Súčasný model nebol prijatý veľmi pozitívne, a už sa chystá nástupca s minimálnymi zmenami.
Virtuálna realita je tu s nami už celé roky, a medzi bežnými používateľmi našla využitie hlavne v počítačových hrách a prípadne 3D videách. Apple, ktorý mal vo svojich laboratóriách nákresy headsetu už za čias Steva Jobsa, sa však rozhodol vybrať inou cestou. Svoj headset s názvom Apple Vision Pro chcel použiť na pracovné účely, ktoré nazval Spatial Computing.
Predstavuje si, že s náhlavnou súpravou nahradíme sústavu viacerých veľkých monitorov, ktoré si takto jednoducho zoberieme všade so sebou. V praxi sa to však veľmi neosvedčilo, a nepomohla k tomu ani astronomická cenovka a oficiálna dostupnosť v pár krajinách sveta. Nosenie veľkej a pomerne ťažkej „helmy“ s nízkou výdržou na batériu už samo o sebe hovorí kde bude problém.
Nehovoriac o mávaní rukami vo vzduchu na ovládanie virtuálneho priestoru, ktoré vzhľadom k biológii človeka nenaznačuje, že sa stane mainstreamom v pracovnom živote. Výrobca už znovuobjavil a spopularizoval viaceré technológie, ako smartfóny bez fyzickej klávesnice vo forme iPhonu alebo predtým ťažkopádne tablety, ktoré priniesol bežným aj profesionálnym používateľom vo forme iPadu.
Niektorí prirovnávajú Apple Vision Pro ku komunikátoru Newton, ktorý predbehol svoju dobu a neujal sa, a musel si počkať na svoju znovu vydanie vo forme iPhonu. S týmto prirovnaním sa však nedá súhlasiť, mobilné telefóny a neskôr smartfóny používa každý, aj v rozvojových krajinách sú lacné modely celkom rozšírené, ale nájsť človeka ktorý pravidelne používa headset ako až nutnú súčasť života je prakticky nemožné.
Okrem spomínanej okrajovej časti hráčov a niektorých fanúšikov 3D videa je využitie súčasných headsetov doslova na bode mrazu. Súčasný model využíva čip M2, ktorý je aj v druhej generácii MacBooku Air s čipom Apple Silicon. Spoločnosť plánuje v druhej polovici roku 2025 začať masovo vyrábať novú generáciu headsetu, kde sa má starý čip nahradiť novým, ešte nevydaným čipom M5.
Zvýšenie výkonu a nové funkcie čipu umožnia používať Apple Intelligence aj pri Spatial Computingu, ktorý dostane prívlastok AI. Vďaka sledovaniu očí, gestám a po novom aj umelej inteligencie chce firma dosiahnúť intuitívnejšie ovládanie pri vyššej efektivite. Žiaľ, nový čip bude zrejme tou najväčšou zmenou, ľahší dizajn s dlhšou výdržou na batériu sú však stále v hre.
Apple intelligencia je dostupná len v angličtine a po čase sa pridá len pár svetových jazykov. Pokiaľ má byť toto s novým čipom hlavným predajným ťahákom, neočakávame žiadne väčšie predaje, ani masový prechod z prvej generácie na druhú. Konkurenčná Meta predstavila funkčný prototyp chytrých okuliarov Orion, a pre ľudí zaujímajúcich sa o rozšírenú realitu bude zrejme tento form-factor cestou.
Na takúto budúcnosť však budeme čakať ešte minimálne celé roky, dať do malých a ľahkých okuliarí všetky potrebné technológie, čipy a senzory pri rozumnej výdrži na batériu je výzva, a je otázne, ako to ľudia príjmu.
Tablety s dotykovou obrazovkou mali tiež nahradiť klasické notebooky, ukázalo sa však že ovládanie fyzickou klávesnicou a myšou (alebo trackpadom/touchpadom) je stále neprekonané a najergonomickejšie a aj notebooky s dotykovým displejom ho majú len ako doplnok ovládania, ktorý sa môže zísť napr. pri kreslení alebo anotovaní dokumentov stylusom, i keď aj na tieto dve činnosti je lepší dedikovaný tablet.