Domov Novinky Google oznámil minimálne požiadavky na Android

Google oznámil minimálne požiadavky na Android

Zdielať

Integrácia služieb Google Mobile Services (GMS) do zariadení s operačným systémom Android podlieha špecifickým požiadavkám.

Tieto sú priamo stanovenéu Googlom, ktoré musia výrobcovia dodržiavať. Android sa vyznačuje vyššou mierou otvorenosti, čo prináša ako výhody, tak aj nevýhody. Medzi kľúčové výhody patrí rozsiahla možnosť kustomizácie, podpora alternatívnych distribúcií (forkov) Androidu a flexibilita pre výrobcov pri rozhodovaní o zahrnutí služieb Google.

Väčšina komerčne dostupných smartfónov s Androidom však GMS obsahuje, nakoľko ich absencia môže výrazne sťažiť bežné používanie zariadenia pre koncového používateľa. Naopak, medzi signifikantné nevýhody patrí vysoká fragmentácia ekosystému, oneskorené alebo chýbajúce systémové aktualizácie a v určitých prípadoch potenciálne nižšia úroveň zabezpečenia.

Isté nedostatky je možné čiastočne eliminovať využitím tzv. čistého Androidu (AOSP – Android Open Source Project), avšak za cenu absencie špecifických funkcií a optimalizácií pridaných výrobcom, ktoré môžu byť pre časť zákazníkov hodnotné. S príchodom Androidu 15 sa zavádza nová požiadavka na minimálnu veľkosť interného úložiska, stanovená na 32GB.

Z tejto kapacity musí byť minimálne 75% alokovaných pre dátový oddiel (data partition), ktorý obsahuje predinštalované systémové aplikácie, ich dáta, vybrané systémové súbory a všetky používateľom inštalované aplikácie a súbory. Pre porovnanie, Android 13 vyžadoval 16GB a predchádzajúce verzie si vystačili s 8GB úložného priestoru.

Zariadenia s celkovou kapacitou úložiska menšou ako 32GB nebudú môcť byť aktualizované na Android 15, a to ani pri splnení všetkých ostatných technických predpokladov. Na súčasnom trhu jea len obmedzený počet aktívne predávaných zariadení s úložiskom 32GB alebo menším. Spravidla ide o nízkonákladové alebo staršie modely.

Prevádzka plnohodnotného systému Android 15 na takýchto zariadeniach by pravdepodobne neposkytovala optimálny používateľský zážitok z dôvodu hardvérových limitácií. Analogické obmedzenia platia aj pre operačnú pamäť (RAM). Zariadenia vybavené 2GB alebo 3GB RAM sú povinné využívať Android Go Edition – odľahčenú verziu systému určenú pre hardvérovo menej výkonné telefóny.

Zariadenia s menej ako 2GB RAM nemôžu získať certifikáciu pre Google služby vôbec. Telefóny so 4GB RAM môžu naďalej využívať plnú verziu Androidu 15 s GMS, avšak predpokladá sa, že s príchodom Androidu 16 budú musieť prejsť na Android Go. To v praxi implikuje, že pre plnohodnotný Android 16 bude nevyhnutná minimálna kapacita 6GB RAM.

Google ďalej stanovuje požiadavku, aby zariadenia s Androidom 15 poskytovali používateľom možnosť zdieľať údaje o ich núdzových kontaktoch so systémovou službou na určovanie polohy (Emergency Location Service, ELS) počas tiesňových volaní. Funkcionalita umožňuje pri kontaktovaní záchranných zložiek voliteľne poskytnúť informácie o núdzových kontaktoch spolu s údajmi o polohe volajúceho.

Cieľom je umožniť záchranným službám informovať blízke osoby používateľa a zároveň zefektívniť jeho lokalizáciu v krízovej situácii. V kontexte ochrany súkromia firma explicitne špecifikuje, aký typ informácií môže byť týmto spôsobom zdieľaný so záchrannými zložkami, a zároveň zdôrazňuje, že aktivácia zdieľania týchto dát musí byť založená na dobrovoľnom rozhodnutí používateľa.

Doplnkom k uvedenej funkcionalite je existujúca možnosť nastavenia tzv. Kartičky rýchlej pomoci (tiež známej ako SOS karta, Zdravotné ID, alebo pod iným relevantným názvom), ktorá je už dlhšie štandardnou súčasťou moderných smartfónov a inteligentných hodiniek. Funkcia je obzvlášť prínosná pre osoby s chronickými ochoreniami alebo užívajúce dôležité lieky.

V situácii, keď záchranári nájdu osobu v bezvedomí (napríklad pri turistike) a táto má pri sebe kompatibilné zariadenie, môžu získať prístup k životne dôležitým zdravotným informáciám. Je však nutné uvedomiť si aj bezpečnostné implikácie: k týmto údajom je možné získať prístup aj bez odomknutia zariadenia, čo predstavuje riziko v prípade odcudzenia telefónu (napríklad krádežou z tašky alebo pri fyzickom útoku).

Preto je dôležité, aby ste ako používateľ zvážili, či povolíte prístup k údajom SOS karty pri uzamknutom zariadení. Ak sa pre túto možnosť rozhodnete, mali by ste starostlivo vybrať, ktoré konkrétne informácie do kartičky rýchlej pomoci uvediete.

Zdroj