JBS v utorok zastavila niektoré závody po „organizovanom kybernetickom bezpečnostnom útoku“.
Kybernetický útok prinútil najväčšieho svetového dodávateľa mäsa, spoločnosť JBS, v pondelok a v utorok zastaviť spracovanie bravčového a hovädzieho mäsa v niektorých závodoch v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii. Zatiaľ nie je jasné, ktorá skupina útok zorganizovala, a nie je známe, kedy sa obnoví prevádzka v postihnutých závodoch v Ottumwe v štáte Iowa, Worthingtone v Minnesote, Cactuse v Texase, Greeley v Colorade, Brookse v Alberte a v celej Austrálii. Spoločnosť v tlačovej správe označila napadnutie za „organizovaný kybernetický bezpečnostný útok“ a uviedla, že bolo zamerané na servery podporujúce jej severoamerické a austrálske IT systémy.
„Záložné servery spoločnosti neboli zasiahnuté a spoločnosť aktívne spolupracuje s firmou Incident Response na čo najskoršom obnovení svojich systémov,“ uviedla JBS USA. „Spoločnosť si v súčasnosti nie je vedomá žiadnych dôkazov o tom, že by v dôsledku tejto situácie boli ohrozené alebo zneužité údaje zákazníkov, dodávateľov alebo zamestnancov.“ JBS spracováva 25% mäsa v USA a 20% v Austrálii. Len v Austrálii má 47 závodov a približne 11000 zamestnancov. Predstaviteľ austrálskej vlády podľa agentúry AP uviedol, že obnovenie výroby v krajine môže trvať niekoľko dní.
Zdá sa, že kybernetické útoky zamerané na kritickú infraštruktúru sú na vzostupe. V máji skupina ransomvéru vyradila z prevádzky ropovod Colonial Pipeline a spôsobila vlnu nedostatku paliva v niektorých častiach USA. Išlo o jeden z doteraz najväčších ransomvérových útokov, ktorý prinútil ministerstvo zdravotníctva a bezpečnostnú agentúru TSA zaviesť nové usmernenia vyžadujúce od vlastníkov ropovodov, aby informovali federálne orgány, ak sa stanú obeťou ransomvérového útoku.