Domov Novinky Musk dostane svoj gigantický zisk aj presun Tesly

Musk dostane svoj gigantický zisk aj presun Tesly

Zdielať

Elon Musk dostal schválenie od akcionárov Tesly na balík odmien vo výške 56 miliárd dolárov.

Akcionári Tesly schválili balík odmien pre generálneho riaditeľa Elona Muska vo výške 56 miliárd dolárov, oznámil vo štvrtok výrobca elektrických vozidiel. Toto schválenie je veľkým prejavom podpory jeho vedeniu a motiváciou, aby sa sústredil na svoj najväčší zdroj bohatstva. Schválenie ukazuje, že Musk má veľkú podporu od malých investorov, z ktorých mnohí sú jeho veľkými fanúšikmi.

Návrh prešiel napriek odporu niektorých veľkých inštitucionálnych investorov a poradenských firiem. Na výročnom stretnutí akcionárov v Austine, v Texase, sa Musk opísal ako patologicky optimistický. Schválenie však nerieši súdny spor o balík odmien na súde v Delaware, ktorý podľa niektorých právnych expertov môže trvať mesiace. Sudca v januári balík odmien zrušil a označil ho za „nepochopiteľný.“

Musk môže čeliť aj novým žalobám týkajúcim sa balíka, ktorý by bol najväčší v histórii amerických korporácií. Akcionári hlasovali za tento balík v roku 2018. „Toto ešte nie je koniec,“ povedal Brian Quinn, profesor na Právnickej fakulte Bostonskej univerzity. Sudca z Delaware bude skúmať hlasovanie a vyžadovať od Tesly dôkaz, že proces nebol ovplyvnený Muskom.

Sudca kritizoval predstavenstvo Tesly ako „závislé“ na Muskovi, pričom plán navrhlo predstavenstvo s blízkymi osobnými a finančnými väzbami na svojho najvyššieho výkonného riaditeľa. Vo štvrtok akcionári tiež schválili návrh na presun právneho sídla spoločnosti z Delaware do Texasu. Schválili aj ďalšie návrhy vrátane znovuzvolenia dvoch členov predstavenstva: Muskového brata Kimbala Muska a Jamesa Murdocha, syna mediálneho magnáta Ruperta Murdocha.

Akcionári zvýšili úroveň kontroly investorov tým, že schválili návrhy na skrátenie funkčných období predstavenstva na jeden rok a zníženie požiadaviek na hlasovanie pre návrhy na jednoduchú väčšinu, napriek odporu predstavenstva. Tesla vo štvrtok nezverejnila výsledky hlasovania, ktoré by mali byť zverejnené v najbližších dňoch. Stretnutie sledovalo naživo na sociálnej sieti X najmenej pol milióna divákov a asi 40-tisíc na YouTube.

„Toto je predovšetkým správa, že malí akcionári Tesly schvaľujú, čo sa deje. Bude zaujímavé vidieť presné percentá hlasov,“ povedala Lindsey Stewart, riaditeľka v Morningstar Sustainalytics. Schválenie odmien pre Muska je zároveň potvrdením jeho pôsobenia a uznaním, že investori nechcú riskovať budúcnosť spoločnosti. „Prehliadajú riziká spojené s kľúčovou osobou, kde sa Tesla stáva ešte viac závislou na Muskovi,“ povedal Jason Schloetzer, profesor podnikania na Georgetown University so špecializáciou na korporátne riadenie.

V januári Musk pohrozil, že bude vyrábať produkty AI a robotiky mimo Tesly, ak nezíska dostatočnú kontrolu nad hlasovaním. Zameral sa na robotaxi, pričom odložil lacnejšie masové elektrické autá, čo znepokojilo niektorých investorov, ktorí sa obávajú, že autonómna technológia bude ťažko dokonalá. V aktualizácii o výkonnosti Tesly Musk vo štvrtok uviedol, že spoločnosť nedávno dodala rekordných 1300 Cybertruckov za týždeň a že plány na hromadnú výrobu jej nákladných vozidiel Semi sú pripravené. Hovoril dlho o plánoch na autonómne autá, hoci neuviedol časový rámec pre ich uvedenie na trh.

Cena akcií Tesly klesla asi o 55% od svojho vrcholu v roku 2021, keď sa predaj elektrických vozidiel spomalil a Muskova pozornosť sa rozdelila medzi Teslu a ďalšie spoločnosti, ktoré riadi. Akcie vo štvrtok uzavreli s nárastom o 2,9%. „Akcionári opäť schválili podmienky zmluvy, čím vyslali silný signál, že ‚dohoda je dohoda‘ a Musk si zaslúži byť odmenený za splnenie vysokých cieľov úplne motivačnej zmluvy,“ povedal Garrett Nelson, analytik v CFRA Research.

„Táto správa odstraňuje veľkú neistotu ohľadom akcií, hoci by nás neprekvapila reakcia ‚predaj správy‘ v piatok po veľkých ziskoch za posledné dva obchodné dni, keď sa pravdepodobný výsledok stal jasnejším.“ Predstavenstvo uviedlo, že Musk si zaslúži balík, pretože splnil všetky ambiciózne ciele týkajúce sa trhovej hodnoty, príjmov a ziskovosti. Veľkí investori vrátane Kalifornského verejného zamestnaneckého dôchodkového systému označili balík odmien za „nadmerný.“

„Elon Musk a predsedníčka (Robyn) Denholm urobili z tohto hlasovania otázku lojality k generálnemu riaditeľovi a prezentovali hlasovanie ako rozhodnutie o tom, či si spoločnosť môže udržať Muska,“ povedal Ivan Frishberg, hlavný úradník pre udržateľnosť v Amalgamated Bank. „To je veľký tlak, ale nemení to fakt, že dobré riadenie je dobré pre spodnú líniu spoločnosti a predstavenstvo Tesly je v tomto smere konzistentne a jasne nedostatočné.“

Hoci je Musk nepochybne hnacou silou Tesly a je pripisovaný za veľkú časť jej úspechu, predaj a zisk spoločnosti sa spomalili. Existujú obavy, že sa príliš rozptyľuje. Musk pridal od schválenia balíka odmien v roku 2018 do svojho portfólia dve ďalšie spoločnosti. Teraz riadi alebo vlastní šesť firiem, vrátane výrobcu rakiet SpaceX, sociálnej siete X – bývalého Twitteru – a firmy na umelú inteligenciu xAI, ktorú Musk založil v roku 2023.

Zdroj