Nový čip pre čínsky trh má spĺňať podmienky amerických obmedzení sankcií.
Gigant v oblasti čipov umelej inteligencie v marci predstavil sériu čipov „Blackwell“, ktorá by sa mala začať sériovo vyrábať neskôr v tomto roku. Nové procesory sú 30-krát rýchlejšie ako jeho predchodca pri niektorých úlohách, ako je napríklad odpovede od chatbotov. NVIDIA bude na uvedení a distribúcii čipu, ktorý má predbežný názov „B20“, spolupracovať s Inspur, ktorá je jedným z jej hlavných distribučných partnerov v Číne. Dodávky „B20“ sa majú začať v druhom štvrťroku 2025.
Akcie spoločnosti v predburzovom obchodovaní v USA po zverejnení správy vzrástli o 1,4% na 119,67 USD. Washington v roku 2023 sprísnil kontrolu vývozu špičkových polovodičov do Číny, čím sa snaží zabrániť prelomovým objavom v oblasti superpočítačov, ktoré by pomohli čínskej armáde. Odvtedy spoločnosť vyvinula tri čipy prispôsobené špeciálne pre čínsky trh.
Príchod prísnejších kontrol vývozu zo strany USA pomohol čínskemu technologickému gigantu Huawei a startupom, ako je napríklad Enflame podporovaná firmou Tencent, ktoré sa do určitej miery presadili na domácom trhu s pokročilými procesormi umelej inteligencie. Verzia čipu zo série Blackwell pre čínsky trh by podporila snahy americkej spoločnosti odraziť tieto výzvy.
Čína sa na príjmoch NVIDIA v roku do konca januára v dôsledku amerických sankcií podieľala približne 17%, čo predstavuje pokles z 26% pred dvoma rokmi. Najpokročilejší čip spoločnosti pre čínsky trh, H20, mal spočiatku slabý štart, keď sa tento rok začali dodávky a americká firma stanovila cenu nižšiu ako konkurenčný čip od Huawei.
Podľa odhadu výskumnej skupiny SemiAnalysis je NVIDIA na ceste predať tento rok v Číne viac ako 1 milión svojich čipov H20 v hodnote až 12 miliárd USD. Očakáva sa, že USA budú naďalej vyvíjať tlak na kontrolu vývozu polovodičov. Podľa zdrojov USA chcú, aby Holandsko a Japonsko ďalej obmedzovali zariadenia na výrobu čipov do Číny. Bidenova administratíva má tiež predbežné plány na zavedenie ochranných opatrení okolo najpokročilejších AI modelov, základného softvéru systémov umelej inteligencie ako ChatGPT.