Domov Novinky Malvér zneužívajúci prehliadač Arc sa šíri cez reklamy

Malvér zneužívajúci prehliadač Arc sa šíri cez reklamy

Zdielať

Škodlivý softvér Poseidon zneužíva populárny prehliadač na platforme Mac.

Prehliadač Arc je prehliadač, ktorý vzrastá na popularite, a sľubuje iný, lepší a unikátny zážitok pri prehliadaní internetu. Jeho popularity sa však chytili aj tvorcovia škodlivého malvéru, a prostredníctvom reklám na platforme od Google nabádajú k stiahnutiu infikovanej verzie prehliadača. Autor malvéru vystupujúci pod nickom Rodrigo4 založil svoj nový „projekt“ na známom Atomic Stealer a rozširuje ho o rôzne nové funkcie.

V príspevku upravenom dňa 23. júna na hackerskom fóre XSS oznámil svoju marketingovú kampaň a rebrandoval produkt pod novým názvom Poseidon. Ako dôvod uviedol, že je to z dôvodu PR, a potrebuje publicitu. Atomic Stealer umožňoval kradnúť z počítačov citlivé údaje, ako určené súbory, vedel extrahovať crypto peňaženky, dáta z manažérov hesiel (Bitwarden a KeePassXC) a taktiež zhromažďovať dáta z prehliadačov.

Poseidon rozširuje možnosti malvéru a dokáže kompromitovať konfigurácie protokolov VPN, ako OpenVPN a Fortinet, a útočí aj na populárny FTP klient FileZilla. Čo sa týka crypto peňaženiek, podporovaných je až 163 aplikácií a vďaka rozšíreniam sa dajú pridať nové. Autor malvéru začal kampaň cez Google Ads. Zadávateľ reklamy sa zobrazuje ako „Coles & Co“ nalinkovaný na doménu archost[.]org.

Po kliknutí na reklamu však bol používateľ presmerovaný na web arc-download[.]com, kompletne falošnú stránku ktorá ponúkala stiahnutie Arc browsera a to len pre platformu Mac. Stiahnutý .dmg súbor sa správal spočiatku ako klasická inštalačka, s výnimkou extra kroku ktorý nabádal na to aby sa súbor spustil kliknutím pravého tlačítka a následne cez príkaz „Otvoriť“.

Cieľom je obísť ochranu macOS, ktorá je aktívna pri klasickom spúšťaní a skúsenejší používateľ by už vtedy mal spozornieť. Aj Macy sa môžu infikovať malvérom, aj keď je to pre útočníkov zložitejšia platforma na útok. Autori malvéru potrebujú publicitu aby sa o nich dozvedelo čo najviac „zákazníkov“ a zároveň aby ich produkt mal čo najviac funkcií a nízku detekciu antivírovými riešeniami.

Aj keď v prípade macOS stačí vedieť bezpečnostné pravidlá a zásady a drvivej väčšine škodlivého softvéru sa dá vyhnúť, v prípade už infikovaného stroja odporúčajú používatelia na celom Internete prebehnúť Mac nástrojom od Malwarebytes, ktorý používame aj v redakcii. Postačí bezplatná verzia.

Zdroj