Medzi predstavené produkty patria nové Mac Studio, MacBook Air a iPady.
Mac Studio bolo naposledy aktualizované v júni 2023 s použitím čipov M2 Max a M2 Ultra. Apple predstavil nové modely a zvolil netradičnú kombináciu čipov. Nižší model dostal čip M4 Max, zatiaľ čo vyšší model dostal M3 Ultra: čiže „ultra“ model staršej generácie M3. Podľa testov Geekbench 6 je čip M4 Max o 75% rýchlejší ako M2 Max v staršej generácii. Spoločnosť uvádza, že CPU v M3 Ultra vo vyššom modeli je 1,5× rýchlejšie ako CPU v staršom M2 Ultra.
Nové Mac Studio môže mať až 80 GPU jadier a výrobca tvrdí, že GPU je 2× rýchlejšia ako jej predchodca v modely M2 Ultra, ktorý má 72 GPU jadier, čo naznačuje výrazné zvýšenie výkonu jednotlivých jadier. Maximálna veľkosť úložiska je 16TB, čím sa prekonalo dlhodobé maximum Apple Silicon čipov 8TB. Verzia s M3 Ultra podporuje 512GB RAM, čím výrazne prekonáva M2 Ultra s maximom 192GB RAM.
Stále však nedosahuje na posledný Intelácky model Macu Pro, ktorý podporoval až 1,5TB RAM. M3 Ultra je spojenie dvoch M3 Max cez vlastnú technológiu UltraFusion. Výkon starších čipov série Ultra je oproti relevantnej sérii Max skutočne takmer dvojnásobný. Do určitej miery to pripomína procesor Intel Pentium D, ktorý bol – zjednodušene povedané – v podstate spojením dvoch Pentium 4 do jedného, ale efektivita výkonu nebola vysoká a bolo tam mnoho iných problémov.
Očakávanou novinkou je aj podpora Thunderbolt 5. Modely s čipom rady M4 Max majú štyri Thunderbolt 5 porty, vyššia séria s M3 Ultra má šesť týchto portov. Celkový vonkajší dizajn počítača sa nezmenil. Vpredu sú dva Thunderbolt 5 porty a čítačka SD kariet, zadná strana má mix Thunderbolt 5 a klasických USB-C portov (v závislosti od čipu), HDMI port, 10 Gbit Ethernet port, 3,5 mm audio jack konektor.
Ďalej tu je tlačidlo na vypnutie/zapnutie, napájanie do elektrickej siete a taktiež dvojicu starších USB-A portov, ktoré boli z laptopov spoločnosti už odstránené, na desktopoch však stále prežívajú. Podpora externých monitorov je nadštandardná, nové Mac Studio podporuje osem 6K displejov, vrátane samotných Pro Display XDR od Apple.
Okrem desktopov bol predstavený aj MacBook Air. Priniesol novú farbu „Sky Blue“, odstránil však variantu Space Gray. Obsahuje M4 čip, a Apple ho porovnáva s M1 čipom a uvádza, že je 2× rýchlejší. Neural Engine je približne 3× rýchlejší ako v prípade M1. Laptop prináša Center Stage webmakeru s rozlíšením 12 MPx, ktoré je teda dostatočné pre 4K videohovor.
Kamera v šasi MacBooku Air sa samozrejme nevie otáčať, a funkcia Center Stage sa dosahuje pomocou širokého uhla záberu a výrezov do nižšieho rozlíšenia z celkových 12 MPx, pričom zameranie kamery na ľudské postavy riadi umelá inteligencia. Podpora externých monitorov je samozrejme slabšia ako v prípade Mac Studio, MacBook Air podporuje dvojicu 6K monitorov pri súčasnom používaní zabudovaného displeja.
Staršie modely MacBookov s M3 čipom síce podporovali dva externé monitory, ale bez použitia zabudovaného displeja. Firma predstavila aj nový iPad Air 3, kde najväčšími zmenami bolo nahradenie M2 čipu novším M3 a podpora novšej verzie Magic Keyboard. Pozorní používatelia si však všimli absenciu funkcie „2× bass“, ktorá bola predstavená s iPad Air M2 pri väčšej 13” variante.
Nie je jasné, či funkcia bola vyradená, alebo ju majú obe veľkosti, prípadne či jej vynechanie v popise bol len omyl. M3 čip prináša o 20% vyšší výkon v porovnaní s predchádzajúcou generáciou a podporu hardvérovo akcelerovaného ray tracingu, ktorý vzhľadom k typickému využitiu iPadu Air využijú hlavne hráči podporovaných hier. Aktualizovaný bol aj základný model iPadu.
Najväčšou zmenou je použitie A16 čipu, tentoraz bez použitia slovíčka „Bionic“. Tento iPad teda nepodporuje Apple Intelligence. Zároveň je to prvý vstupný model s príplatkovou kapacitou 512GB a podporuje aj úplne prvú generáciu Apple Pencil. Verzia Bluetooth 5.2 bola nahradená novšou 5.3 a v cellular modeloch je dostupná už len eSIM bez možnosti fyzickej SIM, čo môže skomplikovať cestovanie do niektorých oblastí sveta a používateľom, ktorí chcú jednoduchú výmenu SIM karty.
Zaujímavosť do počtu je podpora Smart HDR 4. Aj keď výrobca sľubuje detailnejšie a živšie fotografie, vzhľadom k očakávanej kvalite samotného snímača, ktorý nie je príliš kvalitný ani u najnovšieho iPadu Pro s čipom M4, ide v podstate len o marketing. Nespomína sa ani prítomnosť čipu Apple na mobilné dáta a satelitnú lokalizáciu C1, ktorý mal ako prvý a zatiaľ jediný iPhone 16e.
Zaujímavou alternatívou k novému iPadu by bol starší iPad Air s M1 čipom, ktorý nie je cenovo ďaleko a ponúka viac zaujímavých výhod, bude však problém zohnať nový kus, a jedinou možnosťou bude často len bazár a repasované kusy. Nové Macy sa na Slovensku začínajú predávať od 12. marca. Na webe slovenského Apple Premium Resellera bude v tomto dátume dostupný MacBook Air, Mac Studio bude zrejme dostupné neskôr.
Cena MacBooku Air 13” v základnej konfigurácii s 16GB RAM a 256GB SSD začína na sume 1249 eur, jeho 15” verzia pri rovnakej konfigurácii, i keď s dvoma GPU jadrami navyše, začína na 1549 eur. Cenovka iPadu Air 11” v základnej kapacite 128GB bez mobilných dát (a GPS) začína na sume 729 eur, jeho väčšia 13” verzia začína na sume 979 eur. Základný iPad stojí v najlacnejšej 128GB variante bez dátového (a GPS) modemu 419 eur.