Domov Novinky Intel končí s tick-tock vývojovými cyklami

Intel končí s tick-tock vývojovými cyklami

Zdielať

Spoločnosť Intel doteraz pri vývoji procesorov fungovala na cykloch s názvom „tick-tock“, ktoré sú založené na tom, že jedna generácia vylepšila výrobný proces a zmenšila tranzistory o niekoľko nanometrov (čo sa nazýva „tick) a v druhej bola zas vylepšená mikroarchitektúra (toto sa zas nazýva „tock“). To sa ale odteraz mení.

Intel Tick-Tock 01

Zhruba pred týždňom totiž Intel oznámil, že nová architektúra Kaby Lake nebude „tickom“ ďalšieho cyklu, ale skôr druhým „tockom“ prvého. Problémom je totiž zmenšenie veľkosti tranzistorov, ktoré by Intel do plánovaného vydania tejto architektúry nestihol. Tento nový vývojový cyklus sa podľa Intelu nazýva „Proces-Architektúra-Optimalizácia“ a bude použitý nie len pri Kaby Lake ako výnimke, ale pri všetkých budúcich generáciách Intel procesorov.

Intel Tick-Tock 02
Intel nestíha zmenšovať tranzistory, čo sa dá vyčítať aj z tohto grafu

To pre používateľa a koncového zákazníka znamená, že medzi novou architektúrou a menšími tranzistormi bude väčšia časová medzera a jedna generácia procesorov navyše. No a nám ostáva už len dúfať, že optimalizačný krok cyklu toho vylepší dosť natoľko, aby sme si nemuseli vyčítať upgrade.

Zdroj: Anandtech