Operačný systém Android je dnes nepochybne najpoužívanejším systémom mobilných zariadení.
Vďačí tomu aj voľná dostupnosť jeho kódu a možnosti modifikovať ho. Android v sebe skrýva množstvo nastavení, ktoré vám prinesú používateľský zážitok šitý na mieru. Stačí o nich len vedieť. Kúpili ste si nový Android telefón, vybrali z množstva obalov na mobil a teraz sa môžete konečne pustiť do jeho nastavovania. Proces nastavenia nového telefónu je v podstate rovnaký a jednoduchý naprieč všetkými zariadeniami. Ešte predtým je však potrebné vytvorenie zálohy vášho predchádzajúceho zariadenia. Vďaka tomu z neho dostanete všetky dáta do toho nového.
Najjednoduchšou cestou je zálohovanie do vášho Google účtu. To už závisí od konkrétnej značky telefónu, mali by ste to však nájsť v „Nastaveniach“. Zvoľte v nich možnosť okamžitého zálohovania. Ak ide o vašu prvú zálohu, môže chvíľu trvať, kým sa všetko nahrá. Takto ľahko presuniete svoje kontakty, kalendáre, aplikácie a niektoré ďalšie nastavenia. Po vložení SIM karty a zapnutí telefónu sa vám zobrazí sprievodca prvými nastaveniami. Ide o základné nastavenia ako jazyk, prihlásenie sa na vašu Wi-Fi sieť a do vášho Google účtu – ide o rovnaké údaje, ktorými sa prihlasujete do GMailu. Všetky údaje ako kalendáre, kontakty a emailu sú viazané na tento účet a po prihlásení sa doň si môžete vybrať poslednú zálohu, z ktorej dáta v novom telefóne obnovíte.
Pri tejto príležitosti si môžete spraviť aj malé upratovanie a odstrániť zo zoznamu zálohy aplikácie, ktoré nepoužívate a nepotrebujete. V závislosti od typu vášho zariadenia môžete dáta presunúť aj prostredníctvom Wi-Fi alebo kábla. Následne si nastavíte aj kód na odomknutie telefónu, a ak to vaše zariadenia umožňuje, aj snímanie odtlačkov prstov. Vedeli ste, že na Androide môžete zoskupovať notifikácie a určiť im poradie podľa priority? Stačí ak dlhšie podržíte upozornenie niektorej aplikácie a z ponúkaných možností vyberiete prioritu pre všetky upozornenia z konkrétnej aplikácie.
Aby ste z displeja svojho zariadenia vyťažili maximum, prispôsobte minimálnu šírku displeja svojmu zariadeniu. Prejdite do vývojárskych nastavení a vyskúšajte si nastaviť takú šírku, aká vám najviac vyhovuje. Optimalizovať môžete i výkon svojho zariadenia a spotrebu batérie. V nastaveniach pre vývojárov môžete obmedziť aplikácie, ktoré aj napriek ich vypnutiu „natvrdo“ využívajú operačnú pamäť. Túto možnosť nájdete ako „Neuchovávať aktivity“. Odporúčame tiež použitie nastavenia s názvom „Limit procesov na pozadí“.
Dobrý nápad je vždy aj zálohovanie fotiek.. Jednoduchým a bezplatným riešením je aplikácia Fotky od Google. V niektorých zariadeniach je primárnou súčasťou Androidu, ale ak sa vás to netýka, určite si ju nainštalujte a povoľte ju v nastaveniach optimalizácie batérie. Nastavení v Androide je skutočne mnoho, ako posledné z nášho zoznamu vám odporúčame skontrolovať funkciu „Nájdi moje zariadenie“. Budete za ňu vďačný keď nabudúce nebudete vedieť nájsť telefón – môžete ho dokonca prezvoniť cez prihlásenie v inom zariadení. Nájdete ju pod „Nastavenia“ > „Ďalšie nastavenia“ > „Zabezpečenie“.