Domov Novinky DuckDuckGo umožňuje sledovanie Microsoftu

DuckDuckGo umožňuje sledovanie Microsoftu

Zdielať

Zistilo sa, že vyhľadávač DuckDuckGo, neobmedzuje načítanie sledovacích zariadení Microsoftu.

O vyhľadávači sa tvrdí, že je ponukou zameranou na ochranu súkromia, používa čiastočnú úpravu ochrany pred sledovaním. Problém si všimol výskumník v prehliadači, ktorý je k dispozícii pre zariadenia so systémom Android aj iOS. Problém so súkromím sa však údajne netýka vyhľadávača DuckDuckGo, ktorý konkuruje vyhľadávačom Google a Bing tým, že ponúka úplne súkromnú možnosť. Výskumník Zach Edwards sa podelil o svoje zistenia na Twitteri, prostredníctvom ktorých sa ukázalo, že prehliadač DuckDuckGo pre mobilné zariadenia neblokuje skripty patriace Microsoftu na stránkach, ktoré nepatria tejto firme. Výskumník demonštroval problém tak, že v prehliadači navštívil stránku Workplace.com spoločnosti Facebook. Hoci hlásil blokovanie sledovacích značiek Google a Facebook, prehliadač neposkytol žiadne podrobnosti o blokovaní sledovacích značiek Microsoft. Výskumník ukázal, že verzia prehliadača DuckDuckGo pre Android aj iOS neobmedzuje prenosy údajov pre reklamy LinkedIn a Bing od Microsoftu.

Zaujímavé je, že v zoznamoch obchodu s aplikáciami DuckDuckGo sa uvádza, že jeho mobilný prehliadač ponúka „bezproblémovú ochranu pred sledovacími značkami tretích strán počas vyhľadávania a prehliadania“. To však zjavne nie je pravda. Zakladateľ a generálny riaditeľ DuckDuckGo Gabriel Weinberg reagoval na Edwardsovo vlákno na Twitteri a priznal, že prehliadač umožňuje načítanie sledovacích zariadení Microsoftu na webových stránkach tretích strán. Uviedol, že je to spôsobené „dohodou o syndikácii vyhľadávania“ medzi spoločnosťami Microsoft a DuckDuckGo, ktorá bráni spoločnosti obmedzovať skripty na stránkach iných spoločností ako Microsoft. Výkonný riaditeľ však dodal, že spoločnosť „neustále vyvíja tlak a očakáva, že v tejto veci bude môcť čoskoro urobiť viac“. Vnášajúc viac jasnosti do problému, ktorý vyústil do silnej kritiky medzi používateľmi DuckDuckGo a ochrancami súkromia, Weinberg na Reddite uviedol, že spoločnosť spolupracuje s Microsoftom na znížení alebo odstránení obmedzenia.

„Chápem, že je to celé dosť mätúce, pretože ide o dohodu o syndikácii vyhľadávania, ktorá nám bráni robiť veci, ktoré sa netýkajú vyhľadávania. Je to preto, že náš produkt je balík viacerých ochranných opatrení na ochranu súkromia a toto je požiadavka na distribúciu, ktorá nám bola uložená ako súčasť dohody o syndikácii vyhľadávania, ktorá nám pomáha súkromne používať niektoré výsledky vyhľadávania v službe Bing, aby sme vám poskytli celkovo lepšie výsledky súkromného vyhľadávania,“ vysvetlil. Hlavné obavy z toho, že Microsoft neobmedzuje načítavanie svojich sledovacích zariadení na webových stránkach tretích strán, vyplývajú predovšetkým z tvrdení DuckDuckGo, že je prehliadačom zameraným na ochranu súkromia. Weinberg uviedol, že spoločnosť pracuje na aktualizáciách popisov v obchode s aplikáciami, aby bola táto záležitosť používateľom jasná. Je dôležité poznamenať, že zatiaľ čo prehliadač DuckDuckGo povoľuje sledovacie zariadenia Microsoftu na webových stránkach tretích strán, Weinberg tvrdil, že v prípade jeho vyhľadávača to tak nie je.

„Aby bolo jasné, keď načítate výsledky nášho vyhľadávania, ste úplne anonymní, vrátane reklám. V našich prehliadačoch tiež blokujeme súbory cookie tretích strán vrátane súborov cookie od spoločnosti Microsoft,“ uviedol na Twitteri. Tu však treba poznamenať, že keďže DuckDuckGo vo svojom vyhľadávači využíva reklamnú platformu Microsoft, tak ten získa prístup k IP adrese používateľa a reťazcu user-agent v okamihu, keď klikne na akúkoľvek reklamu dostupnú vo výsledkoch vyhľadávania. Táto skutočnosť je definovaná v zásadách ochrany osobných údajov vyhľadávača. Weinberg uznal toto obmedzenie a poukázal na to, že existuje mnoho obmedzení, ktoré obmedzujú DuckDuckGo v tom, aby používateľom ponúkol úplnú ochranu. Vyhľadávač DuckDuckGo s funkciami zameranými na ochranu súkromia sa dostáva do počítačov

Zdroj