Domov Novinky Sonda NASA Voyager 1 je najbližšie k nesmrteľnosti

Sonda NASA Voyager 1 je najbližšie k nesmrteľnosti

Zdielať

Národný úrad pre letectvo a vesmír, americká vesmírna agentúra, uskutočnil v priebehu rokov niekoľko sond a expedícií s cieľom nájsť odpovede na niekoľko skrytých otázok.

V roku 1977 NASA vypustila sondy Voyager 1 a Voyager 2, aby preleteli slnečnou sústavou a umožnili ľudstvu bezprecedentný prístup k svetu, ktorý je od nás veľmi vzdialený. Na každej z týchto sond sa nachádzal 12″ pozlátený medený disk. Na týchto diskoch, neskôr známych ako Zlaté platne, bola vyrytá hudba a fotografie pre všetky inteligentné bytosti, ktoré sondy na svojich dlhých cestách stretli. Po návšteve Jupitera a Saturnu sa cesty dvojčiat rozišli: Voyager 1 skúmal Saturnov mesiac Titan, zatiaľ čo Voyager 2 preletel okolo Uránu a Neptúna. V súčasnosti je Voyager 1 najvzdialenejším objektom vytvoreným človekom od Zeme vo vzdialenosti takmer 24 miliárd kilometrov v medzihviezdnom priestore. Zlaté platne majú vo fľaši zabalené správy, ktoré obsahujú hovorené pozdravy v 55 jazykoch, zvuky a obrázky z prírody. Nachádzal sa v nej aj písomný pozdrav od Jimmyho Cartera, počas ktorého prezidentovania bola vesmírna loď vypustená.

Zlaté záznamy boli zostrojené tak, aby vo vesmíre vydržali miliardu rokov, ale tieto malé kúsky ľudstva by mohli existovať bilióny rokov, hovorí James Edward Huchingson, emeritný profesor a prednášateľ náboženstva a vedy na Floridskej medzinárodnej univerzite. Profesor uverejnil v časopise The Conversation článok, v ktorom sa pokúsil vrhnúť svetlo na to, čo by sondy Voyager mohli naučiť o ľudstve a dedičstve. „Pre mnohých ľudí je nesmrteľnosť večná existencia duše alebo ducha, ktorá nasleduje po smrti,“ napísal. „Môže tiež znamenať pokračovanie odkazu človeka v pamäti a záznamoch.“ Zlaté záznamy na dvojčatách sondy Voyager poskytujú takýto odkaz, ale má význam len vtedy, ak ho objaví a ocení mimozemská civilizácia v budúcnosti. „Odhaduje sa, že sondy Voyager 1 a Voyager 2 budú existovať viac ako trilión rokov, sú teda nesmrteľné, ako to len v prípade ľudských artefaktov ide,“ dodal autor. Všetky živé druhy, hory, moria a lesy by už dávno zanikli ešte skôr, ako by Slnku približne za 5 miliárd rokov došlo palivo. Ale dve sondy Voyager sa budú stále vznášať vo vesmíre spolu so Zlatými záznamami ako svedectvo a odkaz Zeme.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno