Domov Novinky Najlepšiu mobilnú sieť na Slovensku má Orange

Najlepšiu mobilnú sieť na Slovensku má Orange

Zdielať

Ďalšie dve nezávislé merania potvrdili, že najlepšiu mobilnú sieť na Slovensku má Orange.

Operátor tak potvrdil svoju pozíciu lídra v oblasti kvality mobilnej siete. K oceneniam Najlepšia sieť od Systemics PAB, ktoré získal v rokoch 2020 a 2021 pridal ďalšie víťazstvá: obhájil najlepší výsledok v teste magazínu Chip, ktorý realizovala spoločnosť NET CHECK, a rovnako je slovenským lídrom aj podľa najnovšej analýzy Opensignal. Tá pomocou aplikácií v smartfónoch vyhodnocuje reálnu prevádzku mobilných sietí po celom svete a porovnáva ich. Český technologický magazín Chip zverejnil v aktuálnom aprílovom vydaní test mobilných sietí štyroch slovenských operátorov, v ktorom sa zameral na telefonovanie a mobilný internet. Test rovnako ako pred rokom, realizovala berlínska spoločnosť NET CHECK, ktorá ponúka služby v oblasti auditu, benchmarkingu a optimalizácie telekomunikačných sietí. Testovací tím prešiel so špeciálnym meracím vybavením spolu 2700 km od západu až po východ Slovenska. Test pozostával z viac ako 125‑tisíc rozličných meraní, a to na ôsmich smartfónoch Samsung Galaxy S10 pre telefonovanie a štyroch smartfónoch Samsung Galaxy S21+ pre mobilný prístup na internet. Merania prebiehali na cestách, ale aj v centrách miest, v obchodných domoch či prostriedkoch verejnej dopravy.

V teste sa merali a porovnávali priemerné rýchlosti sťahovania a odosielania dát v mestách aj mimo nich, úspešnosť a rýchlosť uploadov na sociálne siete. Víťazom testu s celkovou známkou 1,28 sa stala mobilná sieť Orange Slovensko. Druhá najlepšia sieť dosiahla výslednú známku 1,31 pre spoločnosť Slovak Telekom, tretia 1,85 pre O2 Slovakia a štvrtá 2,54 pre 4ku. Operátor tak po roku úspešne obhájil víťazstvo v tomto nezávislom teste, treba však dodať, že rozdiel medzi Orangeom a Telekomom sa znížil, sme teda zvedaví, aký výsledok nás môže čakať v budúcnosti (napríklad o rok, ak takýto test bude opäť realizovaný). Bude naozaj zaujímavé sledovať, ako sa postupné budovanie 5G sietí prejaví aj na samotnom hodnotení siete (keďže aj tentokrát sa pri hodnotení 5G nebrala do úvahy, a Orange má paradoxne najmenšie pokrytie siete najnovšej generácie a naopak jeho konkurenti majú väčšie pokrytie, Telekom najväčšie zatiaľ, pozn. red.).

Orange Slovensko sa v marci stal tiež celkovým víťazom v porovnaní mobilných sietí, ktoré zverejnila spoločnosť Opensignal v rámci správy „Slovakia ‑ Mobile Network Experience Report March 2022“. Opensignal je nezávislá analytická spoločnosť so sídlom v Londýne, ktorá sa špecializuje na vyhodnocovanie a porovnávanie skúseností používateľov smartfónov s mobilnými sieťami na celom svete. Údaje o výkonnosti jednotlivých sietí získava tzv. crowdsourcingom, teda vďaka špeciálnym aplikáciám priamo v mobilných telefónoch používateľov, ktoré následne analyzuje a publikuje vo svojich správach. Spoločnosť zhromažďuje každý deň miliardy individuálnych meraní z viac ako 100 miliónov mobilných zariadení po celom svete. Podľa marcovej správy dosahovali používatelia v sieti najrýchlejšiu priemernú rýchlosť sťahovania na Slovensku. V analýze sa sledujú a porovnávajú výsledky v týchto kategóriách: video, online hry, hlasové aplikácie, download, upload, dostupnosť 4G a pokrytie 4G.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno