Domov Novinky Kryptograf verí, že jeho smartfón môže zastaviť NSA

Kryptograf verí, že jeho smartfón môže zastaviť NSA

Zdielať

blackphoneOdhalenie o tom, aká neistá je naša komunikácia bola denná neodmysliteľnou súčasťou spravodajského cyklu v nedávnej dobe. Dvojica spoločnosti chce dostať na trh nový smartfón so zameraním na súkromie. 

Blackphone bude „bezpečnostno-orientovaná“ verzia Androidu s názvom PrivatOS,  umožní používateľom bezpečne umiestniť a prijímať hovory, textové správy, video chat, prenos a ukladanie súborov, a tak „ukryť vaše aktivity“ Vďaka VPN.

Projekt je nápadom Phila Zimmermanna zo spoločnosti Silent Circle a Geeksphone,  ktorý vytvoril smartfóny pre vývojárov Firefox OSZimmermann sa preslávila ako tvorca PGP, pred založením Silent Circle, spoločnosť zameranú na šifrovanú komunikáciu. V tlačovej správe oznámujúcej projekt, Zimmermann hovorí, že Blackphone ponúkne používateľom – „Všetko, čo potrebujete na zaistenie súkromia a kontrolu nad ich komunikáciou, spolu so všetkými ostatnými funkciami high-end smartfónu, ktorý očakávajú.“

Ako presne Zimmermann a jeho spoločníci chcú dosiahnuť tento cieľ, nie  je jasné, ale Silent Circle má radu šifrovacích produktov, je to preto  pravdepodobné ich pridanie Androidu namiesto základných aplikácií. Môžete očakávať, že sa dozviete viac o tomto smarfóne na Mobile World Congress konferenciu, ktorá zvyčajne ponúka rad výrobkov. Spoločnosť hovorí, že Blackphone bude k dispozícii na predobjednanie v prvý deň výstavy čo je 24. februára.

Prijali by ste takýto smartfón? Myslíte si, že je možné vytvoriť takýto smartfón, do ktorého sa NSA nedostane?

Zdroj: Theverge