Domov Novinky Aký výrobný proces použije Apple pre iPhony a pre Macy?

Aký výrobný proces použije Apple pre iPhony a pre Macy?

Zdielať

Zatiaľ čo čipy A16, ktoré sa použijú v budúcich iPhonoch, zostávajú na 5 nm procese, M2 čipy pre Macy sa dočkajú vylepšenia. Prečo je to tak?

Zatiaľ čo súčasné M1 čipy pre Macy založené na architektúre Apple Silicon využívajú jadrá z čipu A14, ktorý nájdeme v iPhonoch 12, budúce M2 čipy budú využívať 3 nm výrobný proces. Táto informácia je v kontraste s informáciami, že budúce iPhony 14 budú používať čip A16, ktorý má byť stále vyrábaný 5 nm procesom, podobne ako A15 v súčasných iPhonoch 13. Čipy série M určené pre Macy sú založené na čipoch pre iPhony a v prípade generácie M1 boli založené na čipoch A14, uvedené v iPhonoch 12, ktoré vyšli v rovnakom období ako prvé Macy s čipmi M1. Spoločnosti trvalo rok, kým uviedla M1 Pro a M1 Max (a o pár mesiacov neskôr aj M1 Ultra), ktoré keďže patria do rodiny M1, boli založené na rovnakých jadrách, teda spomínanom A14. Zjednodušene povedané, čipy pre iPhony 13 uvedené v tom istom období ako 14″ a 16″ MacBooky Pro sú technologicky novšie ako čipy M1 Pro a M1 Max určené práve pre tieto notebooky. Situácia bola spôsobená tým, že iPhony boli proste pre Apple priorita pred Macmy a preto boli mobilné čipy proste „popredu“.

Obdobná situácia bola v minulosti aj s iPadmi Pro, kde X-ková varianta A-čkového čipu mala oneskorenie, čím dochádzalo k situáciám ako v septembri 2019, keď iPhony 11 s A13 čipom mali vyšší výkon na jedno jadro ako profesionálny iPad Pro s A12X (a to isté platilo aj pri jeho nástupcovi s A12Z), smartfóny však boli celkovo pomalšie oproti iPadu Pro, lebo X-ková verzia A12 čipu mala proste viac jadier ako A13 a vďaka jadrám navyše prekonala aj výkon nástupcu A13, A14. Priority veľkých spoločností sa však s vývojom trhu menia, a preto sa leaker domnieva, že M2 čipy, ktoré majú byť vyrábané už 3 nm procesom, sú založené na čipoch, ktoré vyjdú s iPhonom 15, čiže pravdepodobne s označením A17. Kým doteraz bola priorita vývoj a uvedenie iPhonu a až po ňom prišli na rad iPady Pro a neskôr aj ARM Macy, zdá sa že situácia sa mení. A16 bude oproti A15 len malou aktualizáciou. Jednou z najvýraznejších zmien bude použitie LPDDR5 pamäte, ktorá je oproti LPDDR4X o 50% rýchlejšia a 30% úspornejšia. M2 čip naproti tomu kompletne preskočí 4 nm výrobný proces, čím bude prvým vlastným ARMv9 procesorom spoločnosti.

Spomínaný nový M-kový čip, ktorý je údajne vo výrobe, používa na rozdiel od zbytku M-kovej rodiny jadrá A15 čipu. Špekuluje sa, že by mohol byť súčasťou pripravovaného Mac Pro. Alternatívne, môže ísť aj o vylepšenú verziu základného M1 čipu, ktorá by sa mohla objaviť v MacBooku Air 2022. Tento aktualizovaný model MacBooku Air má zostať na M1 architektúre aj podľa analytika Ming-Chi Kua. Teoreticky by tento MacBook Air mohol byť predstavený už na WWDC 6. júna a mohlo by sa jednať o dlho očakávanú a „vyšpekulovanú“ 15″ verziu ultraprenosného laptopu spoločnosti. Ostatné správy zas uvádzajú, že čip A16 bude exkluzívne pre sériu iPhonov 14 Pro, základné iPhony 14 budú používať A15 z predchádzajúcej generácie a taktiež že M2 čip sa prvýkrát objaví práve v spomínanom MacBooku Air 2022, prípadne v novej generácii iPadu Pro, ktorý je už teraz vyše roka starý a pri zachovaní 18-mesačného cyklu pre profesionálne iPady by sme sa ho mohli dočkať už na jeseň tohto roku.

Zdroj