Domov Novinky Vynovená „Lumia“ z číny možno už čoskoro

Vynovená „Lumia“ z číny možno už čoskoro

Zdielať

Vlastník značky Nokia plánuje vydať telefón s dizajnom kedysi populárnych Lumií.

Nokia bola legendárna značka telefónov a symbolom mobilného pokroku v 90. rokoch a na prelome tisícročí. Pre množstvo používateľov to bola prvá značka, ktorá bola mimoriadne populárna. Súčasné telefóny Nokia však už dávno nevyrába fínsky výrobca, značka bola licencovaná čínskemu HMD, ktorý vyrába smartfóny s touto značkou, ktoré však nedosahujú kvality dobových Nokií.

Pôvodný fínsky výrobca nezvládol nástup moderných mobilných operačných systémov a nezachránila ho ani spolupráca s Microsoftom a jeho Windows Phone, resp. Windows Mobile. Aj keď Lumie boli kvalitné telefóny, problémom bolo neustále menenie API a (ne)podpora aj pomerne nových modelov, čo viedlo k nedostatku aplikácií a k postupnému úpadku platformy.

HMD však plánuje vydať ďalšiu „Nokiu“, tentokrát inšpirovanú dizajnom Lumie 920, ktorá má byť akýmsi nástupcom pôvodného modelu aktualizovaným pre rok 2024. Operačný systém bude samozrejme Android. Bude mať veľký 6,67“ Full HD+ AMOLED displej s čítačkou prstov, 8GB alebo 12GB RAM a 256GB úložiskom. Ako procesor sa použije starší, ale stále celkom výkonný Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2.

Fotoaparát pozostáva z troch objektívov, hlavný snímač s rozlíšením 108 MPx, ktorý pôjde zrejme použiť ako 2× teleobjektív s rozlíšením 27 MPx, asistovať mu bude 8 MPx ultraširokouhlý objektív a 2 MPx makro snímač, ktorý bude zrejme len do počtu. Predný selfie snímač bude mať 32 MPx. Odolnosť voči vode podľa štandardu IP67, NFC pre mobilné platby je samozrejmosť, ktorý doplní dnes už pomerne vzácny 3,5 mm audio jack konektor, po vzore pôvodnej Lumie.

Dizajn je takmer na nerozoznanie od Lumie 920, s pomerne tenkými rámčekmi a zaoblenými rohmi. Farebné prevedenia čierna, modrá, žltá a ružová sú presne ako originálny model. Čo sa týka podpory, výrobca sľubuje tri hlavné vydania Androidu. Otázne je, či telefón bude označený slovíčkom Lumia, nakoľko obchodnú značku vlastní stále Microsoft. Tiež je možné, že pre príliš vysokú vizuálnu podobnosť s modelom konkurencie nastane súdny spor. Cena bude asi 500 eur.

Aj keď HMD vyrába telefóny s dizajnom podobným klasickým Nokiám, a vynovuje staré modely pre modernú dobu, vrátane výroby „hlúpych“ modelov, už to nie je fínsky výrobca a značka je len licencovaná. Telefóny spoločnosti často trpia až začiatočníckymi chybami, vrátane sekajúce ho sa či neúplne preloženého systému pre zahraničné trhy a taktiež nemajú mechanickú kvalitu pôvodných Nokií, ktoré svojou „nezničiteľnosťou“ preslávil hlavne model 3310. To ale boli dávne časy…

Zdroj