Domov Novinky Eiffelova veža roky ukrývala tajomstvo svojho staviteľa

Eiffelova veža roky ukrývala tajomstvo svojho staviteľa

Zdielať

Svetoznámy inžinier tajný byt využíval najmä na prácu.

Od slávnostného otvorenia ikonickej Eiffelovej veže uplynulo neuveriteľných 133 rokov. Hoci útrobami Železnej dámy, ako jej Parížania láskavo hovoria, každý rok prejde približne sedem miliónov zvedavých turistov, dlhé roky pred zrakom verejnosti skrývala tajomstvo svojho staviteľa. Napriek tomu, že Eiffelova veža bola postavená pre turistov z celého sveta, vynaliezavý Gustave Eiffel si kúsok zo svojho životného diela uchmatol výhradne pre seba. Na vrchole veže si zriadil tajný súkromný byt s kanceláriou, do ktorého mal prístup výhradne on.

Či už o pozornosť Eiffel stál alebo nie, ako uvádza portál Cestuj si, o existencii unikátnej súkromnej rezidencie v Eiffelovej veži sa rýchlo dozvedela miesta smotánka. Majetní Parížania boli ochotní ponúknuť nemalé finančné odmeny za možnosť stráviť v unikátnom byte s výhľadom na Paríž čo i len jednu noc, no Eiffel ponuky počas celého svojho života rázne odmietal. V nadmorskej výške 285 metrov tak s radosťou hostil výhradne svojich najbližších dôverníkov a podľa Tour Eiffel, nie je žiadnym tajomstvom, že ho v ňom navštívil napríklad aj Thomas Edison, ktorý ho obdaroval jedným z prvých zariadení na záznam zvuku, aké kedy boli vyrobené.

Unikátne obydlie meralo približne 100 štvorcových metrov a hoci veľkú časť zaberala kabína výťahu, schodisko z poschodia nižšie a množstvo technických zariadení, ponúkalo mu ideálny priestor, ktorý využíval najmä na prácu. Predpokladá sa, že v ňom Eiffel nikdy dlhodobo nebýval a dokonca ani nespal, pretože neobsahoval spálňu. Eiffelov byt bol v roku 2015 obnovený do pôvodného stavu a stal sa oficiálnou súčasťou prehliadky. A tak, či by sa to svetoznámemu staviteľovi páčilo alebo nie, majú turisti po niekoľkých desaťročiach do bytu vstup povolený. Pri ich návšteve ich však symbolicky privítajú tri voskové figuríny – samotný Eiffel pri rozhovore s Thomasom Edisonom a za nimi stojaca Eiffelova milovaná dcéra Claire.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno