Z pokročilého multitaskingu Stage Manager a plnej podpory externých monitorov môžu benefitovať len majitelia iPadov s M1 čipom.
Hoci sa Apple snaží prezentovať iPad ako náhradu počítača, stále má svoje nedostatky. Pomerne primitívny multitasking, nie moc ideálna podpora externých monitorov a slabý manažment úloh v pozadí sú popri absencii niektorých kľúčových aplikácií a faktu, že na iPade si nenaformátujete externý disk, najväčšími nedostatkami jablčných tabletov. Prvé z dvoch menovaných nedostatkov sa gigant snažil odstrániť s iPadOS 16 a v zásade sa mu to podarilo, ale má to svoje ale. Tieto nové vlastnosti operačného systému sú dostupné len pre iPady s čipom M1. Stage Manager prináša nový typ multitaskingu, kde si používateľ môže zobraziť naraz až 4 okná a meniť ich veľkosť. S tým súvisí podpora externých monitorov, na ktorom sa dajú zobraziť ďalšie štyri aplikácie. Celkovo tak iPad vie naraz obslúžiť až 8 aplikácií. Prečo sú však tieto funkcie systému dostupné len pre M1 iPady?
Apple sa vyjadrila, že iPadOS 16 prináša podporu tzv. Virtual Memory Swap, čo v preklade znamená, že iPad vie použiť úložisko iPadu na rozšírenie pamäte a poskytnúť tak až 16GB RAM pre najnáročnejšie aplikácie. Vďaka Virtual Memory Swap teda iPad dokáže zobraziť naraz 8 aplikácií bez kompromisov v používateľskom zážitku. Táto funkcia však vyžaduje špecifický hardvér, a ten má v iPadoch v súčasnosti len M1 čip. Spoločnosť čelila kritike, že chce podporiť predaj nových zariadení a preto obmedzila kľúčové funkcie iPadOS 16 na iPady s M1 čipom. Aj keď vyjadrenie cupertinského gigantu znie logicky, je v priamom kontraste s nie tak dávnymi tvrdeniami o excelentnom výkone čipov A14 a A12Z, ktoré dokonca porovnával s výkonom notebookov konkurencie, na ktorých bežne beží plný desktopový operačný systém s riadnou podporou viacerých monitorov a možnosťou spúšťania naraz viac ako 8 aplikácií.