utorok , 21 február 2017
Aktuálne trendy
Domov / Návody / Od februára sa budú čísla účtov používať iba vo formáte IBAN
Hľadáme redaktorov

Od februára sa budú čísla účtov používať iba vo formáte IBAN

Od 1. februára 2016 budú banky a pobočky zahraničných bánk akceptovať už len medzinárodný formát čísla účtu, tzv. IBAN. Znamená to, že všetky platby bude potrebné zadávať len v tomto formáte.

SEPA

Na čísla účtov vo formáte IBAN ste pravdepodobne narazili, keď ste odosielali zahraničnú platbu do jednej z krajín EÚ. Líšia sa najmä svojou dĺžkou. Pre Slovensko sa štandardné číslo účtu rozširuje na 24 znakov. Táto úprava je jedným z krokov k zjednodušeniu bezhotovostných platieb medzi krajinami SEPA.

Používate Viaomi? Ak áno, tak už viete, že je to pohodlný a rýchly spôsob platenia menších súm, napríklad ak chcete kamarátovi zaplatiť svoju časť nákladov na účte za večeru. Tento spôsob sa teraz hodí o to viac, pretože pri ňom odpadáva opakované zadávanie dlhého čísla účtu.

Ako sa tvorí IBAN?

Číslo účtu vo formáte IBAN sa skladá z niekoľkých častí:

  • Prvé dva znaky predstavujú kód krajiny, čo je v prípade Slovenska jednoducho SK
  • Ďalšie dva predstavujú kontrolné číslice
  • Nasleduje štvormiestny kód banky
  • IBAN ďalej tvorí predčíslie účtu a základné číslo účtu (tzv. národná časť IBAN)

Zdroj: ZUNO

O Martin Klokner

Martin Klokner
Od 1. septembra 2013 som založil a oficiálne spustil jedinečný projekt – DigitalPortal.sk, kde som zakladateľom a šéfredaktorom. Sme nezávislí novinári, ktorí informujú o IT a technike zo širokej oblasti. DigitalPortal.sk denne publikuje novinky zo sveta IT, prináša pravidelne recenzie, návody, tipy a triky a trendy články pre čitateľov. Z hardvéru ma najviac zaujímajú procesory, operačné pamäte, pevné disky a periférie k počítačom. Rád pomôžem každému, stačí napísať na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Pozri tiež

Projekt ZTE Hawkeye bol nateraz ukončený

Na veľtrhu CES 2017 v Las Vegas spoločnosť ZTE vyrukovala s projektom Hawkeye, ktorý poslala …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *