejde totiž ani v tomto prípade len o samotnú aplikáciu Pokémon GO – Šikovnejší používatelia používajú rozšírenia, ktoré im uľahčujú prácu, pričom sa jedná často o neoverené a neznáme programy. A nejde tiež len o zamestnancov samotných. Kto by nedovolil občas deťom zahrať sa na mobile obľúbenú hru?
Nezabúdajte pri hraní na svoje okolie. Buďte obozretní najmä na spoločných miestach, viditeľných pre všetkých trénerov. Nezabúdajte na bezpečnosť svojho zariadenia. Používajte antivírus, neinštalujte aplikácie z nedôveryhodných zdrojov, nezapínajte vývojársky mód, ak ho nepotrebujete. Všetky dôležité aplikácie vrátane systému udržujte v aktuálnych verziách. Vyhnite sa verejným Wi-Fi sieťam. Ak je vyložene nutné ich použiť, vyhľadávajte technológiu WPA2, chránené heslom.