Domov Novinky Instagramom sa šíri legislatívny hoax

Instagramom sa šíri legislatívny hoax

Zdielať

Hoax, ktorý sa na sieťach šíril v inej podobe aj v minulosti, zdieľali aj viaceré celebrity a populárni influenceri.

Množstvo príspevkov a fotografií na veľkých platformách, ako Facebook, Meta, Reddit, X a iných, sú lákavým cieľom veľkých spoločností na trénovanie ich modelov AI. Veľa ľudí s tým samozrejme nesúhlasí, a to zneužívajú aj podvodníci. Poslednú dobu sa Instagramom šíri legislatívny hoax, ktorého uverejnenie na svojom profile sľubuje ochranu pred použitím používateľských dát na trénovanie AI. V texte sa doslova píše:

„Zbohom Meta AI. Vezmite prosím na vedomie, že nám právnik odporučil, aby sme túto informáciu uviedli, pričom jej nerešpektovanie môže mať právne následky. Keďže Meta je teraz verejný subjekt, všetci členovia musia zverejniť podobné vyhlásenie. Ak ho nezverejníte aspoň raz, bude sa predpokladať, že súhlasíte s používaním vašich informácií a fotografií. Mete ani nikomu inému nedávam povolenie na používanie mojich osobných údajov, informácií o profile ani fotografií.“

Za rastúcou popularitou tohto podvodu zrejme stojí fakt, že ho zdieľali aj viaceré celebrity s vysokým počtom sledovateľov. A keďže siete Mety boli usvedčené z používania cudzieho materiálu, používatelia cítia potrebu takéto veci zdieľať. Aj keď Instagram začal označovať takéto príspevky ako nepravdivú informáciu, a používateľ siete teda musí kliknúť na dedikované tlačidlo na zobrazenie, podvodníkom však stačí upraviť príspevok a prezdieľať znova, a kolotoč sa opakuje.

Aj keď zdieľanie takéhoto príspevku nie je trestné, a niekedy ani porušenie pravidiel sociálnej siete (nie vždy), niektorí používatelia môžu nadobudnúť dojem, že zdieľaním sa odhlásili z trénovania a teda sa ich netýka. Meta upravila podmienky používania s účinnosťou od dňa 26. júna 2024, kde si vyhradzuje právo používať cudzí obsah na trénovanie jej vlastného veľkého jazykového modelu LLaMa 3.

Týka sa to aj minulých príspevkov, aj z pred mnohých rokov a spoločnosť si dokonca vyhradzuje právo zozbierané dáta zdieľať s tretími stranami. Platí u nás (podobne ako pre rezidentov Európskej únie alebo Spojeného kráľovstva) možnosť sa z tohto zbierania dát odhlásiť. Daná možnosť je súčasťou regulácie Európskej únie o používaní AI. Ako sa zo zberu súkromných dát na trénovanie AI odhlásiť?

Na Facebooku treba kliknúť na „Nastavenia a súkromie“, „Nastavenie“, a pod „Zásady ochrany súkromia“ stlačiť „AI od spoločnosti Meta“ a nakoniec „Informácie, ktoré ste zdieľali o produktoch a službách Meta“. Potom vyplniť formulár a kliknúť na odosielacie tlačidlo. Na Instagrame v aplikácii treba kliknúť na „hamburger“ menu v profile a „Privacy Center (Centrum ochrany súkromia)“ a po rozkliknutí „Privacy topics (Témy o súkromí)“ stlačiť „AI at Meta (AI od spoločnosti Meta)“ a nakoniec „Information you’ve shared on Meta products and services (Informácie, ktoré ste zdieľali v produktoch a službách spoločnosti Meta)“. Nakoniec treba vyplniť formulár a kliknúť na odosielacie tlačidlo.

Potom už len stačí počkať na e-mail a notifikáciu, ktorá oznámi, či bola žiadosť úspešná. V prípade že používateľ nie je rezidentom EÚ alebo UK, tieto voľby sa nezobrazujú a neexistuje jednoduchý spôsob ako zberu dát zabrániť. V podstate len vymazaním profilu zo siete. Firma sama od seba túto možnosť pre ostatných nepridá, a jedinou možnosťou je siete nepoužívať a prípadne apelovať na zákonodarcov aby takúto legislatívu zaviedli.

Zdroj