Domov Novinky Aktivita krypto-spammerov vzrástla až o 4000%!

Aktivita krypto-spammerov vzrástla až o 4000%!

Zdielať

Je to zvláštne, ale najnovšie správy ukazujú, že aktivita krypto-spammerov a botov vzrástla za 2 roky takmer o 4000%.

Spamové aktivity okolo kryptosystému sa v poslednom čase zvýšili o neuveriteľných 3894%, tvrdí v čerstvej správe kryptografická spravodajská spoločnosť LunarCrush. Správa, ktorá nazýva spamy „najrýchlejšie rastúcou metrikou“ na sociálnych sieťach, konštatuje, že podvodné príspevky a botové účty zamerané na kryptografickú komunitu sú na historickom maxime. Zistenia spoločnosti LunarCrush prichádzajú v čase, keď sa šéf spoločnosti Tesla Elon Musk na verejnosti zaoberá otázkou infiltrácie Twitteru spamovými botmi. Správa zdôraznila, že veľká časť spamových účtov na sociálnych sieťach sú skutoční ľudia, čo je dôvod, prečo softvér nedokáže odhaliť a označiť online nevyžiadanú poštu. „Každý bot bol vytvorený človekom. Viac spamových účtov, ako by ste si mysleli, sú v skutočnosti ľudia. Preto je pre bota, ktorý bol napísaný na odhaľovanie spamu, také ťažké spam skutočne zachytiť. Aj najmenej technicky zdatnému človeku stačí málo úsilia na to, aby prekabátil bota, ktorý sa ho snaží zastaviť v jeho misii,“ poznamenal LunarCrush.

Nárast počtu botov a podvodov v poslednom čase súvisí s priemyselnou konkurenciou, ktorá vypukla v sektore Web3. Podľa zozbieraných údajov sa objem spamu na Twitteri za posledné tri roky zvýšil o 1374%. „Spočíva to v dvoch jednoduchých veciach, v tom, že sa niekto pokúša ovplyvniť vaše myslenie alebo sa vám niekto snaží niečo vziať. Tento niekto zorganizoval a využil veľkú skupinu alebo mnoho veľkých skupín všade tam, kde mu to pomer nákladov a výnosov umožňuje, čo sú takmer vždy oblasti s nízkymi príjmami,“ odzrkadľuje zistenia. Žiaľ, v dôsledku nedostatočnej informovanosti boli nič netušiaci členovia kryptokomunity vystavení väčšiemu množstvu spamov prostredníctvom sociálnych médií, keďže prijatie internetu sa vo svete stupňovalo. Angažovanosť v sociálnych sieťach so spamovými príspevkami sa na verejných platformách zvýšila o viac ako 920%. YouTube a Medium sú ďalšie platformy, ktoré boli sužované spammermi a zaznamenali nárast ich aktivity o viac ako 340%, resp. 440%. „Pre platformu Web2, ako je Twitter, existuje priama motivácia prižmúriť oči nad falošnými účtami, pretože to zvyšuje hodnotu ich platformy,“ citoval newsletter Joea Vezzaniho, generálneho riaditeľa spoločnosti LunarCrush.

Musk sa snaží bojovať proti kryptografickým botom, ktorí môžu na Twitteri propagovať podvodné príspevky. „Keby som mal Dogecoin za každý krypto podvod, ktorý som videl, mali by sme 100 miliárd Dogecoinov. Hlavnou prioritou, ktorú by som mal, je eliminácia spamu a podvodných botov a armád botov, ktoré sú na Twitteri,“ povedal Musk nedávno v TED Talk počas rozhovoru s kurátorom Chrisom Andersonom. Dokonca aj Mark Cuban, majiteľ tímu NBA Dallas Mavericks, zverejnil screenshot spamových tweetov, ktoré boli zverejnené z iného náhodného účtu, pričom použil svoje meno. „Aký algoritmus by to mohol zachytiť?“ Andreessen napísal na Twitteri, na čo Musk odpovedal jediným slovom: „Ľudia“. V snahe bojovať proti armáde spamu na sociálnych sieťach spúšťa spoločnosť LunarCrush novú službu s názvom „Sparks“. Platforma bude hromadne získavať informácie a naša komunita začne spoločne bojovať proti tomuto veľkému narušeniu sociálnych médií.

„Pomocou LunarCrush Sparks môžete poskytovať spätnú väzbu, ktorá bude v reálnom čase trénovať naše kryptografické strojové učenie (ML). Spočiatku to vyzerá tak jednoducho ako tlačidlo palec hore a palec dole na každom príspevku. Jednoducho si prečítajte príspevky a ak sa vám páčia a považujete ich za hodnotné, stlačte palec hore. Ak si myslíte, že príspevok nemá žiadnu hodnotu, stlačte palec nadol a pomôžete ho klasifikovať ako nehodnotný, spam alebo nesúvisiaci,“ dodala spravodajská spoločnosť. Len v roku 2021 zaznamenali spamové kryptografické webové stránky 9,6 milióna návštev len z Indie, tvrdila v januári správa spoločnosti Chainalysis.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno