Domov Počítače Recenzia: WD Black SN750 SE

Recenzia: WD Black SN750 SE

Zdielať

Otestovali sme disk zameraný na hráčov, vhodný pre počítače aj notebooky.

Disk pod označením špeciálna edícia „WD Black SN750 SE“ (Battlefield) je vhodný najmä pre hráčov. K dispozícii sme mali 500GB kapacitu (cena 65€), v predaji je však tiež v lacnejšej 250GB (50€) a drahšej 1TB (110€) verzii. Disk ponúka rýchlosti čítania a zápisu 3600/2830 MB/s, čo je škoda vzhľadom na použitý PCIe 4.0 štandard. Cena je však dobre nastavená, čo z neho robí zaujímavú voľbu pre používateľov hľadajúcich vhodný disk do hernej zostavy. Spoločnosť dáva na model päťročnú záruku, čo je v tejto triede štandard. Disk má formát M.2 2280 a je kompatibilný nielen s desktop počítačmi, ale tiež s ultrabookmi. Základom je radič Phison PS5019-E19T, ktorý je vyrobený 28 nm výrobným procesom od TSMC. Nejde o novší 12 nm model, ktorý Phison používa v niektorých svojich produktoch, ale aj tak si vďaka funkciám udržiava pomerne nízku záťaž. V prípade potreby sa spustí tepelné škrtenie, ak teplota SSD prekročí 84°C.

V praxi sme dosiahli rýchlosti čítania 3620 MB/s a zápisu 2839 MB/s (CrystalDiskMark) čo potvrdzuje údaje od výrobcu, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť. Teploty sú pri SSD pomerne dôležitým faktorom, pretože nízke či príliš vysoké teploty pamätiam neprospievajú. Model sme testovali pri izbovej teplote 20°C, pri nulovom zaťažení sme zaznamenali teplotu 55°C, operačný systém Windows 10 pri idle vykazuje teploty okolo 60°C. To ukazuje, že disk sa v nečinnosti zahrieva na prijateľnej úrovni. Situácia sa zmenila po 10 minútach zaťaženia testami, kde ukazoval teplotu 72°C, čo považujeme už za vysoké hodnoty a odporúčame pasívny chladič, aby ich znížil. Pri dlhodobejšom zaťažení a najmä v lete sa aj teploty disku ešte viac zvýšia, čo nie je dobré. Výrobca má k diskom aj softvér Western Digital SSD Dashboard na monitorovanie ich stavu, aktualizáciu firmvéru a podobne. To považujeme za veľmi praktické a zaujímavé pre používateľov.

V tomto hernom modeli umožňuje výrobca dokonca zapnúť herný režim, ktorý vypne všetky stavy nižšej spotreby, aby bol SSD pripravený na optimálny výkon. To znamená, že po zapnutí firmvér vypne funkcie na úsporu energie, ktoré sú súčasťou disku, čo umožňuje nižšie latencie a vyšší výkon. Jedinou nevýhodou tohto herného režimu je, že na jeho zapnutie/vypnutie musí používateľ vypnúť a znovu zapnúť PC. Hoci nie je softvér priamo dodávaný, možno ho stiahnuť z webu výrobcu. Považujeme ho pritom za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov a ponúka všetko, čo by sme od obslužného softu očakávali. V možnostiam nám chýba azda jediné – klonovanie disku (zo starého na nový), teda napríklad pri prechode zo starého disku HDD na nový SSD. To ale rieši výrobca tak, že poskytuje aj aplikáciu Acronis True Image for Western Digital, vďaka čomu môžu používatelia naklonovať svoje existujúce dáta zo starého disku na nový SSD.

Pri celkovom hodnotení disku máme trochu zmiešané pocity. Rýchlosti, ktoré uvádza výrobca a ktoré sme dosiahli, sú aj napriek PCIe 4.0 štandardu na úrovni PCIe 3.0, čím disk môže strácať voči konkurenčným modelom. Doháňa to však na prijateľnej cene. WD Black SN750 SE je veľmi dobre vybavený a výkonný SSD zameraný na hry. Neposkytuje síce najlepší výkon, ale dobre konkuruje mnohým najlepším SSD PCIe 3.0 diskom na trhu. Odporúčame.

Zapožičal: Western Digital

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno