Domov Novinky Otestovali sme v praxi roaming v rámci EÚ

Otestovali sme v praxi roaming v rámci EÚ

Zdielať

V praxi sme otestovali, ako vyzerá medzinárodný roaming v zahraničí (v rámci Európskej Únie) podľa nových pravidiel. Čo všetko treba spraviť, aby zákazník mohol dáta využívať v rámci paušálu?

S testovacou SIM kartou sme sa vybrali do dovolenkovej destinácie, do Španielska. Konkrézne o oblasť v okolí Barcelony (teda Katalánska). Z tunajších operátorov, sú štyria, má Telekom dohodu s dvomi z nich aj o používaní 4G siete. Ďalší dvaja operátori nás obslúžia iba v pomalšom 3G pásme. IOIGO, jeden z dvoch operátorov na trhu má podľa našich slov veľmi dobrú sieť pokiaľ ide o rýchlosti prenosu, horšie je to s hustotou pokrytia, kde pokryvkáva.

Domáci O2, resp. Telefónica, ktorá vlastnila v minulosti aj našu pobočku nám s našou testovacou SIM kartou Telekomu umožňuje prenosy iba v 3G sieti. Pokrytie má však veľmi dobré, rýchlosti sú ale pomalšie ako sme zvyknutí u nás na Slovensku. Movistar je ďalší operátor, ten však ponúkne opäť iba pomalšiu 3G sieť. na naše pomery a zistenia je sieť dosť pomalá, ale na prenosy postačí. Z pomedzi štyroch operátorov je najzaujímavejšie, že Orange ES nám sprostredkuje aj 4G sieť, ale internet viac nejde, ako ide. Môže za to aktuálny dovolenkový nápor? Alebo nami zvolená lokalita? Ťažko povedať…

My sme boli v dovolenkovej časti Katalánska v oblasti Costa Brava. Do Barcelony to nebolo ďaleko, spravili sme si na jeden deň výlet aj tam. Celkovo sú však naše pocity z rýchlostí, ktoré dosahujeme vlažné a treba priznať, že operátori na Slovensku majú oveľa rýchlejšie siete. To je trochu zvláštne, lebo by sme očakávali, že na západe budú mať oveľa lepšie a rýchlejšie siete ako my.

A ako je to s platením v roamingu v zahraničí v rámci Európskej Únie? Na začiatok netreba aktivovať nič. Iba potvrdiť súhlas s roamingom v linku čo príde ako SMS hneď pri pokuse o pripojenie do internetu (v našom prípade nám prišla SMSka hneď na letisku Girona pri prvých pokusoch o naviazanie dátového pripojenia). Následne stačí v SMS potvrdiť podmienky a automaticky sa telefón pripojí do siete niektorého z miestnych operátorov. V našom prípade sa pripájal telefón väčšinou automaticky do siete Movistaru.

Pre úplnosť dodávame, že sme boli v Španielsku na dovolenke medzi 17.-30. júnom, teda už keď platili nové pravidlá (tie začali platiť od 15. júna). Podobne ako my, aj ostatní zákazníci môžu využívať minúty, správy či dáta z paušálov v krajinách EÚ ako doma a pri predplatených kartách sa budú uplatňovať rovnaké ceny ako na Slovensku.

Zákazníci môžu čerpať v zahraničí bez príplatkov aj dáta. Či už ide o dáta zahrnuté v mesačných programoch alebo ak ich vyčerpá, môže si dokúpiť balíček za domácu cenu a platí mu v krajinách EÚ (napríklad 1 GB za 5,99 €). Pri Easy kartách sa budú uplatňovať v krajinách EÚ rovnaké ceny ako doma. Easy Pecka ponúkne odchádzajúce volania za 9 centov, SMS za 6 centov a 1 MB dát za 10 centov. Aj tu platia bezplatné prichádzajúce volania. K dispozícii sú tri dátové balíčky, voľné balíčky minút či SMS – i tie budú platiť v rámci EÚ.

Opetrátori, a teraz nezáleží ktorí na Slovensku, všeobecne upozorňujú, že nejde o permanentný roaming a môžu v prípade nadmerného využívania či zneužívania službu obmedziť dodatočnými poplatkami za volania, správy i dáta. Operátori tak môžu ale nemusia sledovať využívanie služieb v zahraničí a vyhodnotiť prevádzku. Pri Telekom denných balíčkoch platia tieto pravidlá: Balíček 1 GB za 1 € (do hranice 0,21 GB zákazník surfuje ako doma, až potom budú príplatky za MB), Neobmedzený balíček za 4,99 € (do 1,08 GB zákazník surfuje ako doma , až potom budú príplatky za MB).

Ak si zoberieme do úvahy paušály z Telekomu, ako fungujú objemy dát v jednotlivých programoch?

Pri Happy L to správne funguje takto:

  • Po hranicu 3 GB míňa zákazník dáta plnou rýchlosťou bez príplatkov
  • Od 3 GB po 6,49 GB míňa zákazník dáta nižšou rýchlosťou bez príplatkov
  • Po limite 6,49 GB míňa zákazník dáta nižšou rýchlosťou a už s príplatkami

Zákazník s Happy XL bude mať v EÚ dáta nasledovne:

  • Po hranicu 6 GB míňa zákazník dáta plnou rýchlosťou bez príplatkov
  • Od 6 GB po 8,66 GB míňa zákazník dáta nižšou rýchlosťou bez príplatkov
  • Po limite 8,66 GB míňa zákazník dáta nižšou rýchlosťou a už s príplatkami

A na záver cenná rada. To, čo nás poteší po návrate domov je aj faktúra od operátora. V nej, ako vidieť skutočne roamingové dáta v rámci EÚ nie sú spoplatnené navyše, ale sú účtované z balíka. A to je super! Hotelová Wi-Fi nie je všade. V tej našej bola dokonca spoplatnená, takže dáta z paušálu nám prišli veľmi vhod 🙂

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno