Domov Domácnosť Dlhodobý test Slovanet internetu

Dlhodobý test Slovanet internetu

Zdielať

V dnešnej dobe, keď sa internet stal prakticky neoddeliteľnou súčasťou našich životov, je rýchlosť a spoľahlivosť pripojenia kľúčová.

Pri nákupe internetových služieb je pre používateľov často najzaujímavejší najvyšší balík s najväčšími rýchlosťami. Vyššia rýchlosť je vždy lepšia, však? Najdrahšie tarify sa často označujú pojmom „gigabit“, čo znie super. Slovanet, jeden z popredných poskytovateľov internetových služieb ponúka 1Gbps optický internet, ktorý sľubuje vysokú rýchlosť a stabilitu.

Pozrieme na to, čo najvyšší balík ponúka, aké sú jeho výhody a nevýhody, a či sa oplatí investovať do tejto služby. Optický internet má rýchlosť sťahovania 1 Gbps a rýchlosť odosielania 300 Mbps. Optika je známa stabilitou a nízkou odozvou (latenciou), čo je dôležité pre online hry a videohovory. Slovanet využíva moderné technológie a infraštruktúru, aby zabezpečil, že pripojenie je stabilné a spoľahlivé aj počas špičkových hodín.

V porovnaní s inými technológiami, ako je DSL, optické pripojenie menej trpí na rušenie a degradáciu signálu. Inštalácia je relatívne jednoduchá. Firma ponúka možnosť samoinštalácie, ktorá je zadarmo, alebo inštaláciu technikom za poplatok 19,99 eura. Mesačný nájom za Wi-Fi router sa pohybuje od 1 do 2,5 eura v závislosti od typu zariadenia. Pre tých, ktorí preferujú vlastné zariadenia, provider ponúka možnosť zakúpenia routera priamo od nich.

V našom prípade sme sa rozhodli používať doterajší redakčný Wi-Fi router ASUS RT-AX59U, ktorý ponúka veľmi dobrú výbavu a všetky moderné technológie. Rozhodne sa nám páčia veľmi kompaktné rozmery 131×38×200 mm (Š×H×V) a hmotnosť 476 gramov. Je menší ako väčšina konkurentov a vďaka šikovnému stojanu ho možno dokonca namontovať na stenu.

Vymyká sa trendu čoraz väčších routerov, zvonku vyzerá skôr ako extender, je však plnohodnotný router. Oproti ostatným operátorom pri zmene poskytovateľa nebol nutný reset zariadenia. Stačilo iba zmeniť typ pripojenia z „Automatická IP“ na PPPoE a doplniť prihlasovacie údaje.

Možnosť použiť vlastné Wi-Fi zariadenie je pri internete kľúčová. Znamená, že netreba robiť prakticky žiadnu zmenu ani meniť Wi-Fi. Zo strany používateľa je nutné iba nájsť časť nastavení, kde sa vypĺňa meno a heslo ku PPPoE. Pri väčšine zariadení na trhu s tým nebude problém, nastavenie umožňuje aj TP-Link, D-Link, Netgear, Linksys, a mnohé ďalšie. Odporúčame sa v prípade vlastného zariadenia obrátiť na podporu, prípadne si prejsť celé nastavenie zariadenia.

Či už ide o notebooky, tablety, smartfóny, smart TV alebo herné zariadenia, prenosová rýchlosť je stabilná, dosah je veľmi dobrý a navyše aj v lete, keď je teplo, má používateľ čo najmenej zariadení, ktoré sa zahrievajú v byte. Poskytovateľ deklaruje rýchlosti 1 Gbps pri sťahovaní a 300 Mbps pri odosielaní pre nových aj súčasných zákazníkov za mesačný paušál 27 eur pri dvojročnej viazanosti.

Pri viazanosti ponúka Slovanet rôzne zľavy a akcie, napríklad prvé tri mesiace zadarmo alebo zníženú cenu počas prvého roka. Začnime však od začiatku. Ak si zákazník objedná službu „Optik 1000“ (názov nami testovaného gigabitového programu), a je na jeho adrese dostupný, dohodne si termín inštalácie.

Trvanie závisí podľa toho, či ide o nové pripojenie, alebo je v byte ukončená optika. To je napríklad výhoda mnohých novostavieb, že už počas výstavby na to myslí priamo developer po dohode s operátormi. V našom prípade funguje optika Slovanetu na zdieľanej optickej sieti Telekomu, teda aj pripojenie realizovali ich technici.

Pre jednoduchú a pohodlnú správu údajov, služieb a faktúr slúži samoobslužná zóna „Môj Slovanet“. Registrácia konta je jednoduchá, s prípadnými problémami podpora poskytovateľa ochotne pomôže. Po prihlásení používateľ vidí všetky aktívne služby, ich správu, prehľad faktúr a platieb, osobných údajov aj možnosť dokúpenia či zmeny služby. Nie je tu veľa možností, na základný prehľad a nastavenie jednotlivých služieb postačuje.

Poďme sa však pozrieť, aké sú dlhodobé merania a realita internetu v praxi. Pre čo najlepšie výsledky testovania a pre minimalizovanie možných chýb pri meraní sme siahli po nových internetových kábloch. Z Číny sme si objednali CAT7 internetové káble, ktoré majú priepustnosť až do neuveriteľných 10 Gbps. Na pripojenie sme použili doterajší Wi-Fi router s nastavenými PPoE prihlasovacími údajmi.

Počas dňa sme merali na viacerých zariadeniach rýchlosti pripojenia. Ako základ slúži už dobre známy web speedtest, pričom naše merania sme realizovali nielen doobeda, ale tiež poobede, podvečer, neskoro večer aj v noci. Okrem speedtest.net sme použili aj webstránku Slovanetu na zmeranie rýchlosti. Rýchlosť sťahovania sa pohybovala dlhodobo v hodnotách 938 – 942 Mbps, pričom v špičkách mala tendenciu aj mierne klesať.

Pri väčšine našich meraní sme dosiahli viac ako 920 Mbps pri sťahovaní čo je priam fantastická hodnota. Oficiálna rýchlosť odosielania je 300 Mbps, pričom my sme dosahovali väčšinou rýchlosti medzi 289 – 292 Mbps, niekedy sme sa priblížili aj k deklarovaným 300 Mbps Doba odozvy (ping) bola na úrovni 1 – 3 ms.

Treba povedať, že rýchlosti internetu boli stabilné, nekolísali a ani pri množstve naraz pripojených zariadení sme nepociťovali problémy s rýchlosťami či odozvou, všetko bolo tak, ako sme si predstavovali. Bežne sme na Wi-Fi router mali pripojený notebook, soundbar, TV set-top-boxy a tiež viacero smartfónov. Pri meraní rýchlostí a dosahu po byte sme boli spokojní.

Trochu nás mrzí iba fakt, že sme v praxi nedosiahli ani raz magickú hranicu 1000 Mbps (1 Gbps = 1024 Mbps), pričom všetky nami pripojené zariadenia do testu majú gigabitové RJ45. Ako hodnotíme gigabitový internet Slovanetu? Z nášho pohľadu ide o veľmi zaujímavé riešenie za dostupné ceny. Potešila by možnosť navýšenia uploadu a viac možností správy v sekcii Môj Slovanet.

V porovnaní s inými poskytovateľmi na slovenskom trhu ponúka Slovanet konkurencieschopné balíky. Optický internet od Slovanetu je vynikajúcou voľbou pre domácnosti a firmy, ktoré potrebujú vysokorýchlostné a spoľahlivé pripojenie. Tiež v jeho prospech hrá spoľahlivosť, keďže počas polročného používania sme nezaznamenali ani jeden výpadok alebo problém, čo je takisto veľmi dôležité pre zákazníka.