Domov Novinky Investori Twitteru zažalovali Muska za manipuláciu s akciami

Investori Twitteru zažalovali Muska za manipuláciu s akciami

Zdielať

Miliardára Elona Muska zažalovali investori Twitteru, ktorí tvrdia, že manipuloval s cenou akcií spoločnosti smerom nadol.

Investori uviedli, že Musk si ušetril 156 miliónov dolárov tým, že do 14. marca nezverejnil, že kúpil viac ako 5% Twitteru. Žiadali, aby boli certifikovaní ako skupina a aby im bola priznaná bližšie nešpecifikovaná suma sankčného a kompenzačného odškodnenia. Ako žalovaného uviedli aj spoločnosť Twitter, pričom tvrdili, že spoločnosť mala povinnosť prešetriť Muskovo správanie, hoci od nej nežiadajú náhradu škody. Investori uviedli, že Musk potom pokračoval v nákupe akcií a nakoniec začiatkom apríla zverejnil, že vlastní 9,2% spoločnosti, uvádza sa v žalobe, ktorú v stredu podal na federálnom súde v San Franciscu. „Tým, že Musk odkladal zverejnenie svojho podielu v Twitteri, sa zapojil do manipulácie s trhom a kúpil akcie Twitteru za umelo nízku cenu,“ uviedli investori, ktorých viedol obyvateľ Virgínie William Heresniak.

Musk ani jeho právnik bezprostredne nereagovali na žiadosti o komentár. Spoločnosť Twitter sa odmietla vyjadriť. Investori uviedli, že nedávny pokles akcií spoločnosti Tesla „výrazne ohrozil“ Muskovu schopnosť financovať akvizíciu spoločnosti Twitter, keďže svoje akcie dal do zálohy na zabezpečenie úverov, ktoré potrebuje na kúpu spoločnosti. Akcie spoločnosti Tesla sa vo štvrtok popoludní obchodovali za približne 713 USD, čo je pokles z hodnoty nad 1000 USD na začiatku apríla. Načasovanie Muskovho zverejnenia jeho podielu už vyvolalo vyšetrovanie zo strany americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), informoval začiatkom mesiaca denník Wall Street Journal. SEC vyžaduje, aby každý investor, ktorý kúpi podiel presahujúci 5% v spoločnosti, zverejnil svoje podiely do 10 dní od prekročenia tejto hranice.

Investori tiež uviedli, že Muskova verejná kritika spoločnosti vrátane tweetu z 13. mája, v ktorom uviedol, že odkúpenie je „dočasne pozastavené“, kým Twitter nepreukáže, že spamoví boti tvoria menej ako 5% jeho používateľov, sa rovná pokusu o ďalšie zníženie ceny akcií. Musk v stredu prisľúbil ďalších 6,25 mld. dolárov vo forme kapitálového financovania na financovanie svojej ponuky na prevzatie Twitteru, čo je znakom toho, že stále pracuje na dokončení transakcie. Muska začiatkom tohto mesiaca zažaloval na kancelárskom súde v Delaware floridský penzijný fond, ktorý sa snažil zastaviť transakciu na základe toho, že niektorí ďalší veľkí akcionári Twitteru podporovali odkúpenie, čo je v rozpore so zákonom Delaware. Heresniakova žaloba sa nesnaží zastaviť prevzatie.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno