Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová naznačila, že to nie je vylúčené.
Populárna sociálna sieť s krátkymi videami, TikTok, je okrem vlády USA terčom aj pre Európsku úniu. Ako sme informovali, americký prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý dáva vlastníkovi siete, čínskej ByteDance, deväť mesiacov na to, aby sociálnu sieť predala novému vlastníkovi, s možným predĺžením o ďalšie tri mesiace ak bude sieť v aktívnej fáze predaja, inak hrozí jej zákaz v USA.
Politico priniesol správu, že počas debaty v Maastrichte, kde boli zúčastnení aj lídri politických strán kandidujúcich do volieb do Európskemu parlamentu v roku 2024, sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyjadrila po otázke moderátorky ohľadom zákazu v USA, „že to nie je vylúčené“ (zákaz aj v EÚ, pozn. redakcie). Zároveň dodala, že Európska komisia bola prvou inštitúciou na celom svete, ktorá zakázala aplikáciu TikTok na pracovných telefónoch. Von der Leyenová nevystúpila v Maastrichte ako predsedníčka Európskej komisie, ale ako hlavná kandidátka stredopravej Európskej ľudovej strany.
Vyjadrenia však prichádzajú uprostred série zlých správ pre platformu v Európe. Samotná predsedníčka sa údajne vyhýba tému počas svojej vlastnej politickej kampane. Sieť už teraz čelí dvom samostatným vyšetrovaniam zo strany únie. Preto sa minulý týždeň firma rozhodla pozastaviť funkciu, ktorá odmeňovala používateľov za interakciu s aplikáciou TikTok Lite, po tom, čo Európska komisia začala túto funkciu skúmať na základe zákona DSA (Digital Services Act). Problematickou bola aj schéma odmeňovania za pozeranie videí, ktorá má vysoké riziko, že podporí závislosť detí a mladých od siete. Rovnako čelí, tiež pod DSA, obvineniu že nedostatočne chráni mladistvých, čo by mohlo výustiť do dočasného zákazu siete v EÚ.