Domov Novinky NVIDIA investuje miliardy do výroby čipov v USA

NVIDIA investuje miliardy do výroby čipov v USA

Zdielať

Čo to znamená pre polovodičový priemysel?

NVIDIA, známa predovšetkým svojimi grafickými kartami a technológiami pre dátové centrá, oznámila významné investície do výroby čipov v Spojených štátoch. Počas konferencie GTC 2025 generálny riaditeľ Jensen Huang potvrdil, že firma plánuje v priebehu nasledujúcich štyroch rokov minúť stovky miliárd dolárov na čipy vyrobené v USA. Tento krok je súčasťou širšej stratégie znižovania závislosti na ázijských výrobcoch a reaguje na geopolitické napätie a potenciálne obchodné tarify.

Hlavným dôvodom týchto investícií je snaha o diverzifikáciu dodávateľských reťazcov a zníženie závislosti na ázijských výrobcoch, ako je TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Väčšina čipov NVIDIA sa v súčasnosti vyrába práve v TSMC na Taiwane, čo predstavuje riziko vzhľadom na geopolitickú situáciu v regióne. Spojené štáty navyše zavádzajú politiku podpory domácej výroby polovodičov, čo motivuje firmy investovať do lokálnych výrobných kapacít.

Podľa Jensena Huanga spoločnosť už začala s výrobou čipov v továrni TSMC Fab 21 v Arizone. Hoci objem výroby zatiaľ nie je známy, ide o prvý krok k rozšíreniu produkcie v USA. Huang uviedol, že NVIDIA plánuje v priebehu štyroch rokov nakúpiť elektroniku v hodnote približne 500 miliárd dolárov, pričom značná časť tejto sumy bude smerovať na čipy vyrobené v USA. Spojené štáty v posledných rokoch intenzívne investujú do rozvoja polovodičového priemyslu.

Spoločnosti ako Micron, SK hynix a Texas Instruments budujú nové továrne, ktoré by mali začať s výrobou v rokoch 2025 až 2028. Tieto nové kapacity umožnia NVIDIA a ďalším technologickým firmám získavať komponenty priamo z amerických zdrojov. Zatiaľ čo Micron plánuje spustiť výrobu v roku 2027, SK hynix očakáva začiatok produkcie v roku 2028 a Texas Instruments plánuje spustiť svoju továreň SM1 už v roku 2025.

Tieto investície umožnia firme NVIDIA postupne presúvať časť svojich výrobných liniek do USA a získať prístup k čipom a komponentom vyrobeným lokálne. Okrem toho firma využíva aj čipy od AMD a Intelu, ktoré môžu byť vyrábané v továrňach TSMC alebo Intelu v Arizone. NVIDIA je známa nielen svojimi grafickými kartami (GPU) pre herné počítače a dátové centrá, ale aj vývojom vlastných procesorov (CPU), sieťových čipov (DPU), systémov na čipe (SoC) pre vozidlá a ďalšie.

Väčšina týchto produktov sa vyrába v TSMC, no NVIDIA používa aj pamäťové moduly od firiem ako Micron, Samsung a SK hynix, ako aj ďalšie komponenty od výrobcov ako Analog Devices a Texas Instruments. Rozšírenie výroby polovodičov v USA znamená, že bude môcť čoraz viac komponentov získavať z domácich zdrojov. To by mohlo znížiť riziká spojené s dodávateľskými reťazcami a zvýšiť stabilitu dodávok.

Navyše, s rastúcim dopytom po čipoch pre dátové centrá a pokročilé technológie, ako je umelá inteligencia, výrobca očakáva, že jej predaj v tomto segmente bude v nasledujúcich rokoch rásť. Rozhodnutie firmy investovať do výroby v USA je ovplyvnené aj geopolitickými faktormi. Napätie medzi USA a Čínou, ako aj neistota okolo Taiwanu, nútia technologické spoločnosti hľadať alternatívne výrobné kapacity.

Spojené štáty zároveň zavádzajú stimuly na podporu domácej výroby polovodičov, čo motivuje spoločnosti ako NVIDIA presúvať časť svojej produkcie na americkú pôdu. Okrem toho sa očakáva, že nové výrobné kapacity v USA prispejú k rozvoju miestnej ekonomiky a vytvoria tisíce pracovných miest. Tento trend podporuje aj širšiu stratégiu USA na posilnenie svojej technologickej nezávislosti a konkurencieschopnosti na globálnom trhu.

Hoci investície NVIDIA do výroby v USA predstavujú významný krok vpred, existujú aj výzvy. Výroba polovodičov je nákladná a časovo náročná, pričom nové továrne často potrebujú roky na dosiahnutie plnej kapacity. Navyše, otázkou zostáva, či americké továrne dokážu konkurovať ázijským výrobcom, pokiaľ ide o náklady a efektivitu. Ďalšou výzvou je zabezpečenie dostatočného množstva kvalifikovanej pracovnej sily pre nové výrobné kapacity.

Polovodičový priemysel vyžaduje špecializované znalosti a zručnosti, ktoré nie sú vždy ľahko dostupné. Investície firmy NVIDIA do výroby čipov v USA predstavujú významný krok k posilneniu domácej výroby polovodičov a zníženiu závislosti na ázijských dodávateľoch. Krok je súčasťou širšieho trendu, v ktorom technologické spoločnosti reagujú na geopolitické výzvy a snažia sa diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce.

Zdroj