Akcie spoločnosti PayPal sa prepadli až o 5,3%.
Spoločnosť PayPal uviedla, že nemá v úmysle pokutovať zákazníkov za šírenie dezinformácií, a to po tom, čo si vyslúžila kritiku za zverejnenie novej používateľskej zmluvy, v ktorej sa takýto plán uvádza. Tento problém nabral na intenzite cez víkend po tom, ako spoločnosť zverejnila aktualizácie zásad, ktoré zakazujú používateľom používať službu PayPal na činnosti, ktoré spoločnosť označila ako „posielanie, zverejňovanie alebo publikovanie akýchkoľvek správ, obsahu alebo materiálov“ propagujúcich dezinformácie, v zásadách prijateľného používania, ktoré majú začať platiť 3. novembra. Za každé porušenie môže byť uložená pokuta vo výške 2500 USD,“ uvádza sa v aktualizácii.
Oznámenie obsahovalo „nesprávne informácie“, uviedol hovorca spoločnosti PayPal vo vyhlásení. „Spoločnosť PayPal neukladá pokuty za nesprávne informácie a toto znenie nikdy nemalo byť vložené do našich zásad.“ Akcie spoločnosti sa prepadli až o 5,3% na 85,43 USD, čo bol najväčší vnútrodenný pokles od 26. júla. Pôvodné oznámenie vyvolalo hnev bývalých vedúcich predstaviteľov spoločnosti vrátane Davida Marcusa, prezidenta spoločnosti PayPal v rokoch 2012 až 2014, ktorý na Twitteri označil takýto krok za „šialenstvo“. Výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk, ktorý platformu spoluzakladal, v tweete uviedol, že s Marcusom súhlasí.
Pravicoví politici v USA už dlho obviňujú veľké technologické firmy z cenzúry konzervatívnych hlasov, pričom najväčší hnev vyvolávajú giganti sociálnych médií, ako sú Twitter a Meta. A podľa vyhľadávacích algoritmov im dávajú aj za pravdu. Musk, ktorý ponúka Twitter na kúpu za 44 miliárd dolárov, uviedol, že bude uprednostňovať slobodu prejavu na tejto platforme po tom, ako kritizoval jej zaobchádzanie s osobnosťami vrátane bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa a rapera Kanyeho Westa. Zatiaľ čo republikánske výzvy na väčšiu reguláciu veľkých technologických podnikov našli podporu u niektorých progresívcov, súčasné návrhy vyžadujúce od platforiem ochranu súkromia a bezpečnosti používateľov zväčša stroskotali, keďže Kongres sa venuje iným prioritám.
Kontroverzie so službou PayPal sa chopili aj konzervatívni politici a osobnosti sociálnych médií, ktorí vyzvali používateľov, aby si zrušili svoje účty PayPal. Tim Scott, republikánsky senátor z Južnej Karolíny, pred vyhlásením firmy uviedol, že jeho úrad preskúma platnosť tejto politiky a podnikne všetky potrebné kroky na zastavenie takéhoto „firemného aktivizmu“.