Domov Novinky Startup získal 120 miliónov dolárov na vývoj čipu pre AI

Startup získal 120 miliónov dolárov na vývoj čipu pre AI

Zdielať

Startup s umelou inteligenciou Etched získal financie na vývoj špecializovaného čipu.

Etched, ktorý sa zaoberá umelou inteligenciou oznámila, že získava 120 miliónov dolárov v rámci investičného kola série A, ktoré plánuje použiť na ďalší vývoj svojho špecializovaného čipu. Cieľom spoločnosti so sídlom v San Franciscu je vyrobiť špecializovaný procesor vyladený na spustenie špecifického druhu modelu umelej inteligencie, ktorý vo veľkej miere využívajú OpenAI ChatGPT a Google Gemini.

NVIDIA dominuje na trhu serverových čipov AI a podľa odhadov získava približne 80% predaja. Tieto univerzálne čipy sú schopné zvládnuť celý rad výpočtových aplikácií, ale môžu spotrebovať viac energie ako procesory určené na vykonávanie špecifických funkcií. NVIDIA je najväčšou americkou spoločnosťou podľa trhovej hodnoty. Startup tiež spolupracuje TSMC na výrobe čipov.

Etched uvádza, že medzi podporovateľov financovania patrí bývalý generálny riaditeľ PayPal Peter Thiel a generálny riaditeľ Replit Amjad Masad. Inžinieri firmy navrhujú čip, ktorý bude poháňať tú časť výpočtovej techniky umelej inteligencie, ktorá generuje obsah a odpovede, tzv. inferenciu. Čip, ktorý je prvým navrhnutým čipom spoločnosti, by bol optimalizovaný na prevádzku špecifickej formy modelu AI, známej ako transformátor.

Zdroj