Domov Novinky iPadOS sa dostal do pozornosti Európskej únie

iPadOS sa dostal do pozornosti Európskej únie

Zdielať

Operačný systém pre iPady bol označený, podobne ako iOS, za „strážcu“.

V septembri minulého roku Európska komisia označila iOS, operačný systém pre iPhony, za tzv. „strážcu“ (gatekeeper), čo v praxi znamenalo nútené otvorenie operačného systému. Zrejme najkontroverznejšie rozhodnutie zo strany EÚ, ktoré vyvolalo vášne medzi fanúšikmi aj odporcami DMA. A to, či už jeho častí alebo nariadenia ako celku, bolo umožnenie obchodov s aplikáciami od tretích strán a neskôr inštalácia aplikácii priamo z webu, ktorá bude širokej verejnosti v EÚ dostupná s príchodom iOS 17.5.

Regulácii DMA sa dočasne vyhol iPadOS, ktorého prvá verzia vznikla odčlenením sa od iOS v roku 2019 pod názvom iPadOS 13. Európska komisia však už robila prieskum trhu, a podľa zistení vyšetrovateľov, aj druhý mobilný operačný systém od Apple spadá do kategórie „strážca“. Komisia uviedla tri hlavné dôvody, prečo sa tak rozhodla. Prvým dôvodom bolo, že počet firemných používateľov spoločnosti prekročil kvantitatívnu hranicu jedenásťnásobne, zatiaľ čo počet koncových používateľov sa k nej priblížil a v blízkej budúcnosti sa predpokladá jeho nárast. Ďalej poukázala na to, že firma uzamykaním svojho ekosystému priamo odrádza koncových používateľov od kúpy tabletu inej značky s iným operačným systémom.

Medzi ďalšími dôvodmi uvádza, že firemní používatelia sú tiež „zamknutí“ na platformu iPadOS kvôli jej veľkej a komerčne atraktívnej používateľskej základni a jej významu pre určité prípady použitia, ako sú napríklad herné aplikácie. Apple má od teraz šesť mesiacov na to, aby sa plne podriadil nariadeniu DMA aj v prípade iPadOS, čiže alternatívne obchody, sťahovanie aplikácií priamo z webu, voľba vlastného prehliadača s vlastným vykresľovacím jadrom, a iné funkcie sa dostanú v pomerne blízkej budúcnosti aj do tabletov.

Na to aby sa platforma dostala podľa DMA do kategórie vplyvných „strážcov“, musí byť splnených viacero podmienok. Niektoré z kritérií hovoria o tom že predaje platformy/služby v EÚ musia presiahnuť sumu 7,5 miliardy eur, alebo trhovú hodnotu viac ako 75 miliárd eur. Kritéria taktiež vyžadujú mať viac ako 45 miliónov mesačných aktívnych používateľov a ročne viac ako 10 000 firemných používateľov v rámci EÚ. Cieľom regulácií DMA sa stali aj spoločnosti Alphabet, Amazon, ByteDance, Meta a Microsoft, ktoré sa musia podriadiť do 7. marca.

Firmám, ktoré nedodržiavajú nové nariadenia, hrozí vyšetrovanie zo strany EÚ, vysoké pokuty a uloženie „behaviorálnych alebo štrukturálnych nápravných opatrení“. Pokuty môžu dosiahnuť až 10% celosvetových tržieb spoločnosti, pričom pri opakovanom porušení sa môže uložiť 20% pokuta. Aj keď sa objavili kritické hlasy, že Apple by sa mohol stiahnuť z Európskeho trhu, čím by sa poškodili nielen existujúci zákazníci, vzhľadom k lukrativite európskeho trhu, ktorý patrí medzi najbohatšie na svete, je vysoko nepravdepodobne že sa tak stane.

Zdroj